132235
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокШкольному психологуКонспекты«Дауысты дыбыстар әлеміне саяхат» - атты түзету ашық сабағы

«Дауысты дыбыстар әлеміне саяхат» - атты түзету ашық сабағы

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Түзету ашық сабағы

«Дауысты дыбыстар әлеміне саяхат».

Сабақтың мақсаты: Дауысты дыбыстардың айтылуына байланысты жуан және жіңішке дыбыстарын айыра білуге, жазылу ерекшеліктерін

түсіндіру.

Тәрбиелік: Оқушыларды ізденімпаздыққа, шапшаңдыққа баулу. Оқушылардың топтаса, бірлесе жұмыс істеуге шақыру.
Ұқыптылыққа, ауызбіршілікке тәрбиелеу.



Түзете - дамытушылық: Әр дауысты дыбыстың артикуляциялық дұрыс айтылуына баулу, дыбыстарды өлеңдету барысында оқушылардың есту қабілетін, әрі есте сақтауын дамыту.



Көрнекі-құралдар: Дауысты дыбыстар уйі, өлендетуге арналған дауысты дыбыстардың схемалары, әліпби, ойынға арналған дауысты дыбыстар карточкалары, айна;



Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

- Балалар бүгінгі сабақ ерекше сабақ, өйткені біз бүгін «Дауысты дыбыстар» әлеміне саяхат жасаймыз.

- Яғни, біз бүгін «Дауысты дыбыстар» қаласында боламыз.



2.Үй тапсырмасын тексеру.

- Ал сендерге үй тапсырмасына дауысты дыбыстар туралы біліп келу керек болған, бұл тапсырманы қалай орындағандарынды сабақ барысында байқайтын боламыз.



3. Негізгі бөлім.

- Балалар біз дауысты дыбыстар қаласына бет алайық;

- Ал, балалар «Әліпбиге» көз шалайық, қараса біздің әліпбиімізде 42 әріп бар екен.

- Ал, бүгін біз дауысты дыбыстарды қарастырамыз.

- Қане, санап көрейікші қанша дауысты дыбыстар бар екен? (12).

-Ал, енді мен сендерге дауысты дыбыстар қаласының негізгі көшелерімен таныстырайын.

Олар: 1. Жуан дауыстылар: а, о, ұ, ы, э, у (бару);

2. Жіңішке дауыстылар: ә, ө, ү, і, е, и, у(келу);

-Яғни, жуан дауыстылар айтылғанда кедергісіз, бос жеңіл өтеді;

-Ал, жінішке дауыстылар бір кедергі арқылы, жеңіл емес өтеді;

Айырмашылықтары осыда;

- Ал, бұл дауысты дыбыстардың ерекшеліктерін, дауысты дыбыстар қаласының ережелеріне сүйеніп орындайық.

1. Яғни, мынадай артикуляциялык тапсырма барысында түсінеміз:



1. Жуан дауыстылар:

«а» дыбысын айтқанда ауызды ашамыз, ашық дауысты екен, әрі езулік;

«о» дыбысын айтып көрсек, ол да ашық дауысты дыбыс, ерініміз дөңгеленіп тұр, еріндік болады екен;

«ұ» қысаң дауысты, әрі еріндік.

«ы» қысаң дауысты, әрі езулік.

«э» ашық дауысты, езулік болады екен;

«у» дыбысы еріндік, әрі жуан болу себебі, өзімізден итеріп шығарып айтатын болсақ жуан болады екен;



2. Жіңішке дауыстылар:

«ә» ашық дауысты, езулік.

«ө» ашық дауысты, еріндік;

«ү» қысаң, еріндік;

«і» қысаң, езулік;

«е» ашық дауысты, езулік;

«и» қысаң, езулік;

«у» дыбысы бағана айтқандай еріндік, ал жіңішке болу себебі, ол «у» дыбысын өзімізге қарай тартып айтып көрсек ол жіңішке болады екен;

- Ал, балалар дауысты дыбыстар қаласының ережесін жақсы түсіндік.



