Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Иностранные языки / Другие методич. материалы / Урок
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Иностранные языки

Урок

библиотека
материалов

Тема: Урок-повторение по теме “Royal London”.

Класс: 6

Цели и задачи:

  1. Развитие коммуникативных навыков учащихся.

  2. Совершенствование лексических навыков.

  3. Активизация навыков монологической речи.

  4. Развитие интереса к культуре англо-говорящих стран.

Оборудование: карточки с утверждениями, ТСО, снежинки, карточки с цифрами.



Ход урока.

I.Оргмомент.

Hello students. I am glad to see you. Today we’ll make a tour to London. We’ll speak about royal places and a royal family.

Take off touch down.

Well, students, look at the slide and tell me who can you see?

Yes, she is Queen Elizabeth II. Now she wants to know more about you and asks you some questions.

So, stand up please, who

-likes English lessons

-likes to listen to English songs

- doesn’t like to play computer games

- does morning exercises every day.

Thanks students. Well done.

II.Работа с лексикой.

Well, students, let’s remember the words concerning our theme.

ex.13,p119

1.What’s the Russian for “-“?

What’s the English for “-“?

2.Translate my sentences now.



1.Кто владеет этой землей?

2.Короли и королевы носят короны на официальных церемониях.

3.Эта песня напоминает мне Англию.

4. В Британии монарх царствует, о не имеет настоящей власти.

5.Мне напомнить вам об этом еще раз?

3. Quiz-quiz trade.

Now, students make up 1 sentence missing the word in it. Write the word on the next side of your paper.

Well, students, stand up. Raise your hands and find a partner. Show your sentence to your partners and your partner must guess it.

Don’t forget to change your cards.

III. Работа с текстом “Royal London

  1. Работа со слайдами. Guess the pictures.

  2. Просмотр видео “Royal London”.

  3. Ответы на вопросы.

-What do you know about Royal parks?

- Which building is the official residence of Queen Elizabeth II?

-How many royal parks are there in London?

- Which of the famous British queens and kings can you name?

- What do you know about Queen Elizabeth II?

4. Inside-outside circle.

- What royal places do you know?



Alina, what did you find out about royal places from your friend?

Now, students do 4 steps and find another partner.

- What did you find out about Queen Victoria?



Well, Marat what did your friend tell you about Queen Victoria?

5.Работа с утверждениями – true or false.



  1. All together there are ten royal parks.

  2. The important building is Tower of London which is the official residence of Queen Elizabeth II.

  3. The Royal Family plays an important role in the country.

  4. Most people remember King Henry VIII because he had eight wives.

  5. Queen Victoria came to the throne As a young woman.

  6. Royal Albert Hall is a very large museum.

IV. Физкультминутка.Mix-freeze group.

  1. How many wives did the king Henry VIII have?

  2. How many parts does the UK consist of?

  3. How many sons does Elizabeth II have?

  4. How many children does the Queen Elizabeth II have?

V. Рефлексия.

Now students, you have snowflakes. Please, write there what did you like doing at today’s lesson.

ex. I liked working in pairs.

I liked having a break and dancing.

VI. И тоги урока.

Well, students you were very active today. Thank you very much. Hope you enjoyed today’s lesson.


















