129857
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокХимияДругие методич. материалы«Аққала»

«Аққала»

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ технологиялық карта.doc

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Солтүстік Қазақстан облысы

Тайынша ауданы

«Кеңес Одағының Батыры И.М.Бережной

атындағы

Келлер орта мектебі» КММ

Шағын орталық


Оқу қызметінің ұйымдастырулы техналогиялық картасы

Тобы: орта

Оқу бағыты: Шығармашылық

Тарау: Мүсіндеу

Тақырыбы : «Аққала»

Билингвальдық компонент:Аққала, снеговик


Мақсаты

Тәрбиешінің іс-әрекеті

Дидактикалық материал

Балалардың қызметі

Балалардың жұмыс жасау дағдыларын қалыптастырып қана қоймай, сондай-ақ, көз мөлшерін, қолдың ұсақ бұлшықеттерін дамыту, балалардың таза ауада серуендеп, қыс көңілді жыл мезгілі екендігін түсіндіру.

Себептілік-таланттылық

-Сәлеметсіңдер ме, балалар?

Балалар шаттық шеңбер болып тұрады.

- Үлкенге де “Сіз”,
- Кішіге де “Сіз”,
- Баршаңызды құрметтеп,
- Бас иеміз “ Біз”!


-Балалар, бүгін біздің оқу сағатына Тазша бала қонаққа келді. Ол өзімен бірге қызықты тақырып алып келіпті.

Шанамен зырлап желетін,

Шаңғы, коньки тебетін

«Аққала» жасап ойнайтын,

Қай мезгіл,- деп ойлайсың?

-Өте дұрыс балалар, бұл қыс мезгілі. Біз қыста қардан не жасаймыз? (балалар:Аққала-деп жауап береді)


Интерактивті тақтадан

Қыс бейнесі,


тақтайша,


ермексаз,


кескіш,

аққаланың дене

бөліктері

көз,мұрын


аяқ-қолының үлгілері




Балалар шеңбер болып тұрып сергіту сәтін орындайды.



Сабаққа белсене қатысу, сұрақтарға жауап беру.


Таза, ұқыпты жасау.

Топпен бірге жұмыс жасау, ойындағыны еркін айта білу, мүсіндеудің әр түрлі әдістерін есте сақтау.

Ұйымдық ізденіс

-Иә, бүгінгі біздің оқу сағатымызға Тазша баланың алып келген тақырыбы «Аққала» деп аталады. Сондықтан бүгін біз ермексаздан аққаланы мүсіндейміз.Ол үшін интерактивті тақтадағы презентацияның көмегімен жұмыс жүргіземіз.


-Балалар бүгін біз әдеттегідей топ-топқа бөлініп жұмыс істейміз. «Күн» және «Ай» болып екі топқа бөлінеміз. Енді аққаланы мүсіндеу үшін техникалық қауіпсіздік ережесін есімізге түсіру үшін интерактивті тақтаға назар аударайық.


-Ал енді, бізге қажет құралдармен таныс болыңдар:

тақтайша ермексаз, кескіш.

(Балаларға интерактивті тақтадағы презентациядан аққалының үлгісін көрсетеді).


-Аққаланы мүсіндеу үшін илеу,жұмсарту, біріктіру, екі алақанымыздың ортасына салып домалақтау тәсілдерін қолданамыз. Бұл тәсілдер тақтадан көре аласыңдар.

Аққала үш домалақ бөліктен тұрады. Бұл үш домалақ пішіні мен көлемі жағынан әр түрлі болады: үлкен, орташа және де кішкентай. Енді аққаланың дене мүшелерін неден жасайтынымызды интерактивті тақтадан көріңдер: көз, мұрын, бас киім.

Сабақ барысында балалардың шағын бөліктерді жақсылап мүсіндеуін және берік бекітуін, қадағалау.



Тазша бала балаларға қыс туралы жұмбақтар жасырады.( интерактивті тақтада көрсетіледі)

Интерактивті тақтадан

Қыс бейнесі,


тақтайша,


ермексаз,


кескіш,


аққаланың дене


бөліктері


көз


мұрын


аяқ-қолының үлгілері

Балалар аққалының үлгісімен танысты. Аққаланы мүсіндеу үшін ақ түсті ермексазды таңдады. Дене бөлшектерін созу, үзу, домалақтау арқылы жасады.

Аққаланың қардан жасалу жолдарын есте сақтап қалу.






Аққаланың көзін, мұрнын, қол-аяғын жасап, аққаланың денесіне біріктірді.



















Жұмбақтарды шешу.



Рефлексиялық қорытынды

Балалар енді біз бәріміз орнымыздан тұрып

Сергіту сәтін жасайық.

  • Бала, бала, балақан

  • Ашайықшы алақан.

  • Саусақтарым әйбәт

  • Былай-былай ойнат.

Тәрбиеші:- Аққала тек қыс мезгілінде болады.Дала жылынған соң еріп кетеді.Ал біз ермексаздан жасаған аққалалар жылдың төрт мезгілінде де ерімейді.

Бүгінгі аққаламызды ақ-түсті ермексаздың көмегімен мүсіндедік.

Енді біз оқу сағатымызды қорытындылайық, ол үшін интерактивті тақтадағы презентацияға көңіл бөліңдер.


-Тазша балаға бүгін бізге қонаққа келгеніне, жұмбақтар жасырғанына алғыс білдірейік.


Тазша бала:

Балалар сендер өте қонақжай екенсіңдер.Сендердің бүгінгі жұмыстарың маған өте қатты ұнады, бәрің шебер екенсіңдер, мына аққалалар сондай керемет екен. Ал енді, мен сендермен қоштасамын. Сау болыңдар!

(бір оқушы өз жұмысын Тазша балаға сыйға тартады.)




Тәрбиеші оқу сағатын қорытындылайды. Балалардың жұмысын талдап, сараптайды. Тәрбиеленушілердің бәріне оқу сағатына белсенді қатысқаны үшін, керемет аққала мүсіндегендері үшін көп-көп рахмет айтады да шаттық шеңберін құрады.

-Орнымыздан тұрайық,
Үлкен шеңбер құрайық.
Көріскенше күн жақсы,
Сау саламат болайық!


Интерактивті тақтадан

Қыс бейнесі,


тақтайша,


ермексаз,


кескіш,


Аққаланың толық бейнесі.

Балалар шеңбер болып тұрып сергіту сәтін орындайды.

Тазша баламен қоштасу, алғыс білдіру.



























Жұмыстарын тәрбиешіге тапсыру.

Тәрбиешіге оқу сағатын қызықты өткізгені үшін рахмет айту.


Күтілетін нәтиже:

Білу керек: Аққаланы қардан жасайтынын білу керек.

Болу керек: Әр баланың оқу сағатына деген қызығушылығы, ынтасы болу керек.

Істей білу керек: Таза, ұқыпты мүсіндей білу керек.




Шағын орталықтың тәрбиешісі: Кожбанова Сауле Файзуллаевна








