Тема
«Настоящее продолженное время и настоящее простое время»
Цели:
1. Формирование
лексических и грамматических навыков говорения.
2. Уметь
правильно использовать в речи времена
3. Развитие
иноязычной коммуникативной компетенции учащихся.
Задачи:
1. Практиковать
учащихся в умении употреблять настоящее простое и настоящее продолженное время.
2. Научить
учащихся составлять утвердительные предложения в настоящем простом и
продолженным времени.
3. Формирование
интереса к культуре и традициям страны изучаемого языка.
4. Формировать
коммуникативные умения.
Тип урока: урок
повторение
Оборудование:
1. Учебник
“Enjoy English5-6 класс ” Биболетовой М.З., Титул, 2009.
2. Книга для
учителя к учебнику “Enjoy English 5-6 класс” Биболетовой М.З.
3. Диск к
учебнику “Enjoy English 5-6 класс” Биболетовой М.З.
4. Аудиоприложение
к учебнику английского языка для 5-6 классов.
5. Компьютер
6. Проектор
Ход
урока
I.
Организационный момент.
T: Good morning,
children! I’m glad to see you!
P: Good morning,
teacher!
T: Let’s begin our
lesson. Sit down, please! How are you? Who is on duty today? Who is absent?
What is the weather like today?
P: We are fine,
thank you. I’m on duty today. Everybody is present. The weather is fine. The
sun is shining. It is not cold.
Ознакомление с темой урока
T: Today we are
going to learn new tenses (the Present Simple Tense and Present Progressive
Tense), we shall try to understand when to use them, do exercises and read
texts.
II.
Фонетическая разминка.
T: Look! There is a tongue twister
on the blackboard. Let’s read them. Listen to the tongue twister and practice
saying it. How fast can you say it?
What noise annoys
an oyster most?
A noisy noise annoys an oyster most.
III. Сравнение
грамматического материала по теме “Настоящее простое время и настоящее
продолженное время”.
T.: Let’s meet the
Present Progressive Tense. (Учитель привлекает внимание детей к
словам, которые указывают на действие, происходящие в настоящий момент времени,
на порядок слов в предложении).
I am playing the guitar now. He is dancing at this moment. I am watching TV now.
T.: Let’s meet the
Present Simple Tense. (Учитель привлекает внимание детей к словам, которые
указывают на то, как часто происходит действие, на особенности глагола в форме
3-го лица единственного числа, на правила чтения буквы –S в конце слова, на
порядок слов в предложении).
I play football every day. She often
reads books. He goes
to the park every day. She always reads English books.
Учащиеся
самостоятельно изучают правило в учебнике с.63. После изучения опрос правила.
IV.
Физкультминутка.
T.: Now it’s time to have a rest.
Head and shoulders,
Knees and toes,
Knees and toes.
Head and shoulders,
Knees and toes,
Knees and toes,
And eyes and ears,
And mouth and nose.
Head and shoulders,
Knees and toes,
Knees and toes.
V. Закрепление грамматического материала.
T.: Will you open
your books, p. 64, ex. 12? Who is ready to read the task? (устное задание)
Now let’s do it
orally.
T.: Writing task.
Exercise
13, p. 64
VI.
Актуализация навыков использования настоящего простого времени в утвердительных
предложениях.
T.: Let’s
continue. Open the brackets in the following sentences. You will use the
Present Simple Tense. (Учитель раздает карточки с заданиями, ученики выполняют
задания на раскрытие скобок и употребление настоящего простого времени в
утвердительных предложениях самостоятельно в течение 5 минут, проверяют друг
друга)
Примерный
текст на карточках.
·
She
(always\last week) (go\goes) to the disco in the evening.
·
·
My
brother and I (yesterday\sometimes) (do\does) homework after school.
·
Tom
(often\last Monday) (write\writes) fairy tales on weekends.
·
My
grandmother (often\next day) (cook\cooks) delicious food for me.
VII.
Актуализация навыков использования настоящего продолженного времени в
утвердительных предложениях.
Выберите правильный вариант ответа. Choose the correct variant:
- Where are the children? It’s quiet at home. - They (lie)
on the carpet and (draw).
lie, are drawing
are lying, drawing
are lying, drawing
- What you (do) now? - I (look for) my key. I can’t open
the door.
What
do you do, I look for
What
are you do, I looking for
What
are you doing, I’m looking for
What
you doing, I’m looking for
Listen! Somebody (sing) a lovely song.
sings
is
singing
are
singing
Why you (put on) the coat? It’s sunny today.
are
you putting on
do
you put on
will
you put on
are
you putting on
Сравнение the
Present Simple Tense and Present Progressive Tense
Упражнения для
сравнения на карточках. (по вариантам)
1вариант
1. We
…… every day. (swim)
2. I ……
now. (read)
3. Jane
…….. now. (dance)
4. Jerry…..
every day. (play football)
5. Father
and mother ……. Now.(watch TV)
2 вариант
1. Look
at Mike! He ……. (swim)
2. I
often …… my relatives. (visit)
3. She
always ……the piano in the afternoon. (play)
4. The
children …. at the moment. (dance)
5. He
….. cars now. (draw)
Проверяют друг
у друга самостоятельно. После смотрит учитель и вместе ставят оценку.
VIII.
Актуализация навыков монологической речи.
T.: Many people
like travelling. And what about you? Do you like travelling? Look at exercise
14 on page 64. You are in a travel agency. How are you planning your holiday?
Tell a few words using a picture. (Ученики рассказывают о своих планах).
IX. Подведение
итогов урока.
T.: You were active during the lesson today. Thanks for your
work and for your help. Our lesson is over.
X. Рефлексия
Teacher: “Do you like our lesson?”, “Why do you like
it? ” оr “Why don’t you like the lesson? ”
Put marks yourself. (Дети сами
дают
себе
оценку).
- Thank you very much! Our lesson is over. Good-bye pupils!
XI. Домашнее задание: Learn the rule
on page 63, exercise 4. page 72.