4. Сергіту сәті.

Дауысты дыбыстар қаласының тұрғындары «Ойлан, тап» ойынына шақырады:

Мен, әріптердің мүсінін келтіремін, сендер балалар табуларын керек.

- Орындарымыздан тұрамыз, дайынсыңдарма?

- Дайынбыз.

Мынау қандай әріп? Ү көрсетемін.(Ү әрпі).

Т - Т әрпі; Л - Л әрпі;

Ф - Ф әрпі; О - О әрпі;

І - І әрпі;К - К әрпі;

Х - Х әрпі; Г - Гәрпі;

- Ал, бірігіп әріптерімізді қайталаймыз.



5. Бекіту кезеңі.

- Қане балалар дауысты дыбыстарымыздың тағы бір ерекшеліктерін көрсетейік, яғни біз оларды өлеңдетеміз.



1. Дауысты дыбысты қаласында мынадай бір сиқырлы үй бар екен.

- Қане,бұл үйімізге дыбыстарды салып біртіндеп өлендетейік.

Жанаділ: а – у, у – а;

Айғаным мен Айгерім бірге: у – о, о – у;

Әлихан: а – и, и – а;



2. - Ал, балалар енді дауысты дыбыстарымызды үзбей созып айтайық:

А – у –

А – у – и –

А – у – и – о –

- Жарайсыңдар, балалар;



3. А, О, У дыбысын сыбырлап, орташа, енді қатты айтымыз.

- Ал, балалар осындай сиқырлы дыбыстардың тағы бір ерекшелігі, олар әріп болып жазылады екен.



4. Гимнастика. Жазбастан бұрын қолдарымызды бәр-біріне үйкелеп қыздырамыз, шапалақ ұрамыз, дөңгелектеп үйкелейміз.

- Ал, енді санаймыз «бір, екі, үш қолға жинаймыз күш» қолдарымызды жұмылдырып, ашамыз;

- Қане жазуымызды бастайық.



5. А, О, У, И, І әріптерін ауада жазамыз;



6. Мен, ауызбен дауысты дыбыстардың артикуляциялық көрінісін көрсетемін, ал сендер дәптерлеріңе тауып жазыңдар; А, О, У, И;

Жарайсыңдар!



6. Қортынды: «Кім тапқыр» ойыны;

Мен, дыбыстарды айтамын, ал сендер алдарыңда жатқан карточкалы дауысты дыбыстардың бейнесін тауып, көрсету керексіңдер, әрі жуан, әлде жіңішке екенін табыңдар;

А, О, У жуан дауыстылар;

Е, И, У жіңішке дауыстылар;



7. Бағалау. Сиқырлы дауысты дыбыстар әлеміне саяхатымыз аяқталды, сендерге ұнадыма? Бұл қаланың тұрғындары сендерге мынадай конверт жіберіпті, қане балаларымыздың бағасын қалай бағалапты?

Өте жақсы деп бағалаймыз.

Жұлдызшаларды тарту ету;



8. Үйге тапсырма. А дыбысынан басталып осы дыбыспен аяқталатын 5 сөз жазып келу.




























ӘЛІПБИ

Аа Әә Бб Вв

Гг Ғғ Дд Ее Ёё Жж Зз Ии

Йй Кк Ққ Лл

Мм Нн Ңң Оо

Өө Пп Рр Сс

Тт Уу Ұұ Үү

Фф Хх Һһ Цц

Чч Шш Щщ Ыы

Іі Ээ Юю Яя

ъ ь

ДАУЫСТЫ ДЫБЫСТАР

(гласные)



Жуан дауыстылар:

(твердые гласные)

а, о, ұ, ы, э, у(бару).



Жіңішке дауыстылар:

(мягкие гласные)

ә, ө, ү, і, е, и, у(келу).





Ашық дауыстылар: а, ә, о, ө, е.


Қысаң дауыстылар: ұ, ү, ы, і, и.







Еріндік дауыстылар: о, ө, ұ, ү, у.


Езулік дауыстылар: а, ә, е, ы, і, и.


















