Инфоурок Математика Рабочие программыОндық бөлшектерді натурал санға бөлу

Ондық бөлшектерді натурал санға бөлу

Скачать материал

№ 24 Ү. Түктібаев атындағы орта мектеп

 

 

 

 

 

 

Тақырыбы:

 «Ондық бөлшектерді натурал санға бөлу»

 

 

         Класы: 5

Пәні: математика

Пән мұғалімі: Ж. Қалиева

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2007 жыл

 

 

Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшекті натурал санға бөлу

 

Мақсаты: а)білімділік: Ондық бөлшекті натурал санға бөлу тақырыбын игеру барсында алған білімдерін тереңдету, ережені есептерде қолдана білу дағдысын қалыптастыру

Б) дамытушылық:Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру және ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту, сана-сезімін арттыру

В) тәрбиелік: Оқушыларды ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, ұжымшылдыққа, белсенділікке тәрбиелеу.

 

Типі: аралас сабақ

Түрі:дәстүрлі емес

Әдісі: деңгейлеп-саралап оқыту, сұрақ-жауап, түсіндірмелі

Көрнекілігі: компьютер, үлестірме - қағаздар, бағалау парағы, асық, буклет, перфокарталар. белгілер

 

І. Ұйымдастыру  бөлімі  а)Сәлемдесу, Сыныпты түгелдеу

                                               б) Үш топқа бөліп отырғызу

                                               в) Сабақтың мақсатымен таныстыру

Сабақ барысында үш топтың жауаптарын табиғаттың жарық түстерімен, жасыл түспен, сары түспен ерекшелеп отыру:       қызыл түс- белсенділік түсі

Жасыл түс- үміттің түсі

Сары - жылу мен жарықтың түсі

                                                           

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

1. Үйге берілген есептің дұрыстығын тексеру.

2. Өтілген тақыыптарды сұрақ- жауап арқылы қайталау.

І топ. 1. Ондық бөлшектерді қосу ережесі

2. Азайтуды орындаңдар:       5,36-4,07=

3. Көбейтуді орындаңдар: 21,12*6=

 

ІІ топ 1. Ондық бөлшектерді азайту ережесі

2. Қосуды орындаңдар:2,83+15,2=

3. Көбейтуді орындаңдар: 12,15*4=

 

 

ІІІ топ 1. Ондық бөлшектерді көбейту ережесі

2. Ондық бөлшектерді қосуды орындаңдар: 2,44+4,91=

3. Ондық бөлшектерді азайтуды орындаңдар:9,8-5,5=

 

 

 

ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру

Компьютердің мультимедиялық мүмкіндіктерін пайдалана отырып, презентация арқылы жаңа тақырыпты тыңдау

 

ІІІ. Тақырыпты бекіту

І топ тапсырмалары:

№ 1160

0,7:10=                        17,5:100=

2,3:10=                        125,7:1000=

№1161

3,5:7=                          10,4:8=

26,1:3=                        28,8:9=

№1165 Жай бөлшектің алымын бөліміне бөлу арқылы ондық бөлшекке айналдырыңдар:        

№1166 Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 37,14 см. Оның қабырғасын табыңдар.

 

ІІ топ тапсырмалары

№ 1160

72:10=                         123:100=

8:10=                           345:1000=

№1161

25,8:6=                        78,1:11=

63:5=                           72,8:13=

№1165 Жай бөлшектің алымын бөліміне бөлу арқылы ондық бөлшекке айналдырыңдар:         

№1167 Самал 2,16 кг, ал Айша одан 3 есе аз дәрілік шөп жинады ?

 

ІІІ топ тапсырмалары

№ 1160

12,1:10=                     246,7:1000=

78,6:100=          38,2:1000=

№1161

65,8:14=                      43,7:23=

67,2:21=                     57,5:25=

№1165 Жай бөлшектің алымын бөліміне бөлу арқылы ондық бөлшекке айналдырыңдар:        

№1170 Тік бұрышты параллепипедтің көлемі 302,4 см3, табанының ауданы 72 см3. Оның биіктігін табыңдар.

 

   Тақырыпты қорытындылау

 «Асық ату» ойыны. Сұрақка дұрыс жауап беру  арқылы асықты дәлдеп ату. 

1. Ондық бөлшекті натурал санға қалай бөледі?

