1732262
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
ИнфоурокИностранные языкиДругие методич. материалыАтақты күйшілер

Атақты күйшілер

библиотека
материалов

1 МӘРТӨК ОРТА МЕКТЕБІ










Сыныптан тыс жұмыс

(сайыс сабақ)


Тақырыбы: «Ойлы болсаң, озып көр»













Өткізген:қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі,

филология ғылымдарының магистрі Абдуллина Б.А.













Тақырыбы:«Ойлы болсаң, озып көр»

Мақсаты: Сынып оқушыларының пәндер бойынша алған білімдерін саралау, ой ұшқырлықтарын байқау;

1. Оқушыларды жан-жақты сауатты, дарынды, озық болуға, еркін сөйлей білуге үйрету;

2. Ой өрісін, сөздік қорын, тілін дамыту;

3. Оқу-білімге, өнерге қызығушылығын арттыру, әсемдікке тәрбиелеу;


Көрнекілігі:интербелсенді тақта, кеспе әріптер мен сөздер, слайдтар, топ атаулары, бағалау парағы

Түрі: сайыс сабақ

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру

- Балалар, өздеріңіз көріп отырған боларсыздар, біз екі топқа бөлініп отырмыз. Қазір мен алдарыңызға қағаздар беремін. Ол қағаздарда орындары ауыстырылып берілген сөздер бар. Сіздер сол сөздердің ретін тауып, дұрыс қойсаңыздар, өте мағыналы бір сөйлемді оқи алады екенсіздер. Қане, дайынбыз ба? Табу реттіліктеріне қарай топтарға ат беріледі.


тәуелсіздіктің

Н.Ә.Назарбаев

ұрпақ — діңгегі. алтын Білімді

Адамгершілік

сөзден

«айналайын»

деген

басталады.

- Қане, қандай сөйлемдер шықты?

Білімді ұрпақ – тәуелсіздіктің алтын діңгегі. Н.Ә.Назарбаев

Адамгершілік «айналайын» деген сөзден басталады.

-Ендеше біздің бүгінгі "Ойлы болсаң, озып көр" атты сайыс сабағымызда сіздердің білімдеріңіз сыналады.

Топтарға ат беру

Бірінші тапқан топ – "Тапқырлар"

Екінші тапқан топ — "Зерделілер"

Cайыс кезеңдері:

1. Сәлем берем халқыма

2 . Ғажайыптар алаңы

3. Кім жылдам?

4. Ұшқыр ой

5. Қызықты төрттік

6. Біліміңді шыңда

7. Қолқа салу

8. Қорытындылау

1.«Сәлем берем халқыма» әр топ өздерінтаныстырады.

2."Ғажайыптар алаңы" ұяшықтағысұрақтарғажауапалу

3."Кім жылдам?" Әртопқаәріптаратамын. Cұрақтарғасоләріптенбасталатынсөздерменжауап беру керек.

Б әрпі

1. Суды неменішесің?

2. Сеніңдосыңкім?

3. Қалтаңда не бар?

4. Жылбасынкөргенжануар.

5. Ұшақ неге ұшады?

6. Қандайтағамдыұнатасың?

7. Арманыңкөппе?

8. Үйжұмысынорындауғакімкөмектеседі?

9. Түсіңде не көресің?

10. Қандайкітапоқисың?

М әрпі

1. Қандаймамандықтардыбілесің?

2. Сабақтанкейінқайдабарасың?

3. Тақтағанеменжазасың?

4. Сүйіктіпәнің?

5. Қарлығаштыңқұйрығы неге айыр?

6. Сеніңкөршіңкім?

7. Қандайертегібілесің?

8. Анаңаеркелейсіңбе?

9. Қазір не туралыойлапотырсың?

10. Болашақтакімболғыңкеледі?

4. "Ұшқыр ой" Берілгенсөзденбірнешесөзқұраутапсырылады.

Асықпаймыз, саспаймыз,

Ұшқыройғабастаймыз.

Тақтадағысөздерден

Бірнешесөзқұраймыз.

1- топқа: Қолшатыр

2-топқа :Атамекен

5. "Қызықтытөрттік"

- Бұндаөздеріңізгетаныстөртпәнбойыншабірнешесұрақтарберілген. Пәндітаңдайотырып, солсұрақтарғажауапбереміз. Толықжауапберсек, 5 ұпайаламыз.

