Инфоурок Иностранные языки КонспектыУрок английского языка “Тhe world around us“

Урок английского языка “Тhe world around us“

Скачать материал

Урок английского языка

Тема: “Тhe world around us “

 

 

Учитель английского языка

 Мусаева Айгуль Газизовна

ГУ Прииртышская  СОШ

 

Цель:Через восприятие текста, осознание роли природы в жизни человека, воспитание ответственного отношения к природе.

 

Задачи:

1.Учащиеся будут организовывать работу в группах, учиться слушать друг друга.

2.Учащиеся будут анализировать, рассуждать, формировать собственное мнение.

 

Стратегии:  ассоциативная карта, свободное письмо, метод инсерт

 

Оснащение: Бумага, стики, маркер.

                                 

Ход урока.

  I.Побуждение.

Сегодня мы с вами будем говорить об экологии. Эпиграфом к нашему уроку я хочу взять слова Джона Кеннади.

                  Ask not what your country

                  Can do for you,ask what you

                  Can do for you country.

Как вы понимаете эти слова?

Boys and girls we shall read a text, but before reading tell me what do you think of when you hear the word “Nature”

Метод ассоциации.

 

Oceans,rivers                            Trees                              Air, soil

       seas

Овал:    Nature
 

 


Birds,animals                                                                              Set on fire, kill, polute

forests                                                                                                upset

 

 


 

 

people

                                               Environment, problem, pollition

Group 1.

Nature is our home.It is also home for animals,birds and plants.Nowdays there are a lot of ecological problems.The development of industry upsets the biological ballance.The environment is in a great danger:water,air,soil are polluted.Animals are killed for skin,fur,meat.Forests are set on fire and cut up.Some species of animals are disappering.We must care for nature.

Group 2.

The environment is all around us:oceans,rivers,seas,trees,flowers.It is very nice.But now the environment is polluted:air,soil.There is not enough clean water oceans,rivers are polluted with oil.Fish and other animals in oceans,seas are dying because of pollution.People cut up trees and buy them.They mаke money and we see that there are less and less forest,plants.We must think of our future and protect the environment.   

 

 

II.Презентация работ.

Реализация.

Чтение текста «The environment and you»

Метод инсерт:

1.Что дети знали

2.Что они узнали

3.Что они хотели бы узнать

Как вы думаете что важного вы узнали из текста? Назовите основную мысль текста.

 

III.Рефлексия.What can we do?How can we help our nature?What should we do?

 ЭССЕ.

Group I.

We think that we can take an active part in protection of our environmnt.We must keep our yards,rivers,streets,forest clean.We must care for birds,animals especially in winter when they have no food.

Group II.

Nature is our home.It is home for various animals and birds and plants.We must care for them.We must keep forest,rivers clean and ask our parents brothers and sisters to do their best to help our nature.We must make slogans,make advertisment and hang them near the shops,schools,cinemas.We can make concert, programmes and make shows about animals,bird who need our help.

 

Презентация работ.

Дом.задание: Пересказ текста.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ГУ  « Прииртышская средняя общеобразовательная школа »

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

" The world around us"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВКО г.Семей поселок Прииртышский

Учитель Мусаева А.К

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок английского языка “Тhe world around us“" Смотреть ещё 4 800 курсов

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