2. Егер бөлінгіштің бүтін бөлігі бөлгіштен аз болса, қалай бөлінеді?

3. Ондық бөлшекті бөлу барысында қалдық қалса, не істеу керек?

4. Ондық бөлшекті 10,100,1000,... разряд бірліктеріне бөлу қалай орындалады?

5. Ең кіші натурал сан

6. Ең кіші жай сан

 

 

Үйге тапсырма беру.

1. §36 «Ондық бөлшекті натурал санға бөлу» тақырыбы 238-бет

 

2.  № 1171 (241-бет) Есепті теңдеу құру арқылы шешіңдер.

Себетте құрма, алмұрт, алма бар. Олардың барлығы 3,15 кг. Алмұрт құрмадан 2 есе көп, алма Алмұрттан 2 есе көп. Себетте неше килограмм құрма, алмұрт, алма бар.

 

Оқушыларды бағалау  

Бағалау парағына қарап отырып І топ ІІ топты, ІІ топ ІІІ топты,        ІІІ топ І топты бағалайды.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Ондық бөлшектерді натурал санға бөлу"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Музыковед

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

5,36-4,07= 3. Көбейтуді орындаңдар: 21,12*6= ІІ топ 1. Ондық бөлшектерді азайту ережесі 2. Қосуды орындаңдар:2,83+15,2= 3. Көбейтуді орындаңдар: 12,15*4= ІІІ топ 1. Ондық бөлшектерді көбейту ережесі 2. Ондық бөлшектерді қосуды орындаңдар: 2,44+4,91= 3. Ондық бөлшектерді азайтуды орындаңдар:9,8-5,5=

ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру Компьютердің мультимедиялық мүмкіндіктерін пайдалана отырып, презентация арқылы жаңа тақырыпты тыңдау ІІІ. Тақырыпты бекіту І топ тапсырмалары: № 1160 0,7:10= 17,5:100= 2,3:10= 125,7:1000= №1161 3,5:7= 10,4:8= 26,1:3= 28,8:9= №1165 Жай бөлшектің алымын бөліміне бөлу арқылы ондық бөлшекке айналдырыңдар: №1166 Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 37,14 см. Оның қабырғасын табыңдар. ІІ топ тапсырмалары № 1160 72:10= 123:100= 8:10= 345:1000= №1161 25,8:6= 78,1:11= 63:5= 72,8:13= №1165 Жай бөлшектің алымын бөліміне бөлу арқылы ондық бөлшекке айналдырыңдар: №1167 Самал 2,16 кг, ал Айша одан 3 есе аз дәрілік шөп жинады ? ІІІ топ тапсырмалары № 1160 12,1:10= 246,7:1000= 78,6:100= 38,2:1000= №1161 65,8:14= 43,7:23= 67,2:21= 57,5:25= №1165 Жай бөлшектің алымын бөліміне бөлу арқылы ондық бөлшекке айналдырыңдар: №1170 Тік бұрышты параллепипедтің көлемі 302,4 см3, табанының ауданы 72 см3. Оның биіктігін табыңдар. Тақырыпты қорытындылау «Асық ату» ойыны. Сұрақка дұрыс жауап беру арқылы асықты дәлдеп ату. 1. Ондық бөлшекті натурал санға қалай бөледі? 2. Егер бөлінгіштің бүтін бөлігі бөлгіштен аз болса, қалай бөлінеді? 3. Ондық бөлшекті бөлу барысында қалдық қалса, не істеу керек? 4. Ондық бөлшекті 10,100,1000,... разряд бірліктеріне бөлу қалай орындалады? 5. Ең кіші натурал сан 6. Ең кіші жай сан Үйге тапсырма беру. 1. §36 «Ондық бөлшекті натурал санға бөлу» тақырыбы 238-бет 2. № 1171 (241-бет) Есепті теңдеу құру арқылы шешіңдер. Себетте құрма, алмұрт, алма бар. Олардың барлығы 3,15 кг. Алмұрт құрмадан 2 есе көп, алма Алмұрттан 2 есе көп. Себетте неше килограмм құрма, алмұрт, алма бар. Оқушыларды бағалау Бағалау парағына қарап отырып І топ ІІ топты, ІІ топ ІІІ топты, ІІІ топ І топты бағалайды.

Скачать материал
