Українська мова, 7 клас
Тема. Узагальнення і систематизація вивченого з теми «Прислівник»
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про прислівник як самостійну незмінну частину мови; формувати вміння знаходити прислівники в тексті, визначати їх розряд за значенням; розвивати мовну грамотність, вміння правильно й доречно вживати прислівники в усному й писемному мовленні; виховувати почуття поваги до українського кобзарства.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації
Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, презентація, відео –фрагменти, тексти
Перебіг уроку:
Організаційний етап
Привітання з учнями й гостями
Психологічна настанова:
Як вам, діти, працювалось на попередньому уроці?
Як налаштувались працювати зараз?
Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на уроці.
Завдання наші такі:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
Мотиваційний етап
Проект «Міста» (сюжет Лесі Бакалець про Тернопіль)
-Леся – випускниця гімназії, переможець олімпіад. Мріяла стати журналісткою . Її мрія здійснилась.
Створення ситуації успіху: зв'язок з Лесею та її побажання.
-Отже, навчаючись, ви обов’язково реалізуєте свої знання не тільки на сьогоднішньому уроці.
Повідомлення теми, мети уроку (слайд №1)
Учні визначають, що їм необхідно знати, вміти (слайд №2).
Постановка проблемного питання: (слайд №3)
-Як ви розумієте вислів Леоніда Булаховського «Різноманітність прислівників є виразною рисою індивідуальності української мови»?
Завдання: скласти візитну картку прислівника.
Візитна картка- (робота зі словником або пошук у Вікіпедії)
Картка самооцінювання (інструктаж)
Узагальнення і систематизація вивченого
-
Повторення теоретичних відомостей (дидактична гра «Колесо фортуни».
Вибірковий диктант
Завдання: виписати з тексту «Щаслива сорочка» прислівники, назвати розряд за значенням.
Щаслива сорочка
Колись давним-давно в одній заморській країні, де хліб і ковбаси ростуть на деревах, де молоко тече річкою, а пиво піниться в озерах, жив пребагатий король. Якого тільки в нього багатства не було: золота - мішками, срібла - копицями, інших дорогоцінностей – лопатою нікуди згортати. Та все ж король завжди почував себе нещасним. Раптом десь довідався він про те, що можна стати щасливим, діставши сорочку з щасливої людини.
Негайно викликає король до себе двох найвідданіших слуг і говорить: «Слуги мої вірні, даю вам зі своєї стайні два найгарніших жеребці, даю зі своєї скарбниці два мішки золота і стільки ж срібла та всякого харчу в придачу. Поїдьте ви по різних країнах, відшукайте і привезіть мені сорочку зі щасливої людини, а в нагороду за сорочку одержите від мене ще стільки золота, як даю вам оце зараз». Стисли слуги плечима, переглянулися, та що було робити. Мусили нашвидкуруч сідлати коней та їхати світ за очі шукати тієї сорочки. (За В. Шевчуком, 154 слова)
Лексична робота
Програма «Так буде українською»
Завдання (додаткове): пояснити лексичне значення прислівників мимохідь, мимохіть, навести приклади речень.
4. Робота в групах:
-аудіали: складіть діалог про поїздку з батьками до одного з міст України; ( діалог за допомогою програми Skype).
-візуали: графічний диктант (визначити синтаксичну роль прислівників, розібрати виділений як частину мови);
Я відчиняю хатні двері, що знадвору пахнуть макухою, а з хати – хлібом і калачами, які стоять у нас на всіх вікнах. За столом біля вузликів я знову бачу схилене обличчя мами. Вона вдивляється в якесь насіння і щось пошепки говорить до нього. А найближче до матері лежать вузлики з гарбузовим насінням. У мене одразу похололо всередині й нашорошились вуса. Я вже хотів було податися назад, та в цей час мати побачила мене. (М. Стельмах).
-кінестетики: творчий диктант (опрацювати заповіти Матері Терези, змінити деякі, вживаючи прислівники).
Заповіти Матері Терези
Люди бувають нерозумними, нелогічними і егоїстичними – і все ж люби їх!
Коли ти робиш добро, то люди звинувачуватимуть тебе у затаєній особистій користі і самолюбстві – і все ж виявляй доброту!
Якщо ти досягнув успіху, то може з’явитися багато фальшивих друзів і справжніх ворогів – і все ж досягай успіху!
Якщо ти чесний і відвертий, то люди обманюватимуть тебе – і все ж будь чесним і відвертим!
Те, що ти будував роками, може бути зруйнованим в одну мить – і все ж будуй!
Люди потребують допомоги, але вони згодом дорікатимуть тобі за неї – і все ж допомагай людям!
Якщо ти досягнув безмежного щастя, тобі будуть заздрити – і все ж будь щасливим!
Добро, яке ти зробив сьогодні, люди забудуть завтра – і все ж твори добро!
Ділись із людьми кращим, що в тебе є, і цього ніколи не буде достатньо – і все ж ділись найкращим!
Додаткове завдання: вправа 360 (розкрийте значення вислову »Найважче бороться з собою самим», вживаючи прислівники вищого і найвищого ступенів порівняння).
ФІЗХВИЛИНКА (відео)
Правила мотивації для студентів Гарвардського університету: (слайд №4)
1. Якщо ти зараз заснеш, тобі, звичайно, насниться твоя мрія, але якщо ти зараз повчишся, ти втілиш свою мрію в життя.
2. Коли ви думаєте, що вже запізно, насправді ще рано.
3. Освіта - це не час. Освіта - це зусилля.
4. Це про тих, хто робить усе раніше, це про тих, хто докладає зусилля, це про тих, хто по-справжньому зможе насолодитися своїм успіхом.
5. Не усі можуть досягти успіху в усьому. Але успіх приходить тільки разом із самовдосконаленням і рішучістю.
6. Робота з текстом (культурологічна змістова лінія)
Розповідь про Миколу Будника (слайди № 5,6)
Як той класичний швець, що сам ходить без чобіт, майстер Будник ніколи не мав удома своєї власної бандури. Майже кожен його інструмент від самого початку вже був комусь призначений і, народившись, одразу йшов із хати. Лише зрідка котрась із учнівських або старіших бандур затримувалася на кілька тижнів, і тоді ми мали змогу послухати Будника – кобзаря.
Вперше мені довелося почути бандуру в його руках, коли хтось приніс до його хати одну з перших робіт майстра Василя Сніжного – копію інструмента, на якому грав Георгій Кирилович Ткаченко, засновник Кобзарського Цеху. Пан Микола підстроїв її трохи, постукав з усіх боків, дослухаючись до деревини, і почав стиха щось награвати. А тоді неголосно, ніби сам до себе, заспівав.
-аудіали: пояснити орфограми в словах тексту «Розповідь про Миколу Будника»;
-візуали: синтаксичний розбір 2 , 5 речень;
-кінестетики: складіть зв’язний текст-розповідь про кобзарство, Тараса Григоровича Шевченка.
Додаткове випереджаюче завдання: складіть візитну картку прислівника як частини мови. (слайд №7)
Підсумок уроку:
Відповідь на проблемне питання
Оцінювання роботи учнів на уроці (картка)
Домашнє завдання:
повторити теоретичний матеріал,
гр. А – вправа 393, гр. В – вправа 405, гр. К – вправа 392.
Індивідуально: творча робота у вигляді репортажу про рідне місто (можна відео).