Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Другое / / Урок по теме «НЕ з дієсловами»
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Другое

Урок по теме «НЕ з дієсловами»

библиотека
материалов

Урок української мови у 7 – В класі

Учитель Крайняк Н. В.

Тема: НЕ з дієсловами.

Мета: повторити й поглибити знання учнів про написання НЕ з дієсловами, сприяти зміцненню навичок правопису дієслів з часткою НЕ разом і окремо; розвивати логічне мислення, творчі вміння зіставляти, порівнювати мовні явища, висловлювати власну думку, вміння обґрунтовувати вибір написання відповідним правилом; за допомогою мовленнєво - комунікативного дидактичного матеріалу виховувати кращі моральні якості учнів.

Методична мета: застосування методів критичного мислення (проблемного питання, кола Вена та ін..) для реалізації творчих здібностей учнів.

Хід уроку

І Розминка

Налаштування учнів на роботу, побажання успіху,

ІІ Актуалізація опорних знань учнів

  1. Повторення написання НЕ з іменниками, прикметниками за допомогою прикладів, пояснення орфограм: (слова записані на дошці)

Не темний; не дощ; неук; невтомний; нещастя; недорогий; не далекий, а близький.

Питання: як думаєте, чим можуть допомогти знання про написання НЕ з іменниками, прикметниками на сьогоднішньому уроці? Чи можете визначити, над якою темою будемо працювати?



ІІІ Повідомлення теми та мети уроку

ІV Мотивація навчальної діяльності

Проблемні завдання і запитання до учнів.

Діти, допоможіть мені розсудити суперечку. Два шестикласники засперечались. Один доводить, що слова нездужати, неславити і недочути пишуться разом, а інший - окремо.

 - Як ви думаєте, яких знань не вистачає учням?

 Над чим треба попрацювати нам з вами?

V Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань творчого характеру.



  1. Робота в парах



  • Використовуючи таблицю на с. 92 і повторений матеріал на початку уроку, визначити спільне й відмінне у написанні НЕ з іменниками, прикметниками і дієсловами ( метод «Кола Вена» )



  • Використовуючи таблицю на с. 92, скласти зв’язну розповідь у науковому стилі «Написання НЕ з дієсловами», дібрати власні приклади.



  • Уявіть ситуацію: на уроці української мови ви опрацьовували тему: «НЕ з дієсловами», вашого друга не було в школі і тому він попросив вашої допомоги. Використовуючи таблицю на с. 92, складіть діалог.



  • Доведіть правильність написання слів у рамці, скориставшись відомостями на с. 94. (Завдання ІІ вправи 161)





  1. Прочитати речення, пояснити написання НЕ з дієсловами, використовуючи правила (пишемо… (разом, окремо), тому що…)

  1. Заживає рана від опіку, та (не) вщухає біль, завданий словом.

  2. (Не) кажи -  (не) вмію, а кажи навчусь!

  3. Два хитрих мудрого (не) переважать.

  4. У чужому оці й порошинку бачить, а в своєму і сучка (не) добачає.

  5. Сваритися (не) слід, бо від сварки (не) злічиш бід.

  6. Сьогоднішньої роботи на завтра (не) відкладай.

  7. Коли (не) тямиш, то й (не) берися.

  8. Сам  (не) зчувся, як здоров'я позбувся.

  9. (Не) дочув глухий, що (не) добачив сліпий, як утікав кривий.

  10. (Не) досолить - (не) доїсть.

  1. розподільний акродиктант.
    Завдання: розподіліть дієслова (форми дієслів) у дві колонки:
    І - написання з не окремо; ІІ - разом;

підкресливши третю  літеру в словах І колонки,  прочитаєте слово-ключ.

не знаю                               ненавидіти
не носитиму                       недо
їдати
не ароматиз
увати         недолюблювати
не ніяковіти                        нехтувати 
не  надіявся                      
нервувати  
не яснів                              
неволити      
Ключ: знання.  


  1. Читання тексту впр. 159. (уривок із «Повчання Володимира Мономаха дітям»

  • Визначте тему тексту.

  • Чи тільки дітей стосується «Повчання…»?

  • Які правила вживання не з дієсловами використано у вправі?

  • Чи повинні дотримуватися правил, записаних у «Повчанні» наші сучасники?



  1. Творче завдання:

  • написати міні текст «Яких заповідей із «Повчання Володимира Мономаха» ми маємо дотримуватись?

6. Обговорення текстів.

7. Замість рисочок вставити потрібні літери так, щоб вийшли дієслова, які пишуться з не разом і окремо (залежно від значення).

1) Н-з-у-а-и. 2) Н-с-а-и-и.

Ключ: 1. Нездужати. 2. Неславити.

VІ Узагальнення

Узагальнювальна бесіда
1. Коли не дієсловами уживається окремо?

2. Коли не дієсловами уживається окремо?

3. Коли не дієсловами вживається разом?

4.У яких дієсловах правопис не залежить від значення?

- Давайте повернемось до проблемного питання, яке ставили на початку уроку. Яку відповідь ви можете дати шестикласникам.

- Чи потрібні знання, які отримали сьогодні на уроці? (Де зможете їх застосувати?) - Що з сьогоднішнього уроку візьмете з собою для використання на інших уроках, у житті.

VІІ Підбиття підсумків

Самооцінювання.

    1. Я добре оволодів навчальним матеріалом, можу пояснити написання слів, застосовуючи правила.

    2. Працюючи в парі, аргументовано викладав інформацію, висував пропозиції, доповідав.

    3. Я добре справився із завданнями на перевірку правописних умінь (диктант, тести)

    4. Я брав активну участь у роботі протягом уроку, відповідав на запитання, пояснював.

Оцінювання

VІІ Домашнє завдання.

Знати правила с. 92,94. Вправа 161. Скласти 2 речення зі словами з вправи, або написати власні «повчання» для однолітків.
































