130182
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокИсторияРабочие программыАшық сабақтар

Ашық сабақтар

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gif«Павлодар қаласының Кенжекөл жалпы орта білім беру мектебі» ММ








Қазақстан тарихы пәнінен

6 «А» сыныбының сабақ жоспары

Тақырыбы:

«Ерте темір дәуіріндегі Орталық Қазақстан»


















Өткізген: тарих пәнінің мұғалімі

Калиева Самал Маратқызы





2013-2014 оқу жылы



Сабақ жоспары

Сынып: 6 А

Пән: Қазақстан тарихы

Сабақтың тақырыбы: Ерте темір дәуіріндегі Орталық Қазақстан

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Адамның темірді ойлап тауып, одан құрал жасаған кезеңі – темір дәуірімен танысқандарын еске түсіріп, осы дәуірдегі Орталық Қазақстан аймағының Сарыарқа деп аталу себебін, орналасқан аймағын картадан көрсету, оның табиғаты, қола дәуірінен бастап, ең бір өркендеген мәдениеттің орталығы болғандығын естеріне сала отырып, Тасмола мәдениеті, шаруашылығы, ерте темір дәуірінде осы аймақты мекендеген тайпалар туралы түсініктерін қалыптастыру.

Дамытушылық: Оқушылардың өткен сабақтардан алған білімдерін пайдалана отырып, сұрақ қою, жаңа материалмен байланыстыру арқылы оқушылардың ойлау қабілетін, қосымша материал ұсына отырып, оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Қазақтың кең Сарыарқа даласы, оны мекендеген тайпалардың мәдени ескерткіштеріне тоқтала отырып, оқушыларды еліне деген сүйіспеншілікке, мәдениеттілікке тәрбиелеу.


Сабақтың әдісі: жеке тұлғаға бағыттап оқыту технологиясы

Сабақтың көрнекілігі: ҚР картасы, «Мұртты» оба, Сарыарқа даласы бейнеленген суреттер, сызбалар, слайдттар.


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс - әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

уақыт


Оқушылармен амандасады, сәттілік тілейді

Мұғаліммен амандасады


Проблемалық сұрақ қою

Тақырыпқа шығу.

Мақсат қою

Бұл өлке ... Қазақстанның көпшілік жерін алып жатыр. Ол батыста Торғай үстіртімен, шығыста Сауыр-Тарбағатай тау жүйесімен, солтүстігінде Солтүстік Қазақ жазығымен, оңтүстік-батысында Тұран ойпатымен шектеседі. ... өлкесі негізінен мүжілген және тегістелген қыраттардан, ұсақ-шоқылы аласа таулардан тұрады. Орналасқан таулары: Қызыларай, Қарақаралы, Кент, Баянауыл, Шыңғыстау, Ұлытау, Көкшетау.


Оқушылар ойланып жауап беру арқылы тақырыпқа шығады және мақсат қояды

5 мин

І. Мотивациялық кезең

Енді өткен тақырыпқа көз жүгіртейік

Сұрақ жауап:

Қола дәуірі:

1. Қола дәуірінің ең алғашқы ескерткіштері табылған жер: Андронов

2. Қола дәуіріндегі ыдыс жасаудың ең бір өрістеген түрі: Көзе құмыралар

3. Жерленген Андроновтықтардың басы қаратылды: Батысқа, Оңтүстікке

4. Тіл-көз тиюге байланысты, одан сақтану мақсатында жас балалардың мойнына таққан зат: Бойтұмар

5. Қола дәуірінде Жезқазған өңірінен 1 млн тоннадай кен өндірілгенін айтқан белгілі ғалым: Сатпаев

6. Қола дәуірі қауымы ішінде әлеуметтік теңсіздікті тудырған: Мал-мүлік теңсіздігінің шығуы

7. Орталық Қаз/н жеріндегі қола дәуірінің ең соңғы кезең мәдениеті: Беғазы-Дәндібай

8. Қазақстан жеріндегі қола дәуірін түбегейлі зерттеуді бастаған ғалым: Марғұлан

9. Қола дәуірі кезіндегі жоғары дін басылары: Абыздар

10. Қола дәуірінде Қазақстан жерінде өмір сүрген адамдардың қоғамдық құрылысы:

Рулық-тайпалық құрылым


Темір дәуірі:

1. Таза малмен айналысатын шаруашылық: Көшпелі

2. Көшпелі мал ш/ның дамуына байланысты саны көбейген мал: Қой мен жылқы

3. Көшпелілердің күзгі жайылымы: Күзеу

4. Киіз үй прототипі: андроновтықтардың жертөлелері.

5. Көшпелілердің жазда мал жаю орындары:

Жайлау

6. Малды қыста жаюға байланысты қалыптасқан жайылым: Тебінді

7. Жартылай көшпелі мал ш/на көшуге байланысты азайған түлік түрі: Ірі қара

8. Көктеу дегеніміз: көктемдегі жайылым

9. Біздің заманымызға жеткен ежелгі мерекенің бірі: Наурыз мейрамы

10. Киіз үй қабырғасы атауы: Кереге

Ауызша жауап береді, критерий бойынша өздеріне ұпай жинайды, бағалау парағына жазып алады

7 мин

ІІ. Операциялық кезең

Бағыт беріп отыру. Әр тапсырмадан кейін рефлексия жүргізу

Оқу парағындағы тапсырмаларды орындау.

25 мин

ІІІ. Рефлексия және бағалау





Семантикалық картаны таратып береді, толтыру шартын түсіндіреді

Семантикалық картаны толтырады

5 мин

ІV. Үйге тапсырма

Төмендегі тапсырмалардың біреуін таңдап, орында.


