Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / История / Рабочие программы / Наурыз. Үстеу
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • История

Наурыз. Үстеу

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ 5класс урок.docx

библиотека
материалов

Қостанай қаласы, №19 орта мектебінің

қазақ тілі мен әдебиет пәндерінің мұғалімі

Қарабасова Мәнай Қазымовна



5 сынып. Қазақ тілі.

Сабақтың тақырыбы: Наурыз мейрамы. Үстеу.

Сабақтың мақсаты:


Білімділік: жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту, өткен тақырыпты естеріне түсіріп, жаңа тақырыпты қорытындылау, балалардың Наурыз мейрамы туралы білімдерін молайту, үстеудің түрлерін қайталау;
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорларын байыту, тіл байлығын кеңейту, ес қабілетін дамыту
Тәрбиелік: оқушыларды қазақ халқының салт-дәстүрін білуге, құрметтеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру;
Көрнекілігі: суреттер, презентация, тірек-схема
Сабақ түрі: дәстүрлі
Сабақ типі: жаңа сабақ


Сабақтың жоспары.

І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру
IV. Сабақты қорыту, бағалау
V . Үйге тапсырма беру .

Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі :

а)с әлемдесу, кезекшімен әңгімелесу;

ә) сабақтың мақсатымен таныстыру;

б) тіл дамыту, сұрақ-жауап;
1.Бүгін қай күн?
2. Аптанын қай күні? Аптанын күндерін кім атайды?
3. Бір айда қанша күн бар?
4. Бір жылда қанша күн бар? Ал бір жылда, қанша ай бар?
5. Жыл мезгілдерін бізге кім атайды?
6. Қазір қай жыл мезгілі?
7. Көктем айларын кім атайды?
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау : Үй жұмысы бойынша не дайындап әкелдіңдер?
Енді үй тапсырмасын тексерейік.
(Үй жұмысын тексеремін)
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру

1.Кіріспе.

а)Балалар, бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз «Наурыз мерекелері». Қане, дәптерімізді ашайық, бүгінгі күн мен тақырыпты жазыңдар.
ә)Балалар, сендер Наурыз мейрамы туралы не білесіңдер? Қане, әр оқушы қолын көтеріп өз білгенін айтсын.

2. наурыз сөзіне математика тәсілімен фонетикалық талдау жасау.
3.жаңа сөздерді оқып, сөздікке жазу..

Теңеледі – равняются, становятся одинаковыми;

Өткізу – проводить;

Сыйлық сыйлау – дарить подарки;

Шақыру - пригласить
4.сөздермен сөз тіркестерін құрастыру

5.диологты рольмен оқу. (№2 тапсырма – 140 бет.)

IV . Бекіту (дәптерге жазу)


а)Сөздерді тиісті орнына қойып , сөйлемдер құраңдар.

Анама, сыйлаймын, гүл, мен.

Әпкеме,сатып, алып, бердім, бұйымдар, зергерлік.

Кітап, сыйладым, қарындасыма.

ә)Мәтіннен үстеулерді теріп жазу және түрлерін ажырату. ( №2  - 140 бет.)


V. Шығармашылық жұмыс.

1. Өлеңді қолданып суретті сөйлет.

Қар ерип , су ағады,

Сарқырап сайға толады.

Күн ұзарып,жылиды,

Бұл қай кезде болады?


2. Синквейн кестесі. Бес жолдық өлең құрастыру.

1. зат есім 1 сөз наурыз

2.сын есім 2 сөз жақсы, көңілді

3.етістік 3 сөз теңеледі, жылынады, ұзарады

4.екі сөз тіркесі (сөйлем) Наурыз жыл басы.

5.бір синоним 1сөз жаңа жыл


VI. Қорытынды.

Нені білдік? Нені орындадық?

Рефлексия. «Бүгінгі сабақта не туралы айттық, не білдік, қандай тапсырмалар орындадық?

Яғни , мен нені үйрендім?» деген сұрақтарға жауап беру.


INSERT – кестесін толтыру.

Білемін

Білгім келеді

Үйрендім.






VII.Үй жұмысы. «Наурыз мейрамы» тақырыбына шағын шығарма жазу..











Выбранный для просмотра документ наурыз.pptx

библиотека
материалов
Сабақтың тақырыбы: Наурыз мейрамы. Үстеу.
Сабақтың мақсаты. Білімділік:жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту, өткен тақырыпты...
Сабақтың жоспары. I. Ұйымдастыру жоспары. II. Үй тапсырмасын тексеру. III. Жа...
Сұрақ-жауап. 1.Бүгін қай күн? 2.Аптаның қай күні? 3.Аптаның күндерін кім атай...
Жаңа тақырып.
Кіріспе. Балалар , бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз “Наурыз мейрамы” Балалар ,...
Жаңа сөздер. теңеледі – равняются, становятся одинаковыми; өткізу – проводить...
Дәптерге жазу. а)Сөздерді тиісті орнына қойып, сөйлемдер құраңдар. 1. Анама,...
Шығармашылық жұмыс. 1.Өлеңді қолданып суретті сөйлет. Қар ерип, су ағады, Сар...
Бұл қай кезде болады?
Бес жолдық өлең құрастыру. Науырыз Екі сын есім Үш етістік Сөйлем Бір синоним.
Нені білдік? Нені орындадық? INSERT – кестесін толтыру. Үй жұмысы: диалог құр...
17 1

Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Сабақтың тақырыбы: Наурыз мейрамы. Үстеу.
Описание слайда:

Сабақтың тақырыбы: Наурыз мейрамы. Үстеу.

