Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Иностранные языки / Конспекты / Урок английского языка « День Рождения.» 5 класс
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Иностранные языки

Урок английского языка « День Рождения.» 5 класс

библиотека
материалов


План - конспект уроку з англійської мови у 5 класі ( 2 мова)

з теми: « Вільний час.Дозвілля. Святкування Дня Народження.»

(проведений учителем англійської мови Мелітопольської школи №25 I-III ступенів Запорізької області Івановою М.Ю. ( I- категорія ))

Тема: Дозвілля.

Підтема: Святкування Дня Народження.

Цілі:

Практична: активізувати вживання лексики з тем „ Цифри”, „ Місяці”, „ Дозвілля”;

формувати навички вживання граматичних структур типу

When is....; I can;

формувати та активізувати навички діалогічного мовлення;

Навчальна: формувати предметні компетентності:

-комунікативно-мовленнєву-удосконалення вміння висловлюватись;

-лінгвістичну- уміння опрацьовувати письмове повідомлення;

-граматичну- здатність користуватися граматичними ресурсами мови;

-соціолінгвістичну- уміння використовувати вирази ввічливості.

Розвивальна: розвивати ключові компетентності:

-соціальну- уміння працювати в групах, парах;

- здоровязберігаючу- розвивати навички збереження здоровя.

- сприяти розвитку самостійного та логічного мислення; виховувати увагу;

- прищеплювати любов до природи, інтерес та повагу до традицій країни, інтерес до вивчення англійської мови.

Тип уроку: комбінований урок.Урок – свято.

Форми роботи: фронтальна, індивідуальна,робота в парах.

Обладнання: підручник, робочий зошит, тематичні картинки, ноутбук, мультимедійна дошка.


План уроку:


І. Орієнтація, мотивація діяльності.
ІІ. Цілепокладання.
1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

2. Мотивація навчальної діяльності.
3. Визначення очікуваних результатів.
ІІІ. Цілереалізація.

1.Усебічна перевірка ступеня раніше засвоєних знань.

2.Перевірка виконання домашнього завдання.

3.Фізкультпауза.

4..Закріплення знань і способів дій.

5.Узагальнення й систематизація знань.

ІV. Рефлексивно-оцінюючий.

1. Підведення підсумків уроку.

2. Рефлексія.

3. Оцінювання.

4.Інформування про домашнє завдання

Хід уроку


І.Орієнтація, мотивація діяльності.( 2-3 хв.)

І. Teacher: Good morning, children! I am very glad to see you.How are you?

( співають пісню “ How are you?”)

I see almost all pupils are present at the lesson. Let’s say “Good morning” and smile to each other and I hope you’re healthy and in high spirits.

Let us smile when we say “Good morning”

For a smile makes all faces bright.

Let us smile when we say “Good morning”

For a smile starts the day off right.

( при опитуванні про настрій учні показують смайли сумні або веселі)

ІІ. Цілепокладання.( 3-4 хв.)

1. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

Listen to these poem to name the topic of the lesson:

( розповідає один з учнів)

I can jump

I can run

I can play

It's fun!

You are right! The topic of our lesson is “Free time.”

And we’ll know if you like to have fun and play interesting games in your free time.


ІІ.Teacher: Children, I want you to guess the holiday where we can do many interesting things like playing games, singing the songs, dancing and doing physical exercices . I’ll read the sentences and your task is to finish them with the right words: ball, rabbit, teacher, ice cream, day-books, holiday, yellow, autumn.

Look at the first letters of these words and it’ll be topic of our lesson.

1. If you want to play football you need a Ball

2. In summer children like to eat Ice cream

3. Easter Bunny is a Rabbit

4. I’m your English Teacher

5. In winter children have winter Holidays

6. You write down your home-task in your Day-books

7. There are four seasons of the year. They are winter,

spring, summer and Autumn

8. The colour of the sun is Yellow

Teacher: Read the key word. What is it? Yes, it’s BIRTHDAY.

So we invite you on our Birtday Party!

2. Мотивація навчальної діяльності. ( 1 хв)

What do we usually do at our English lessons?

We like to read,

We like to play,

We like to study

Every day.

So ,today we’ll speak about the brightest holiday in our life – your birthday, how to celebrate and organize it.

And today we’ll speak, read, play funny games and even sing and dance to know more about parties, seasons and free time.

3. Визначення очікуваних результатів.

To the end of our lesson We’ll improve our speaking, reading, writing skills. We’ll sing the songs and do some exercises. So, let’s start!

ІІІ. Цілереалізація.

  1. Усебічна перевірка ступеня раніше засвоєних знань.

1.Фонетична зарядка (пісня-скоромовка) ( 3хв )

Let us start. 1At the beginning let’s do the phonetic exercise.