Оқу парағындағы тапсырмаларды орындау.


3 мин



1-нұсқа /тапсырмалар/

А деңгейі

1. Бөріқазған және Тәңірқазған тұрақтары қай кезеңге жатады?

А. Мезолит

В. Қола дәуірі

С. Ерте палеолит

D. Неолит

Е. Темір ғасыры

2. Мал шаруашылығы мен егіншілік шаруашылығы қай кезеңмен байланысты?

А. Темір дәуірі

В. Қола

С. Мезолит

D. Соңғы палеолит

Е. Неолит

3. Андронов мәдениеті қай кезеңге сәйкес келеді?

А. Қола дәуірі

В. Темір ғасыры

С. Мезолит

D. Энеолит

Е. Неолит

4. Дәндібай Беғазы Қазақстанның қандай тайпаларына тән?

А. Шығыс Қазақстан

В. Оңтүстік Қазақстан

С. Орталық Қазақстан

D. Батыс Қазақстан

Е. Аталғанның бәрі

5. Тауторы моласы қай жерден табылды?

А. Оңтүстік Қазақстан

В. Солтүстік Қазақстан

С. Батыс Қазақстан

D. Шығыс Қазақстан

Е. Орталық Қазақстан


В деңгейі

Сызбаны жалғастыр:

Орталық Қазақстан жерінде өркендеді


Тас дәуірінде Ерте темір дәуірінде

Қола дәуірінде

С деңгейі

Сәйкестендір:

Шығыс Торғай ойпаты

Батыс Тарбағатай таулары

Солтүстік Аягөз, Қаратал, Жәмші, Мойынты, Сарысу, Сарыкеңгір өзендері

Оңтүстік Өлеңті, Сілеті, Есіл, Нұра, Құлантас өзендері


Шығармашылық тапсырма

118 беттегі А әрпі маңындағы суретті және мәтінді пайдаланып, «мұртты» обалардың бірінші түрін түсіндір. Әңгіме құрастыр.



2-нұсқа /тапсырмалар/

А деңгейі

1. Мәдениеттің майәмір сатысы Қазақстанның қай аймағына тән?

А. Солтүстік Қазақстан

В. Орталық Қазақстан

С. Шығыс Қазақстан

D. Оңтүстік Қазақстан

Е. Батыс Қазақстан

2. Ерте темір дәуірінде Орталық Қазақстанда қандай мәдениет болып еді?

А. Андронов мәдениеті

В. Дәндібай-беғазы мәдениеті

С. Тасмола мәдениеті

D. Савромат-сармат мәдениеті

Е. Ағаш өңдеу мәдениеті

3. Ежелгі авторлардың ішінде сақтарды «скиф» деп атаған кім?

А. Страбон

В. Ксенафонт

С. Птолемей

D. Геродот

Е. Арриан

4. Парсы патшасы І Дарий сақ-массагеттеріне қай жылы жорық ашты?

А. б.з.д. 521 ж.

В. б.з.д. 486 ж.

С. б.з.д. 518 ж.

D. б.з.д. 449 ж.

Е. б.з.д. 500 ж.

5. Ежелгі авторлардың қайсысы Ширак есімді сақтың батырлығы жөніндегі әңгімені жеткізді?

А. Ксенофонт

В. Геродот

С. Диодор

D. Страбон

Е. Полифен


В деңгейі

Сәйкестендір.

Солтүстік-батыс Исседондар

Орталық Аргиппейлер

Шығыс Аримаспылар


С деңгейі

Сызбаны жалғастыр:

Дала тұрғындары өсірген




Шығармашылық тапсырма

118 беттегі Ә әрпі маңындағы суретті және мәтінді пайдаланып, «мұртты» обалардың екінші түрін түсіндір. Әңгіме құрастыр.






Бағалау парағы


Тапсырмалар

Бағалау критерийлері

баға

Үй тапсырмасы

1 дұрыс жауап – 1 ұпай

15-20 - 5

10-14 - 4

5-9 - 3

0-4 - 2


А деңгейі

Барлығы дұрыс - 5

1 қате - 4

2-4 қате - 3

Одан көп қате - 2


В деңгейі

Барлығы дұрыс - 5

1 қате - 4

2-4 қате - 3

Одан көп қате - 2


С деңгейі

Толық жауап – 5

Жартылай жауап беру – 4

Бір ғана жауап – 3

Жауап жоқ - 2


Шығармашылық тапсырма

Мұғалім қояды




Қорытынды баға

Мұғалім қояды






Үйге тапсырма: §25 оқу. Төмендегі тапсырмалардың біреуін таңдап, орында:

  1. Тақырыптың соңындағы сұрақтарға жазбаша жауап беру

  2. Тақырып бойынша тест құрастыру

  3. «Сарыарқа – ұлы дала» атты шағын әңгіме жазып келу.















Семантикалық карта



Исседондар

Ұлы дала

Аримаспылар

Бағдаршам

4 түрі бар, екі жерлеу орны

«Мұртты»

қорғандар

Тасмола мәдениеті

Екібастұз

Аргиппейлер

Орталық Қазақстан

Сарыарқа


+









Сарырқаның шығысында мекендеген тайпа



+








Тасмола мәдениеті қай тайпадан шыққан?

+










«Мұртты» обалардың неше түрі бар, неше жерлеу орнынан тұрады?





+






«Мұртты» обалар қандай рөл атқарған?




+







«Мұртты обалар» көп тараған аймақ










+

Сарырқаның солтүстік-батысында мекендеген тайпа









+


Сарыарқаның ерте темір дәуірі ескерткіштері:







+




Орталық Қазақстанның ерте темір дәуірінің ескерткіштері:






+





Тасмола мәдениеті табылған аудан








+




