Урок «Олимпийские игры. Звездный час»

    DOCX

                                                                                                             Автор и составитель:

                                                                                                            Л. В. Дорогавцева

                                                                                 Отличник народного просвещения РФ,

                                                                     учитель английского языка МБОУ СОШ 22

                                                                                                             г. Южно-Сахалинска

 

Тема урока: «Олимпийские игры. Звёздный час».

  Данный урок является тематическим и связан с повторением пройденного материала в 10 классе средней общеобразовательной школы. Он может быть рекомендован для проведения в рамках недели английского языка или школьного « Английского клуба».

Составлен с учётом методических рекомендаций и требований, предъявляемых к организации развивающих уроков. В основе урока - дидактический материал, необходимый для развития познавательного интереса, критического мышления и общеучебных  навыков по английскому языку на старшей ступени обучения. За каждый правильный ответ участники игры получают звезду. В конце игры капитаны команд пересчитывают «звёзды» и победитель определяется на основе большего количества полученных звёзд.  

 

Цели урока:

- развивать навыки говорения в диалогической и монологической форме на основе темы «Олимпийские игры» с опорой на зрительную наглядность;

- активизировать в речи    изученную грамматическую  конструкцию   Past Indefinite Passive,  необходимую  для выражения действии в страдательном залоге.

  Ход урока:

Первый этап работы (подготовительный):

The  teacher says :

 Now we should speak about the Olympic Games and different kinds of sports. Will you come to the blackboard and choose one star you like. Then you should take your seat at the table according the color of the star you have chosen and the color of the star standing at your table.  Dear students, you should try to think a little about the name and the   motto in order to tell them everybody in our classroom. In  7 minutes you are welcome to the blackboard and try to write down them here. When two teams are made we are able to start our game. You can see the  box with the stars on my table. For each correct answer you should be awarded with a star. At the very end of the game your leaders of the teams will count all of the stars you have received during the game and we should define the winner of our competition. 

Второй этап работы:

The teacher says:

Will you try to read and to understand the text given to you  on  the  screen.  I would like you to be  ready  to  ask  your  partners from the other team about what they have read in the text about. Will you write down on the sheet of paper 7 questions and show them to the other group of your classmates.  In order to have the star you should pronounce your question aloud and choose any person from the other team so that they could answer these questions.  You have got some  English words from the text below with the Russian equivalents:

 

 Worship – поклоняться

 Committee- комитет

 Memorable signs-памятные знаки

 Citius, Altius, Fortius -  (лат. «быстрее, выше, сильнее»)

Breadth -  полотнище

 

Olympic games is the most important complex  competition  which  was firstly held  in ancient Greece and organized once a four- year period of time.  Summer Olympic  games  were  started in  1894. This tradition was renewed in  the end of the 19 century  by the Frenchman, Pierre de Coubertin.  Para - Olympic games  for  disabled people are held in   two weeks after the Olympic games.  It was a sporty  and  a  religious competition that took place in Olympia, in Greece.  There is no exact information about ancient games, but it is well known that a lot of myths about them are kept in the history. The Greeks   worshiped healthy and   strong  body. Today we can  see  the sculptures, the documents and  the  constructions in the Greece museums  which are considered to be  memorable signs for  people. All of them have a nice form  and  impress  the spectators very much.

The winners were treated as the winners at war. Heraclius  is considered to be the first organizer of the Olympic games in  776 BC. All fighting and wars were prohibited during the games.

 The first modern games are known to have been  held in  1894,  APHINS. The International Olympic games Committee  was established in order to  organize those international games.   Baron Pierre de  Coubertin  was appointed as the general secretary of this committee. Only 214 sportsmen from 14 different countries participated in that competition.

 

Baron Pier de Coubertin

 

 

 

 

 

The first Olympic Games Poster

The place of this competition  is  defined by MOC. Games should be held for 16-18 days. The unit  of five rings  symbolizing  the unity of 5 world parts on the earth is known as the symbol of the Olympic games.

In the upper part   of the Olympic flag the rings traditionally  are of blue, black and red color. In the low row they are yellow  and green.  Motto of this competition is  Citius, Altius, Fortius . The flag  reminds a white breadth with the Olympic  Rings  which is lifted each time at the very beginning of the games.  Traditionally   at the ceremony of the games  begins  with the parade of  the delegation  from Greece. 

