Вчитель: Корецька Алла Веніамінівна
проведённый в 3 классе
Тема: «Кто помогает маме по дому?»
Цели: - тренировка учащихся в
употреблении тематических лексических единиц, введенных на предыдущих уроках, в
устной и письменной монологической и диалогической речи с опорой на
изобразительную наглядность, лексические таблицы, грамматические структуры в
Present Simple и учебные ситуации; тренировка навыка учащихся в аудировании
текста монологического характера с последующим контролем понимания в форме
парной работы с заданием составить вопросы к прослушанному тексту и ответов на
них;
- обучение чтению с логическим выбором названий
предметов бытовой техники для подстановки в предложения;
- расширить знания учащихся о назначении предметов
бытовой техники;
- развивать навыки устной речи, навыки восприятия
иноязычной речи на слух, развивать логическое мышление, оперативную память;
- прививать учащимся культуру иноязычного общения,
настойчивость в самостоятельной работе.
Оснащение: изобразительная
наглядность (тематическая лексика), лексические таблицы, таблицы для Survey,
карточки для парной и индивидуальной работы, кассета с аудиозаписью
тематического текста, магнитофон.
Ход урока
1.
Организационный момент
2.
Warming-up
(prediction)
(Слайд №2)
T.: Children, look at the blackboard
and think what we are going to speak about today?
Предполагаемые ответы учащихся (about housework, about daily duties).
3.
Сообщение детям темы
урока.
T:
Today at the lesson we are going to speak about daily duties and about
housework. (Слайд №3)
In many families fathers are good helpers in the work
about the house. Listen to the poem and say if that father really helped
mother.
There are some unknown words in the poem. Let’s have a
look at them.
4.
Фонетическая зарядка
а) ознакомление учащихся с незнакомыми словами:
stormy ['stɔ:mi] –бурный
while [wɑɪl] – в
то время как
a
saucer ['sɔ:sə] – блюдце
to bathe [beiθ] – купаться
a puddle (puddles) ['pʌdlz]
– лужа, лужи
б) презентация стихотворения учащимся:
I want to tell you all about
A very stormy day
When Daddy stayed at home with me
While Mummy went away.
He made the beds
And swept the floor,
And did the washing up.
And do you know,
He broke a plate,
Two saucers and a cup?
Then, when he bathed me, after tea,
He taught me how to swim
And there were puddles on the floor
And drips all over him!!!
в) контроль понимания прослушанного
Did father really help mother?
Why do you think so?
г) фонетическая отработка стихотворения
I am sure that girls really help their mothers about
the house and what about boys, future fathers?
So, boys, what do you usually do to help your mother
about the house?
5.
Интерактивная игра
«Микрофон»: учащийся в роли репортера опрашивает остальных учащихся группы,
задавая вопрос: What do you usually do at home?
Интервью
Р2
а)
диалог в режиме Р1 Р3
Р4
В это время секретарь фиксирует ответы опрашиваемых
учащихся (см. таблицу “Survey”).
T: Our guests wonder how the boys of our group help
their mothers about the house.
Ученица подводит итоги опроса с опорой на таблицу “Survey”
P:
Dear guests! Our boys help their mothers about the house
F.e.:
Pete cleans the carpet/
Nick washes the dishes, etc.
6.
Физкультминутка.
Can you hop like a rabbit?
- Yes, we can.
Hop, hop, hop.
Can you run like a dog?
- Yes, we can.
Run, run, run.
Can you jump like a frog?
- Yes, we can.
Jump, jump, jump.
Can you walk like a duck?
- Yes, we can.
Walk, walk, walk.
Can you fly like a bird?
- Yes, we can.
Fly, fly, fly.
Can you swim like a fish?
- No, but I wish.
7.
Аудирование текста (текст прилагается).
Hello! I’m Dan. I’m going to tell about my daily duties at home. My
family is not very large. I’ve got mum, dad, granny and my sister Ann. There
are three rooms in our flat. It’s much work for my mum. She’s busy from morning
till night. So, we made a list of duties yesterday. Listen!
Duty1. To do
shopping.
Dad helps mum with heavy things. He buys vegetables, fruit and meat.
I buy little things
like bread, milk or butter. Mum always makes a shopping list for us.
Duty2. To clean the
rooms.
Dad and I clean the rooms together. Sometimes dad does carpets with the
vacuum cleaner. Sometimes I do.
But I always tidy up
my room. Dad never helps me there.
Duty3. To cook food.
Our mum is a good
cook. My granny cooks well too. So,
she usually helps mum with cooking. I
I sometimes help mum
with cooking too. I can make tea or sandwiches for the family. When mum and
granny are away I always warm food in the microwave oven.
Duty4. To do the
laundry.
We have a good
washing machine. So, washing is not problem. Usually dad does the laundry. But
sometimes mum can do it., too. I always wash my socks and pants.
Duty5. To wash up the
dishes.
Usually it is my
duty. The dishwasher machine is my good helper.
а) Первичное прослушивание текста
учащимися. Контроль понимания: ответ на вопрос.
T:
As for me I like friendly families. In friendly families people help each
other.
Listen to the story about one of such families and
answer the question: Who made the list of duties?
б) Повторное прослушивание
текста детьми.
T: Listen to the text once more and
make notes who cleans the carpets, who does shopping, who cooks food, who
washes the dishes, etc. Then you are going to arrange the words into questions
to the text and answer them.
8.
Проводится парная работа:
учащиеся составляют вопросы из разрозненных слов и отвечают на эти вопросы.
Диалог
в режиме Р1 Р2 с опорой на составленные
вопросы.
9.
Выполнение детьми
упражнения “Match”. Каждый ребенок читает то, что получилось.
A dishwasher washes dishes.
A
washing-machine does laundry, etc. (Слайды № 4-5)
Т: Look
at the screen. These things are our magic helpers. Let’s see how they can help
us in real life. Your task is: “Match the pictures of magic things
with their actions. (Слайды № 6-15)
Дети смотрят на изображение различных предметов бытовой техники на
экране.
10.
Работа учащихся в командах
с опорой на ГС:
We want to wash the dishes;
You
can use a dishwasher и учебную ситуацию. (Слайды № 6-15)
Т:
So, children, imagine: Neznaika came to see us. He wants to do housework. Help him,
please. Prtend that, pupils from team№2 are Neznaikas. Give a piece of advice to your friends.
T:
Thank you, children, for your work, go back to your places.
11.
Тренировка навыка письма (учащиеся заполняют пропуски в предложениях,
выбирая слова из таблицы). С целью контроля учащиеся по очереди выполняют
упражнение на доске.
|
|
microwave oven, washing machine, cooker, vacuum cleaner, dishwasher
|
|
Alice is a good housewife. Every day she goes to the
kitchen switches on the ... and makes dinner. Her husband gave her a present a
..., to do the washing up. On Saturdays Alice does the laundry with her... .
She likes to keep her carpets clean, so she cleans them with her.... In the
evening Alice goes to the evening classes. Her husband warms food for his
supper in the....
12.
Рефлексия.
13.
Заключительный этап урока:
а) д/з: выполнить задание “Match” в
карточке .
и записать в тетради полученные предложения;
б) подведение итогов урока: выставление и мотивация
оценок.