Phonetic exercises:

[ʌ] puzzle, bus, duck, summer

[ə:] first, third, birthday, thirty

[θ] thank , sixth, birthday, third

[ou] home, no, go, rose

My birthday is on the sixth of May


Repeat after me and pay attention at the sound-[θ] .

Elizabeth's birthday is on the third Thursday of this month.

3. Повторення назв місяців.( 2 хв.)

Read after me. Answer my questions :

What month is it now ?

Who can tell me the names of the winter (summer) months?

When is your birthday?

But remember we use the preposition IN when we are only giving the month.

4. Повторення порядкових числівників(2 хв.)

Let’s revise the ordinals.

5 . Діалог- Вчитель-клас.Учень-учень. ( 1 хв.)

Answer my question and ask you friends:

When is your birthday ?

But remember : we use the preposition ON when we give the day and the month.

3.Мовленнєва зарядка ( 5 хв.)

Do you like to have party ?

Let’s make a mind-map “ Birthday party”

hello_html_5f06174e.gif


And now our mind – map will help you to answer some questions:

  1. What do you want to do at your birthday party?

  2. What present do you want to get?

  3. What present would you like to get?

I start. I’d like to have such good pupils as you. And you?....

( учні відповідають, та запитують своїх однокласників)

6. Перевірка домашнього завдання та вручення подарунків. ( 5 хв)

1. Розвиток навичок письма.( 5хв.)

Tell me , please what can we make for our Birthday party? Wonderful ! We need Birthday cards! Your hometask was to prepare Birthday cards for your friends !

You may see in our presentation Birthday wishes.You shoud complete your cards using this phrases. ( діти підписують вітальні листівки за допомогою опори)

2. Розвиток навичок усного мовлення. Вітання!

And now it’s time to present your gifts! (учні дарують свої листівки ) You can use the phrases from our presentation.

__________(name) this is my present for you! I wish you ... Wishing you everything happy on your Birthday!

Happy Birthday!

Warm and happy wishes on your Birthday! Have a wonderful day!

I wish you a Happy Birthday! Have a great time today!

Wishing you all the best on your Birthday!

Happy Birthday! Wishing you all the best on your special day

Congratulations and best wishes on your Birthday!

- Thank you very much!

7. Фізкультхвилинка. ( 2 хв.)

On the birthday party you can do many interesting things like playing games and doing physical exercices. So sing the song and do the same.( Використання мультимедійного додатку I can run (www.britishcouncil.org/learnenglishkids)

Tell me what can you do?

I can jump

I can run

I can play

It's fun


Have a look

This is Kate

She can ski

She can skate

  1. Драматизація.

1.Вживання вивченої лексики в усному мовленні (діалогічне мовлення) ( 5 хв.)

Dear children! Do you like magic and surprises? We have magic and famous guest at our Birthday party! Meet Harry Potter! ( Зявляється Гаррі Поттер-учень старшого класу)

Harry Potter : Hello, dear children! I am Harry Potter ! I’ve come to you to choose the best students who will go with me to study in Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry.

Teacher: It’s wonderful! Do you want to study in Hogwarts

Harry Potter : But you will have to pass some exams as all young wizards do.

So, the first task . You should tell me interesting dialogues.

( діти розповідають діалоги, які вчили дома )

p1. Hello! What is your name?

P2. Hi! My name is...

P1.Nice to meet you...How old are you?

P2.I am... And you?

P1. I am... When is your birthday?

P2. My Birthday is on the ... of...And what about you?

P1 My Birthday is on the...of...Let’s play!

P2. OK!

2. Розвиток навичок аудіювання.( 5 хв)

Harry Potter: Listen to the poem and do the task.

Happy Day!

Today is a happy day!

Today is my Birthday!

I am happy!

I am gay-

I have got my Party Day!

Harry Potter:

Well done! My congratulation! You passed all tests! I’ll give you the invitations to our school! ( дарує учням запрошення до магічної школи)

8.Розвиток навичок читання.( 5 хв.)

Teacher : But Harry has presents for us! He has Magic hat with fortune predictions.

Take it , read and translate and you’ll know your future,

( Гаррі дістає з магічної шляпи пророцтво і учні читають та перекладають його)

Пророцтва

Be careful or you could fall for some tricks today.

Believe it can be done.

Change is happening in your life, so go with the flow!

Congratulations! You are on your way.

Don't just think, act!

Go take a rest; you deserve it.

Good news will be brought to you by mail.

Good news will come to you by mail.

Happiness will bring you good luck.

Happy life is just in front of you.

Have a beautiful day.

Many will travel to hear you speak.

New ideas could be profitable.

Now is the time to try something new.

Others can help you now.

People are attracted by you.

