Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Урок 3

Урок 3

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Сабақ. Алгебра. 9 сынып.


Сабақ тақырыбы: «Арифметикалық және геометриялық

прогрессия».


Сабақ мақсаты.Оқушыларда арифметикалық және геометриялық прогрессиялар ұғымын және олардың жалпы мүшелерінің формуласын анықтау қабілеттерін

қалыптастыру.Бұл екі ұғымды қатар өту арқылы олардың ортақ қасиеттері мен ерекшкліктерін,айырма мен еселік айырмашылығын және берілген тізбектің арифметикалық не геометриялық прогрессиясы болатынын анықтау,бейімділіктерін қалыптастыру.


Сабақ түрі:Модульдік технология бойынша сұхбат бөлімі.

1) Теориялық сұрақтарға жауап.

2) Денгейлік тапсырмалар орындау.

3) Жеке тапсырмалар орындау.

4) Есептер шығару.

Сабақ көрнектілігі:Жеке тапсырмалар,плакат.

Сабақ барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Сұрақтар: а/.Қандай сан тізбегін арифметикалық прогрессия дейді?

ә/Арифметикалық прогрессияның айырмасы деп қандай

санды атайды?

б/ Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің

формуласы қандай?

в/ Қандай сан тізбегін геометриялық прогрессия деп

аталады?

г/Геометриялық прогрессияның еселігі деген не?

д/ Геометриялық прогрессияның n-мүшесінің

формуласын жаз.

ІІІ.Тарихнама.Карл Гаусс.Пифагор .

ІҮ. Математикалық диктант.

1.Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі4(6), екіншісі 6(2)

Айырмасы неге тен?

2.Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі 6(4), екінші 2(6).

Үшінші мүшесін тап. -2(2)


3.Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 8(9),екіншісі 4(3),еселігі нешеге тең? 2\1(3\1).

4.Геометриялық прогрессияның бірінші мүшесі 9(8),екіншісі 3(4),үшінші мүшесі неге тең?


Ү.Ауызша есептер шығару.

1 Берілген тізбек арифметикалық тізбек бола ала ма?

1.2; 4; 6; 8; 10; 12;.........

2.20; 21; 22; 23; 24; 25;.........

3. 1; 2; 3; 5; 7; 11; 13; 17; 23;……….

2.Арифметикалық прогрессияның ацырмасы неге тең? A5=? D=?

18; 14; 10; 6;………. d=-4.

3.Геометриялық прогрессияның еселігі: b5=? Q=?

2; -6; 18; -54;……… q=-3 b5=162;

ҮІ.Есптер шығару №167,№168,№222,№223

ҮІІ.Оқушылардың білімдерің бағалау.

Жеке тапсырмалар:

І.Алгоритмдік бөлім.

1.Берілген формула бойынша.

1)Тізбектің алғашқы 5 мүшесін жазу.

2)Тізбектің түрін анықтау.

3)Берілген тізбек арифметиялық прогрессия ма?Айырмасын тап.

4)Берілген тізбек геометриялық прогрессия ма?Еселігін тап.

ІІ.Оқушылық бөлім.

1)Арифметикалық прогрессияның N-мүшесі.

2)Геометриялық прогрессияның -мүшесі.

ІІІ.Эвристикалық бөлім.

Арифметикалық прогрессияның жалпы мүшесінің формуласын жаз.

A1=6; A4=0 An=a+3d 0=6+3d 3d=-6 d=-2 An=A1-(n-1)2

Геометриялық прогрессияның жалпы мүшесінің формуласын жаз.

B1=7 b2=8 q=7\8 An=7*qn-1=7*(7\8)n-1


ҮІІІ.Үйге тапсырма:№170, №171, №.173


8.Сабақты қорытындылау. Тест тапсырмасын беру.


Сабаққа сараптама

Жалпы менің жобамның тақырыбы тригонометриялық тепе-теңдіктерді пайдаланып өрнектерді түрлендіру . Яғни біз алгебралық есептің басым бөлігі осы түрлендіру, ықшамдаулар арқылы шығарамыз. Мысалдар қарастырсақ теңдеулерде, функцияда, тригонометрияда,  қысқаша   көбейту  формулаларда, түбірлерді түрндіруге арналған есептерді шығарған кезде оны бірінші ықшамдап, есепті шешеміз. Осы алгебралық түрлендірулерді жүйелі оқып- үйрену болашақта жастар бойында оның жан-жақты дамуына ықпал ететін мынандай қасиеттерді қалыптастырады-жасаған тұжырымды дәлелдей білу.





