 

Третий этап работы :

 The teacher says:

Will you look at the black box which is in my hands. Try to understand what is hidden in my box and  try  to guess  the name of this object.  Ask your teacher as more   questions as you can. You should use some of the following English words given to you below in order to make your supposition more obvious: What color ……./ What  is  it made of…../  How long……/How small…../ How nice/  Is it round/ square/ etc.

 Четвёртый этап работы:

The teacher says:

Try  to speak about bay leaf wreath one by one in your team when looking through the Russian texts.  

Text for the first team.  

Венок из лавровых листьев-bay wreath//  Почётная награда- honorable award//  Обычай-tradition// Символизировать-symbolize//   Отличия-difference//   Награждать-award//  В частности-especially//   Вечно-зелёный-ever-green//  Был посвящён-was devoted//   Миф о дафне-myth of Daphna//  Награда-award//  Пророческий дар-prophesy ability// Жрецы-priests//Молния-lightning// Безграничная власть-unlimited power//

Венок из лавровых листьев был  почетной наградой чемпиона.  А теперь, трудно сказать — почему то ли листа лаврового мало, то ли по какой — то иной причине, — от этого обычая осталось лишь слово «лауреат».
С древнейших времен ветви лавра символизировали отличия в искусстве и спорте. Лавровым венком награждали победителей в поэтических, музыкальных и спортивных состязаниях, в частности победителей Олимпийских игр. Вечнозеленый, он был эмблемой бессмертия. По древним легендам Лавр был посвящён Аполлону, также по легендам мы можем узнать, как создался миф о Дафне; в пифийских играх лавровый венок был наградой победителю, и им же награждали «любимцев Аполлона» — поэтов. Этим отношением между Аполлоном и лавром объясняется и приписывание лавру пророческого дара: его ели жрецы, чтобы узнать будущее (лавроеды). Существовало также убеждение, что лавр спасает от молнии. Лавровый венок на гербе Греции.  Великий правитель Рима — Цезарь носил лавровый венок, как символ своей безграничной власти.

 

 

 

 Лавровый венок

Text for the second team

 Лавровый венок или ветвь лавра — символ победы и славы.

Слава-glory/ / Жертвоприношение-sacrifice// Венчать-crown // Жрецы- priests // Лавровый венок-bay wreath // Ветвь лавра- bay branch // Атрибут –attribute // Преследовать-to be after//

Mermaid- нимфа//  Превращать- turn into// Покровительствовать –protect// Воспевание гимна –singing the hymn// Игра на флейте-playing the flute// Живопись-painting// Вручать-hand in//Почётная награда-honorable award

Во времена античности лавровыми венками венчали головы победителей и правителей. Во время жертвоприношений головы жрецов украшали венками лавра, а в особые праздничные дни обычный люд украшал свои головы лавровыми венками.

Согласно греческим мифам лавр считался атрибутом солнечного бога Аполлона.

Аполлон

Аполлон

Аполлон преследовал нимфу Дафну и она  попросила богов сделать так, чтобы Аполлон больше не преследовал ее. Но боги Дафну превратили в лавровое дерево. Именно поэтому Аполлон связан с лавровым деревом.

Традиция вручать лавровый венок победителям берет свое начало с Пифийских игр — это своего рода олимпийские игры поэтов, которые посвящены Аполлону, а как известно Аполлон покровительствовал поэтам. Пифийские игры включали несколько дисциплин: воспевание гимна Аполлону, игра на флейте, театральное искусство и живопись. Победителю во всех дисциплинах вручался лавровый венок, что считалось самой почетной наградой в Греции. Лавровый венок на гербе Греции.  Великий правитель Рима — Цезарь носил лавровый венок, как символ своей безграничной власти

 

 

Пятый этап работы:

The teacher says :

 Let us have a musical pause, you should  try to listen to the singer  and to repeat after him the actions he mentioned in his song. Will you be ready to sing this song aloud with  him.

 Шестой этап работы:

 The teacher says:

You can see some pictures on the table. Will you take  them one by one; look at the picture; name the object you can see  and try to answer the questions belowAct, please,  as it is shown to you in the model:

 What is it used for?

