Внеклассное мероприятие
Путешествие в Лондон
Цель: формировать целостное представление об Англии – стране изучаемого
языка
Ход мероприятия
1.
Организационный момент.
-Good morning, boys and girls!
I am glad to see you.
Today we have a competition “A Trip to London” Let’s divide into two teams. You will have different tasks. You must be active and
friendly.
Учитель сообщает детям о проведении игры-
соревновании «Путешествие в Лондон». Учащиеся делятся на две команды – две
группы туристов. За каждый конкурс команда может получить до 3 жетонов. Если
при выполнении задания дети допускают ошибки ( грамматические или лексические)
или не укладываются во времени, команда получает меньшее количество баллов.
2.
Проведение игры – соревнования
Конкурс 1. «Визитная карточка»
Учитель предлагает учащимся от каждой команды
рассказать о себе и своих друзьях – членах команды.
Примерный
рассказ ученика:
Hello! My name is Helen. I am ten years old. I study
in the fourth form. I like music. I can dance very well. I like my school. I
have many friends. My friends are kind, clever and helpful. I think it is very
important to have good friends. A friend in need is a friend indeed. We would
like to visit London.
Конкурс 2. «Поговорим о погоде»
-
As you know the English people
often talk about weather. Ask the some questions about the weather and they
will answer them.
Учитель предлагает командам составить вопросы о погоде
и предложить противоположной команде ответить на них
1 команда
|
2 команда
|
Is
the weather sunny?
|
No,
it is not sunny today.
|
Is
it cloudy?
|
Yes, it is. It is cloudy today
|
2 команда
|
1 команда
|
Is
the weather warm today?
|
No,
it is not. It is not warm.
|
Do
you like the weather today?
|
Yes, I do. I like the weather today.
|
Конкурс 3. « Расскажи о достопримечательностях
Лондона»
-
Will you look at the blackboard?
What can you see on the blackboard? (We can see the pictures of places of
interest.)
-
Can you name the places of
interest? (Trafalgar Square, Big Ben, Westminster Abbey, the Houses of
Parliament, The Bloody Tower, Buckingham Palace, The Tower of London, the
Thames, Oxford Street).
-
The task for you is to describe
the interesting places. Who is ready to start?
Учитель привлекает внимание детей к картинкам,
заранее развешанным на доске. Ученики из разных с команд по очереди
представляют рассказы о достопримечательностях Лондона.
Примерные рассказы детей:
1)
The centre of London is Trafalgar Square. It is the most beautiful place in London. There are two fountains in the
square. They are in front of the National Gallery which is one of the best
picture galleries of the world. Every day many tourists visit this fine
building with tall columns.
2)
London is the biggest city in Great Britain. There are lots
of places to visit there. You can visit many beautiful churches in London.
One of them is St. Paul’s Cathedral. It is not far from the Tower
of London. It was built in the seventeenth century. It is a beautiful
building with many columns and towers.
3)
The Tower of London is the museum
now. But it was a fortress, a palaces, a prison and the King’s Zoo. Its walls
are white and very tall. William the Conqueror built it in the eleventh
century. There are always twelve black ravens in the Tower of London.
Конкурс
4. «Разговор с продавцом»
-
You would like to buy some
souvenirs for your friends.
Следующее задание для команд – разыграть диалоги «В
магазине». Представитель от одной команды является продавцом, а представитель
другой команды – покупателем.
- Good morning! Can I help you?
- Yes, you can. I would like to buy a present for my
friend.
- What is the hobby of your friends?
- He likes to sing songs and he can play the guitar
very well.
- He is fond of music, isn’t he?
- Yes, he is. Do you have any CD?
- Yes, we do. This CD will be a good present for your
friend.
- Thank you very much. You are very kind.
Конкурс
5. «Потерялся турист»
-
Your friend has lost. Describe him
to the policeman.
Учитель объясняет учащимся условия следующего
конкурса: ученики выбирают одного из членов своей команды в качестве
потерявшегося туриста. Противоположная команда заслушивает описание и
определяет, кто из учеников был загадан.
Примерное
описание ученика:
This pupil is not very tall. He has blue eyes, a round
face and dark hair. This pupil likes to wear jeans and a jacket. He is friendly
and kind. He has many friends.
Конкурс 6. «Стихи и песни»
Учитель предлагает учащимся исполнить песни и рассказать стихи по теме
«Лондон».
Tick
– tock, tick – tock,
This
is Big Ben.
Big
Ben is a clock..
Day
and night
With
all its might
Big
Ben is a clock,
Says:
«Tick – tock».
Up,
down, up, down,
Which
is the way?
To
London town?
Where?
Where?
Up
in the air,
Close
your eyes-
And
you are there!
Over
the mountains,
Over
the plains
Over
the rivers
Here
come trains.
Carrying
mail,
Over
the country
Here
come trains
3.
Подведение итогов
That’s
all for today. Thank you for your work. You were active and friendly today.
Do
you like our competition?
Учитель подводит итоги, команды подсчитывают баллы и определяется
победитель.