Lesson
43.
Тopic.
Личные местоимения.
Form:
1
Date:
March, 20th
Цели:
1.
Систематизация материала по теме
«Местоимения».
2.
Совершенствование навыков чтения.
3.
Тренировка орфографических навыков.
4.
Воспитание интереса к английскому языку.
Оборудование: презентация,
видеозаписи с физминутками, карточка со стихотворением, картинки к уроку.
Ход урока:
1.
Организационный
момент.
-
Good
morning, boys and girls. (Good morning, teacher)
-
I’m
glad to see you. (We are glad to see you too)
-
Thank
you. You may be seated, please.
-
How
are you today? (I am merry / happy / sad / bad / fine / OK / So-so)
-
Give
me your exercise-books.
2.
Целеполагание.
-Сегодня мы продолжим знакомиться с
личными местоимениями и вспомним правила чтения.
3.
Фонетическая зарядка.
-
Look at the white board. Repeat the sounds and the words after me.
[A]
– up, cup, run, sun, fun, jump, but
[e] –
pen, red, seven, ten, pet, net
[x] –
cat, hat, fat, can, and, have, has
[i]
– is, his, in, it, pig, skip, slim
[O] – dog,
on, not, frog, clock, stop
-Who
can read these words?
-Very
good.
-Now
take out your file folder. Open it and find the poem.
-Repeat
the poem after me.
-
Ребята, какие местоимения вы уже знаете?
4.
Речевая зарядка.
-
Look at the pictures and answer my questions.
-
Is she slim? ( Yes, she is)
-
Is he slim? (No, he isn’t. He is fat)
-Is
he smart? (Yes, he is)
-Is
he funny? (Yes, he is)
-Is
it brown? (No, it isn’t)
-Can
he play football? (Yes, he can)
-Can
he swim? (Yes, he can)
-Can
she read? (Yes, she can)
-Can
she sing? (Yes, she can)
5.
Физкультминутка.
-Stand
up, please, let’s do exercises with the snowman!
6.
Систематизация материала по теме «Местоимения».
-
Look at the screen. Замени выделенные
слова
на
he,
she, it, they.
1.
Jill is slim.
2.
Jim is not fat.
3.
The rabbit can jump.
4.
The fox can run.
5.
Ann has got a grey cat.
6.
Nick and Ann are merry.
7.
Совершенствование навыков
чтения.
-Open
your books at page 86. Find Ex. 7. Let’s read the Rabbit’s notes.
8.
Физкультминутка.
-Stand
up please and repeat the movements after the penguins!
9.
Тренировка орфографических навыков.
-
Ребята, опять из-за дождика пропали буквы. Давайте их
восстановим.
-
Open your workbooks at page 43, find Ex. 4.
10. Объяснение
домашнего задания.
-Карточку со звуками и словами читать (см.
папку)
- Стихотворение учить (см. папку)
- WB p.
43 Ex.
3, 5. p.
44 Ex.
2
11. Подведение итогов.
-
Чем
мы занимались на уроке?
-
Что
нового узнали?
-
Что
вам понравилось больше всего?
-
The
lesson is over. Good-bye, children. (Good-bye, teacher)