Resting well is as important as working hard.

Say hello to others. You will have a happier day.

Soon life will become more interesting.

Teacher: Harry Potter is very busy! Tell him :” Thank you and good buy!”

( Гаррі Поттер уходить)

ІV.Рефлексійно-оцінюючий етап. ( 2 хв.)

1.Підведення підсумків уроку

And now, children, let’s summarize our work. First of all I want to thank you for your work. You worked very well; you have been active and smart. - I liked greatly the way you worked today!

2.Рефлексія( самооцінка діяльності)

Did you like the way we worked today? Did you like the way we exercised? What did you like best of today’s lesson?

What have you learned?

- Now I know more words .

- I’ve improved my listening skills

- I learned about holidays.

How do you think, was this lesson successful for you? If you think so show me happy faces if no-sad !

3 .Оцінювання.

So, your marks are….


4.Пояснення домашнього завдання.

You home task is to draw and write what you can do at your birthday party!

5. Фінальна пісня. ( 5 хв.)

Teacher: English and Ukrainian children like to have birthday parties very much. So what can we do at our parties? Will you tell me , please?

-We can sing the song

-We can dance

-We can play games

-We can listen to music

-We can eat

Teacher: But what about birthday cake?

P2 : Of course, teacher.

At a birthday there is always a cake on the table with candles, one candle for each year of the birthday person’s life.

( діти співають пісню)

SOMEBODY’S BIRTHDAY

Mixing up the batter to a birthday cake,

Shove it in the oven and we’ll watch it bake.

Add on the icing and the candles too;

Today’s somebody’s birthday.

What’s your name?

(Всі по черзі називають своє імя.)

How old are you?

(Всі відповідають скільки їм років.)

Make a wish...

(Загадують бажання.)

Blow the candles out…

(Всі разом задувають свічки.)

Happy birthday!

We love you

( діти дарують подарунки гостям)

I hope all your dreams come true! Happy birthday!

When it’s morning, get up.


When it’s lesson, speak up.


When it’s school, be in time.


And everything will be fine.


– Good bye. See you later.


The lesson is over.Good buy.



























p1. Hello! What is your name?

P2. Hi! My name is...

P1.Nice to meet you...How old are you?

P2.I am... And you?

P1. I am... When is your birthday?

P1. My Birthday is on the ... of...And what about you?

P2 My Birthday is on the...of...Let’s play!

P1. OK!

p1. Hello! What is your name?

P2. Hi! My name is...

P1.Nice to meet you...How old are you?

P2.I am... And you?

P1. I am... When is your birthday?

P1. My Birthday is on the ... of...And what about you?

P2 My Birthday is on the...of...Let’s play!

P1. OK!

p1. Hello! What is your name?

P2. Hi! My name is...

P1.Nice to meet you...How old are you?

P2.I am... And you?

P1. I am... When is your birthday?

P1. My Birthday is on the ... of...And what about you?

P2 My Birthday is on the...of...Let’s play!

P1. OK!

p1. Hello! What is your name?

P2. Hi! My name is...

P1.Nice to meet you...How old are you?

P2.I am... And you?

P1. I am... When is your birthday?

P1. My Birthday is on the ... of...And what about you?

P2 My Birthday is on the...of...Let’s play!

P1. OK!


p1. Hello! What is your name?

P2. Hi! My name is...

P1.Nice to meet you...How old are you?

P2.I am... And you?

P1. I am... When is your birthday?

P1. My Birthday is on the ... of...And what about you?

P2 My Birthday is on the...of...Let’s play!

P1. OK!


p1. Hello! What is your name?

P2. Hi! My name is...

P1.Nice to meet you...How old are you?

P2.I am... And you?

P1. I am... When is your birthday?

P1. My Birthday is on the ... of...And what about you?

P2 My Birthday is on the...of...Let’s play!

P1. OK!

p1. Hello! What is your name?

P2. Hi! My name is...

P1.Nice to meet you...How old are you?

P2.I am... And you?

P1. I am... When is your birthday?

P1. My Birthday is on the ... of...And what about you?

P2 My Birthday is on the...of...Let’s play!

P1. OK!


p1. Hello! What is your name?

P2. Hi! My name is...

P1.Nice to meet you...How old are you?

P2.I am... And you?

P1. I am... When is your birthday?

P1. My Birthday is on the ... of...And what about you?

P2 My Birthday is on the...of...Let’s play!

P1. OK!


p1. Hello! What is your name?

P2. Hi! My name is...

P1.Nice to meet you...How old are you?

P2.I am... And you?

P1. I am... When is your birthday?

P1. My Birthday is on the ... of...And what about you?

P2 My Birthday is on the...of...Let’s play!

P1. OK!















9



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
