Найден 61 материал по теме
Предпросмотр материала:
Сабақтың тақырыбы : Зат есімнің жіктелуі
Сыныбы : 4 «ә»
Сабақтың мақсаты : Жіктік жалғау туралы түсінік беру, жіктік жалғауының үш жағы барын айту, әрқайсысының өздеріне тән арнайы қосымшалары барын таныту. Ауызша , жазбаша тілдерін дамыту.Ұқыптылыққа , сауаттылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері : 1. Тапсырмалар орындау арқылы жіктелген зат есімдерді табады. 2. Оқушылардың ой - өрісі атады. Өзара пікір алмасады.
3. Оқушыларға өз ойларын қорғай білуге үйрету.
Көрнекіліктер : тірек схема, слайдтар , суреттер.
Пайдаланылатын құрал : интерактивті сабақ
Сабақтың әдісі : «Ой қозғау» , «Топтастыру» , « Еркін жазу » , «Бір айналым сөйлесу».
Сабақтың түрі : жаңа оқу материалын оқып-үйрену сабағы.
Сабақтың барысы: I . Қызығушылықты ояту.
1. Оқушыларды 3 топқа бөлу.
2. Поэзия минуты ( Тақтада жазулы өлеңді хормен оқиды ) .
Қазақ тілім - өз тілім , ана тілім
Абай , Мұхтар сөйлеген дана тілім.
Қастерлейді ұл – қызың мәңгі сені
Болашағым , бақытым , дара тілім.
3. Ой қозғау . Өткен сабақты пысықтау. «Екеуара жұмыс»
Оқушыларға септіктер жазылған қима қағаздар таратылып беріледі.
Оқушылар септік жалғаулары бойынша 5 сөзден жазады. Мысалы :
Кітаптың Үйдің
Баланың Таудың
Мектептің Қаланың
Айдың Күннің
Гүлдің Үстелдің
II .Мағынаны ашу. Жаңа тақырыппен таныстыру . Ол үшін оқушыларға шығармашылық тапсырма беріледі.Көбейту кестесін дұрыс орындағанда жаңа тақырыптың аты шығады.
|
|
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
|
2 |
З |
|
|
|
Ң |
|
|
|
|
3 |
|
А |
|
|
|
|
|
Ж |
|
4 |
|
|
Т |
|
І |
|
І |
|
|
5 |
|
|
Е |
|
|
|
|
І |
|
6 |
|
С |
|
Н |
К |
|
|
У |
|
7 |
І |
|
|
М |
|
Т |
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
Е |
Л |
|
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
9 |
16 |
20 |
18 |
14 |
35 |
30 |
24 |
12 |
27 |
32 |
36 |
49 |
64 |
72 |
54 |
45 |
|
З |
А |
Т |
Е |
С |
І |
М |
Н |
І |
Ң |
Ж |
І |
К |
Т |
Е |
Л |
У |
І |
« Зат есімнің жіктелуі » туралы ережені түсіндіру.
Зат есім сөйлемде баяндауыш болғанда , оған I,II жақта жіктік жалғау жалғанады.
Жіктік жалғаулар баяндауыштың қай жақ екеніне байланысты жекеше , көпше түрде жалғанады :
Жекеше Көпше
I жақ - бын , - бін - быз, - біз
- мын , - мін, - мыз , - міз
- пын, - пін - пыз, - піз
II - сың , - сің - сыңдар, - сіңдер
III -
2. Оқулықпен жұмыс.
104- жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқу.Қарамен жазылған сөздердің қай сөз табында тұрғанын айт.Түбірі мен жалғауын ажырат.
Шалғымын , көжексің .
Дәптермен жұмыс. Дәптерге күнді жазу. Көркем жазу.
Қ қ
Желтоқсан, қаңтар, ақпан – қыс айлары .
105- жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жазу.Бір- біріне түсіндіре отырып , сөйлем мүшесіне талдау.
Мен оқушымын. Сен оқушысың. Ол – оқушы.
Сергіту сәті.
Гүл өсірсек терлеп
Мұның аты еңбек.
Кесте тіксек зерлеп
Мұның аты еңбек.
Қиындықтың бәрін
Еңбек қана жеңбек.
106 – жаттығу . Сөйлемдерді көшіріп жаз.Сөйлем мүшесіне талда.Баяндауыштар қай сөз табынан болып тұр.
Мен суретшімін. Сен бишілер тобының мүшесісің . Олар – құрылысшылар. Сіздер атақты кәсіпкерсіздер.
107- жаттығу. Зат есімдерді тиісті жалғауларымен сәйкестендір.
ақын - сіңдер
студент - міз
аспаз - быз
әнші - сыңдар
күйші - піз
ұста - бын
бала - сың
( Оқушылар интерактивті тақтада жұмыс жүргізеді )
108 – жаттығу .Берілген сөздерді жекше , көпше түрде жіктеп жаз.
I топ : Жұмысшы II топ : іні III топ : суретші.
III. Ой толғаныс. « Бір айналым сөйлесу стратегиясы»
- Балалар , бүгін не үйрендік ?
- Қай тәсіл ұнады?
-
IV. Үйге тапсырма : 109- жаттығу . Ребусты шешу.Сөйлем құрау.
V. Бағалау. Әр оқушы «Білім пердесі » атты бағалау парағы бойынша өздерін бағалайды.
Білім пердесі
|
№
|
Кезеңдер |
Оқушының өзінің бағасы |
Көршісінің бағасы |
|
1
|
Екеуара жұмыс
|
|
|
|
2
|
Шығармашылық тапсырма
|
|
|
|
3
|
Деңгейлік тапсырмаларды орындауы
|
|
|
|
4
|
Жаттығуларды орындауы
|
|
|
I топ
1 – тапсырма . Зат есімдерді тиісті жалғаулармен сәйкестендір.
оқушы - мыз
әнші - сыңдар
бала - мін
дәрігер - міз
2- тапсырма . Жұмбақтың шешуін тап.
Бірде орақпын,
Бірде доппын.
Бірде бармын ,
Бірде жоқпын.
Жіктеулі зат есімдерді тап.
3 – тапсырма . Жіктік жалғауға сәйкес келетін келетін зат есімдерді тап.
... - мын
... – пын
... - сың
... - сің
II топ тапсырмалары
1 – тапсырма . Зат есімдерді тиісті жалғаулармен сәйкестендір.
оқушы - мыз
әнші - сіңдер
биші - мін
етікші - міз
2- тапсырма . Жіктеулі зат есімнің астын сыз.
Мен балғамын , балғамын ,
Бар- ау біраз салмағым.
Жұмыс берсең болғаны ,
Өзім білем қалғанын.
3 – тапсырма . Жіктік жалғауға сәйкес келетін келетін зат есімдерді тап.
... - мын
... – пын
... - сың
... - сің
3- топ тапсырмалары
1- тапсырма . Қобызшы сөзін үш жақта жікте.
Жекеше Көпше
I
II
III
2- тапсырма . Жіктік жалғау жалғанған сөздердің астын сыз.
Мен - озат оқушымын.
Олар – суретшілер.
Сіздер - әншісіздер.
3- тапсырма . Тәуелдеулі зат есімді тап.
Бір қыз кесте тікті,
Кестесін түсте тікті
Кеште тікті.
В каталоге 6 508 курсов по разным направлениям