№ слайда 2 Сабақтың мақсаты. Білімділік:жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту, өткен тақырыпты
Описание слайда:

Сабақтың мақсаты. Білімділік:жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту, өткен тақырыпты естеріне түсіріп, жаңа тақырыпты қорытындылау,балалардыңНаурыз мейрамы туралы білімдерін молайту, үстеудің түрлерін қайталау; Дамытушылық:оқушылардың сөздік қорларын байыту,тіл байлығын кеңейту, сана-сезімін дамыту; Тәрбиелік:оқушыларды қазақ халқының салт-дәстүрін білуге, құрметтеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру. Көрнекілігі: Сабақ түрі: дәстүрлі Сабақ типы: жаңа сабақ

№ слайда 3 Сабақтың жоспары. I. Ұйымдастыру жоспары. II. Үй тапсырмасын тексеру. III. Жа
Описание слайда:

Сабақтың жоспары. I. Ұйымдастыру жоспары. II. Үй тапсырмасын тексеру. III. Жаңа тақырыпты түсіндіру. IV. Сабақты қорыту. V. Белсенді қатысқан оқушыларды бағалау. VI. Үйге тапсырма беру.

№ слайда 4 Сұрақ-жауап. 1.Бүгін қай күн? 2.Аптаның қай күні? 3.Аптаның күндерін кім атай
Описание слайда:

Сұрақ-жауап. 1.Бүгін қай күн? 2.Аптаның қай күні? 3.Аптаның күндерін кім атайды? 4.Бір айда қанша күн бар? Ал бір жылда , қанша ай бар? 5.Бір жылда неше мезгіл бар? 6.Қазір қай жыл мезгілі? 7.Көктем айларын кім атайды?

№ слайда 5 Жаңа тақырып.
Описание слайда:

Жаңа тақырып.

№ слайда 6
Описание слайда:

№ слайда 7
Описание слайда:

№ слайда 8
Описание слайда:

№ слайда 9 Кіріспе. Балалар , бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз “Наурыз мейрамы” Балалар ,
Описание слайда:

Кіріспе. Балалар , бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз “Наурыз мейрамы” Балалар , сендер Наурыз мейрамы туралы не білесіңдер? Қане, әр оқушы қолын көтеріп өз білгенін айтсын. “наурыз” сөзіне математика тәсілімен фонетикалық талдау жасау.

№ слайда 10 Жаңа сөздер. теңеледі – равняются, становятся одинаковыми; өткізу – проводить
Описание слайда:

Жаңа сөздер. теңеледі – равняются, становятся одинаковыми; өткізу – проводить; сыйлық сыйлау – дарить подарки; шақыру - пригласить

№ слайда 11 Дәптерге жазу. а)Сөздерді тиісті орнына қойып, сөйлемдер құраңдар. 1. Анама,
Описание слайда:

Дәптерге жазу. а)Сөздерді тиісті орнына қойып, сөйлемдер құраңдар. 1. Анама, сыйлаймын, гүл, мен. 2.Әпкеме, сатып,алып, бердім, бұйымдар, зергерлік. 3.Кітап, сыйладым,қарындасыма. ә)Мәтіннен үстеулерді теріп жазу, жіне түрлерін ажырату.

№ слайда 12 Шығармашылық жұмыс. 1.Өлеңді қолданып суретті сөйлет. Қар ерип, су ағады, Сар
Описание слайда:

Шығармашылық жұмыс. 1.Өлеңді қолданып суретті сөйлет. Қар ерип, су ағады, Сарқырап сайға толады. Күн ұзарып, жылыды. Бұл қай кезде болады? 2. Синквейн кестесі.Бес жолдық өлең құрастыру.

№ слайда 13 Бұл қай кезде болады?
Описание слайда:

Бұл қай кезде болады?

№ слайда 14
Описание слайда:

№ слайда 15 Бес жолдық өлең құрастыру. Науырыз Екі сын есім Үш етістік Сөйлем Бір синоним.
Описание слайда:

Бес жолдық өлең құрастыру. Науырыз Екі сын есім Үш етістік Сөйлем Бір синоним.

№ слайда 16 Нені білдік? Нені орындадық? INSERT – кестесін толтыру. Үй жұмысы: диалог құр
Описание слайда:

Нені білдік? Нені орындадық? INSERT – кестесін толтыру. Үй жұмысы: диалог құрастыру. Білемін Білгім келеді Үйрендім.

№ слайда 17
Описание слайда:


Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
