Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Математика / Рабочие программы / Планирование «Функция туындыларын есептеу»
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Математика

Планирование «Функция туындыларын есептеу»

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Функциялардың туындыларын есептеу



Мақсаты: 1. Білімділік мақсаты:

«Туындыларды есептеу ережелері»,

« Тригонометриялық функциялардың туындысы, «Күрделі функцияның туындысы тақырыптарын игеру барысында оқушылардың алған білімдерін тереңдету, бір жүйеге келтіру. Туындыларды есептеу ережелерін функциялардың туындысын табуды қолдана білуге үйрету, оқушылардың білім деңгейін бекіту, бағалау, тексеру.

2. Дамытушылық мақсаты:

Оқушылардың өз беттерімен білімдерін тексеру дағдыларын дамыту, өз қабілеттеріне деген сенімділіктерін жетілдіру. Ойлау, ой-өріс қабілеттерін дамыту. Математика тарихын пәнмен байланыстыра отрырып оқушылардың білімін кеңейту.

3.Тәрбиелік мақсаты: Оқушылардың дүниетанымдарын қалыптастыру, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.


Сабақ түрі: қайталау, сайыс және кіріктірілген сабақ.


Қолданылатын материалдар: слайд, проектор, тест тапссырмалары жазылған карточкалар,

Сабақтың барысы:


  1. Кіріспе.

  2. Математика тарихына шолу жасау.

  3. Ньютон аялдамасы.

  4. Эйлер аялдамасы.

  5. Лейбниц аялдамасы.

  6. Сабақты қорытындылау.


І. Математика тарихына шолу:

1. Қазіргі «туынды» терминін алғаш рет қолданушы кім?

2. Туындыны жүйелі түрде дамытқан кімдер?

3.Туындыны олар қалай деп атаған?

4.Математикалық анализдің кең арналы ғылымға айналуына үлес құосқан кімдер?

ІІ. «Ньютон аялдамасы.

Сұрақтар:

  1. Функцияның нүктедегі туындысы анықтамасын тұжырымдаңдар.

  2. Туындысы болатын функция қалай аталады?.

  3. Функциялардың қосындысының туындыларының ережелерін табыңдар?

  4. Функциялардың көбейтіндісінің туындыларының ережелерін табыңдар?

  5. Тағы қандай туынды есептеу ережелері бар?

  6. Туынды формулаларын еске түсіріңдер.

  7. Тригонометриялық функцияның туындысы?

  8. Күрделі фунуцияның туыныдысын жазыңдар?

  9. hello_html_21cc1310.gif

  10. Сияқты қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешуге арналған формулаларды жазыңдар.


Оқушылар ауызша жауап береді және тақтаға жазып көрсетеді.

ІІІ. «Эйлер аялдамасы»

Есептеңдер:

1.Туындысын тап:

hello_html_cedffd9.gif

А) hello_html_m600c436b.gif В) hello_html_m6787b409.gif С) hello_html_5e57096.gif Д) hello_html_m2a72d8bf.gif


2.Туындысын тап:

hello_html_1791a7b7.gif

А) hello_html_m134118a0.gif В) hello_html_2638432b.gif С) hello_html_667f76f0.gif Д) hello_html_m61c08559.gif


3. hello_html_54634676.gif


А) hello_html_m7b8f5d2e.gif В) hello_html_1086738.gif С) hello_html_3610c1dc.gif Д) hello_html_4ae1e2.gif


4. hello_html_334e04d6.gif

А) hello_html_m5e1ded4b.gif В) hello_html_m45468eb1.gif С) hello_html_m17329c9b.gif Д) hello_html_4db573da.gif


5.hello_html_7c1541b4.gif функциясының hello_html_m4beca9b8.gif-мәнін есепте.

А) 1 В) 18 С) 2 Д) -10


6. hello_html_5a8f4dc8.gif функциясының hello_html_5dcff619.gif-мәнін есепте.

А) hello_html_51fbe8b3.gif В)hello_html_1fd00826.gif С)25 Д)hello_html_e616d7.gif

7. hello_html_41fe6375.gif функциясының hello_html_60c2e2ba.gifтеңдеуін шеш.

А) hello_html_m643e348c.gif В) hello_html_6f0ce501.gif С) hello_html_703bb9c7.gif

Д) дұрыс жауабы жоқ

8.hello_html_m2c34d867.gif функциясының hello_html_m3120c476.gifтеңдеуін шеш.

А) hello_html_4211cd1c.gif В) hello_html_m46195541.gif С) hello_html_2b764540.gif Д) дұрыс жауабы жоқ


IV Лейбниц аялдамасы:

Төмендегі берілген есептердің өз таңдауларың бойынша шешімін табыңдар.


Есептер енді күрделене түседі. Уақытты үнемдей отырып шығаруларың қажет.


  1. Функцияның туындысын табыңдар:

hello_html_449422e2.gif

А) hello_html_md458112.gif В) hello_html_4ce62cf.gif С) hello_html_1d72c8f8.gif Д) Дұрыс жауабы жоқ.


  1. Функциясының туындысын тауып, hello_html_m70f5ff47.gif

hello_html_m477961d3.gif

А) -40 В) 30 С) 25 Д) -10


3. hello_html_6f8c724b.gif Функциясының туындысын тап.

А) hello_html_m184ada22.gif В)hello_html_m60c5b807.gif С) hello_html_1b6c9402.gif Д) hello_html_m6c283c4b.gif


4. hello_html_m431c3600.gif туындысын тап.

А) hello_html_2ac1309c.gif В) hello_html_19ae5f8f.gif С) hello_html_7a8322fd.gif Д)Дұрыс жауабы жоқ


5. hello_html_m21f292df.gif туындысын тап.

А) hello_html_m183106c.gif В) hello_html_m20fd1b9c.gif С) hello_html_76aa2ecd.gif Д) Дұрыс жауабы жоқ


6. hello_html_153dd326.gif туындысын тап.

А) hello_html_278fa760.gif В) hello_html_22918af1.gif С) hello_html_6daa81e6.gif Д)Дұрыс жауабы жоқ


7. hello_html_m2bf8a926.gif туындысының hello_html_m7690854f.gif мәнін есепте.

А) hello_html_464c14e1.gif hello_html_m75424e8e.gif В) hello_html_m4cf9ad4e.gif

С) hello_html_mb9e5a66.gif Д) дұрыс жауабы жоқ

8. hello_html_15e8a775.gif туындысын тап.

А) hello_html_19b65163.gif В) hello_html_76aa2ecd.gif С) hello_html_m4cf9ad4e.gif Д) Дұрыс жауабы жоқ

9. hello_html_m94b57f7.gif

10.Туындысын тап: hello_html_26f8f905.gif

Тапсырманы орындап болсаңдар есептерді тексерейік. Ол үшін есетердің шешімін диагностикалық орталыққа берейік. Әрбір дұрыс шешім 1 ұпай береді.


VСабақты қортындылайық.

Екі топтың жинаған ұпайлар санын есептеп, жеңіске жеткен топты анықтаймыз.

Жеңіске жеткен топты марапаттау.



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