  In what kind of sport is it used?

 What is the profession of this (these) sportsman  (sportsmen) ?

What  is  this sportsman doing  by means of this object?

The Model: I can see the racket in the sportsman’s hands. It is used for playing tennis. The sportsman is able to pass the ball to his partner.  

 

 

                              

 

                  

 

Седьмой этап работы:

The teacher says:

You are given some pictures. Try to guess the English equivalent  when  listening  the speaker. Be ready to write down  this  word in English, near the picture.

The speaker says: 

1.      It doesn’t sound as a rocket, it doesn’t rush like this one to the space. But it  is  a necessary object in the sport, which daily can  take  place.

2.      It  does not help to have a goal, it sounds ordinary………

3.      It is worn by trainee, referee or sportsman. It is usually taken by the sporty people. It is not shoe, it is not boot. But any game is not played without it.

4.      These objects are old-fashioned things but all the sportsmen will be happy to use them all for their games and  feel themselves handsome or pretty.

5.      These objects are observed in football: the first is able to be kicked. The second is the place for  game, the third is for goalkeeper needed.

6.      These ones   were mentioned a bit above, it can be called “ the sportsmen’s  love”.

7.      It is used by referee in the court, in the boxing match and another sport.

8.      Look at the following objects, please, if you are a good hockey player, you remember this:

-          they are sharp to be the first;

-           it is needed to make a score in the referee list;

-           it is round like a ball but it is needed for the goal; 

-           it is safety to play in it;

-           it is the place to be defended;

-          people like to use then in winter, to go down from the hill;

-          this clothes is often used in order not to be sick or ill;

-          if the sun is very bright use it and it will be right;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Восьмой этап работы:

 The  teacher  says:

Look at the blackboard. Will you  read aloud the English proverb about the sport,  try to translate them into Russian and explain each of them in the own words according to the model:

Model: I think that it is right/ correct/wrong because only healthy people can go in for sports.

A sound mind in a sound body.
After dinner sit a while, after supper walk a mile.
The best of the sport is to do the deed and to say nothing.
In
sports and journeys men are known.
It's not whether you win or lose that matters, it's how you play the game.
War is a sport of kings.
Stumbling is not falling.
Sport to the cat is death to the mouse.

Right answers for the teachers:

В здоровом теле здоровый дух.
После обеда посиди, после ужина милю пройди.
Лучший спорт - совершать поступки без лишних слов.
Люди познаются в спорте и в путешествиях.

Неважно, выигрываешь ты или проигрываешь, важно, как ты играешь.
Война - спорт королей.

Споткнуться - не упасть.
Спорт для кошки - смерть для мыши.

Девятый этап работы:

 

The teacher says:

 Let’s  make a conclusion .  What have you known at the lesson? Tell us about it one by one. Our time is up. We should count your stars. Dear leaders of the teams, you are welcome here. Who has become the winner? When the stars are counted, both of the teams should  be awarded with the medals for the desire to play and to win.

Краткое описание материала

"" Урок: «Олимпийские игры. Звёздный час». " Данный урок является тематическим и связан с повторением пройденного материала в 10 классе средней общеобразовательной школы. Он может быть рекомендован для проведения в рамках недели английского языка или школьного « Английского клуба». "Составлен с учётом методических рекомендаций и требований, предъявляемых к организации развивающих уроков. В основе урока - дидактический материал, необходимый для развития познавательного интереса, критического мышления и общеучебных навыков по английскому языку на старшей ступени обучения. За каждый правильный ответ участники игры получают звезду. В конце игры капитаны команд пересчитывают «звёзды» и победитель определяется на основе большего количества полученных звёзд.

Урок «Олимпийские игры. Звездный час»

Файл будет скачан в формате:

    DOCX

Автор материала

  • На сайте: 10 лет и 5 месяцев
  • Всего просмотров: 686
  • Подписчики: 0
  • Всего материалов: 1
  • 686
    просмотров
  • 1
    материалов
  • 0
    подписчиков

Настоящий материал опубликован пользователем Дорогавцева Лилия Владимировна.
Инфоурок является информационным посредником. Всю ответственность за опубликованные материалы несут пользователи, загрузившие материал на сайт. Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

Другие материалы