Математика сұрақтары:

1. Еңкішітөрттаңбалы сан? (1000)

2. 1 сағаттанеше минут бар? (60 мин)

3. Тіктөртбұрыштыңпериметрінқалайтабамыз?. (Ұзындығы мен енінқосып, екіеселейміз.)

4. 9 бен 4-тің көбейтіндісінешегетең? (36-ға)

Қазақтілі

1. Дауыссыздыбыстарнешегебөлінеді? (3-ке)

2. Сөзнеденқұралады? (дыбыстан)

3. Заттыңқимылынбілдіретінсөздерқандайсұрақтарғажауапбереді? (не істеді? не қылды? қайтті?)

4. Мәтінтүрлерінатаңдар (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау)

Анатілі

1. БейнесұрақБұлкім? (ҚұрманғазыСағырбайұлы)

2. "Дала жұлдызы" депкімдіатайды? (Ы.Алтынсарин)

3. "Түнұйқысынтөртбөліп" дегенжолдаркімтуралы? (анатуралы)

4. "Қаздыңтұзаққатүсуі" ,бұлқайертегідекезеседі?("Ұртоқпақ" ертегісінде)

Дүниетану

1. Адам нементынысалады? (ауамен)

2. Жербетініңқағазғакішірейтілгенбейнесі не? (карта)

3. Көкжиектіңнешетұсы бар? (төрт)

4. Өсімдіктіңжерастымүшесі? (тамыр)

6. "Біліміңдішыңда" логикалықесептершешу

Шабыттасыпшалқысын.

Көңілдікешжасайық.

Мұндақызықтабылар,

Жұмбақ, есеп — бәрі бар.

Білімдеріңдісынайық.

Қателеспей, мұқиятойланыпайтуларыңызқажет.

1.Үнді шәйі.

Сәскекезіболатын. Анамкесегешәйдітолтырыпқоясалды. Кенжеінімаңдамайқолындағықантынсолкесегетүсіріпалды. Алайдақантқұп-құрғақкүйіндеқалды. Неліктендепойлайсың?

Жауабы: Қантқұрғақшәйүстінетүсті.

2.Салт аттылар

Айдала. Көзгетүртсекөрінбейтінқараңғытүн. Суытжүрістіаттылараяңменкеледі. Екіауыларасыетпісірімдікжер. Жаппаданжылтеткенсәулесөніп-өшті. Үйиесібұрынкөреме, әлдесалтаттыларбұрынкөреме?

Жауабы: Ешқайсысыкөрмейді, себебісөніп-өштідегенсөзгемәнберсек, cәулесөнгенненкейінжанғанжоқ, өшіпқалды.

3. Екіқарға

Екіқарғаныңбіреуіоңтүстікке, екіншісісолтүстіккеқарапотыр. Оларбіріне-бірі:

-Достым, мен cенікөріпотырмын,-дейді.

Оларбірін-біріқалайкөреді?

Жауабы: Қарғаларбір-бірінебетпе-бет отырғандықтан, оларбірін-бірікөреді.

4.Түйеқұс салмағы

-Түйеқұсекіаяғыментұрғандабірпұттартса, біраяғыментұрғандақаншапұттартады?-депатасынемересінеқарады. Түйеқұстыңсалмағықанша?

Жауабы: Бірпұт, себебітүйеқұстыңсалмағыөзгермейді.

5.Судыр балықшы

Бірбалықшыданнешебалықұстадыңдегенде:

-Жиырманыңжартысын, бассызекеуін, құйрықсызүшеуін,-деді.

Балықшынешебалықұстады?

Жауабы: Он балық.

6.Жыл қайыру

-Нешедесің?-дедіақсақалғажігітағасы.

-4 жылқы, тоқтымын,-дедіТәттімбеткүйші.

Тәттімбетнешеде?

Жауабы: Тәттімбеткүйші 4 жылқыдеуарқылыөзіне 4 мүшелтолғандығынайттыжәнетоқтыдеуарқылы 2 жасқосдеді. Оныңжасы 49+2=51-ге қараптұр.

7. "Қолқа салу" жеңген топ жеңілгентопқақолқасалады. (ән, би, т.б.)

8.Қорытындылау.Әділқазыларұпайсандарынесептеп, жеңімпазтоптыанықтайды.
























Курс профессиональной переподготовки
Учитель немецкого языка