Найдено 50 материалов по теме
Предпросмотр материала:
Урок английского языка в 6-м классе на тему «Наши домашние любимцы»
Цели урока:
Образовательные:
v Употребление модального глагола can в значении физической возможности совершения действия
v активизация лексико-грамматических навыков учащихся (использование словосочетаний прилагательное + существительное для описания домашних питомцев);
v развитие монологической речи по теме «Домашние питомцы»;
v развитие навыков восприятия речи на слух.
v Повышение мотивации к изучению английского языка.
v Воспитание чуткого отношения к животным
Оборудование: карточки с заданиями, презентация.
Ход урока.
I. Оргмомент.
- Good morning, children!
- I'm glad to see you!
- Today we have guests on our lesson. Let’s say “Good morning!” They are going to see and listen to you.
- Now we will continue to have a talk about domestic animals and your pets, what can they do and what can’t they.
II. РЕЧЕВАЯ РАЗМИНКА.
- We are going remember the names of animals and their characteristics. The pictures on the screen will help you. Слайд 3
a) Which of the animals are wild / domestic?
There are some pictures of animals on the screen.
b) Make up the word combinations
|
§ A cat § A dog § A fish § A parrot § A tortoise |
§ Kind § Clever § Funny § Friendly § Beautiful § Sociable § Dangerous § Cunning |
III. Активизация навыков вопросно-ответной формы по картинкам.
I want you to look at the screen. You can see some children and their pets on the pictures.
Will you answer my questions?
На картинках изображены дети и их домашние животные.
What pet has a boy/girl got?
What colour is his/her pet?
What does he/she teach his/her pet?
What do you think about these children?
Ø Во время устной работы трое слабых учеников выполняют индивидуальное задание: найти соответствие между английскими и русскими пословицами и поговорками.
Translate the proverbs about animals and give Russian equivalents.
|
To kill two birds with one stone No bees, no honey. Curiosity killed a cat. Every family has a black sheep. All cats are grey in the night When the cat is away the mice will play |
Все кошки ночью серые. Убить двух зайцев одним выстрелом. В семье не без урода. Без кота мышам раздолье. Без труда, не выловишь рыбку из пруда. Любопытной Варваре на базаре нос оторвали. |
Заслушать результат работы – один читает на английском, другой на русском.
IV. Физминутка.
I see that you are a bit tired. Let’s have a rest and do some exercises.
What animal will be the symbol of next year?
The symbol next year will be a dragon.
Представьте, что вы- дракончики. Вы делаете зарядку и говорите о себе.
Dragon’s feet go tap, tap, tap.
Dragon’s hands go clap, clap, clap.
Dragon’s feet go jump, jump, jump.
Dragon’s hands go thump, thump, thump
Once more/ еще раз.
Thank you! Please, sit down!
V. Развитие навыков аудирования.
Now we will listen to the dialogue between Misha and Robin.
Misha has a pet. Misha`s friend Robin has got a pet too. They will tell us about their pet. You must be attentive because you must answer my question:
v Who are Robin’s and Misha’s pets?
v What are they names?
При первом прослушивании – назвать питомцев и их имена.
- And now we will listen to the tape once more. You must tell me
v What can Nessie and Pafnutiy do?
v What cannot they do?
При повторном прослушивании детям необходимо назвать, что умеют и не умеют делать питомцы мальчиков.
Учащиеся говорят о том, что еще им было понятно из диалога.
VI. Обучение монологической речи по теме «Наши домашние любимцы».
Чтобы грядущий год был удачным, надо задобрить дракона. А как это сделать? Описать его и рассказать о нем как можно лучше.
Let’s speak about dragons.
I think now it’s time to speak about our pets. Imagine your pet is little dragon. Can you tell us about your pet?
Представьте себе, что ваш питомец – маленький дракончик. Вы сможете рассказать о своем питомце?
You will answer the questions and make up the stories. Then we will listen to the stories of your partners
o What pet have you got?
o What is its name?
o What colour is your pet?
o What can your pet do?
o What can’t your pet do?
o What does your pet like to eat?
o Do you like your pet?
Работа в группах. Ученики пишут рассказы о своих питомцах. Затем заслушивают рассказы друг друга.
Let’s sing the song about dragon.
I love little Dragon,
His coat is so warm,
And if I don't hurt him,
He'll do me no harm.
I'll sit by the fire
And give him some food
And Dragon will love me
Because I am good.
VIII. Итоги.
That's all for today. Your homework will be:
Draw a dragon and make up the story about it.
The next lesson is competition: “Whom Dragon is the best.”
Write down your homework, please.
You know a lot of words on the topic. Thank you for your work and for interesting stories. You were active today, (оценки) I give you good marks for your work.
Good luck to you! Good-bye.
В каталоге 6 544 курса по разным направлениям