Инфоурок / Химия / Рабочие программы / Менделеевтің периодтық жүйесі және кестесі
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 216 курсов со скидкой 40%

Менделеевтің периодтық жүйесі және кестесі

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Д.И.Менделеевтің периодтық заңы және химиялық элементтердің периодтық жүйесі. Атом құрылысы. Химиялық байланыс.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың Д.И.Менделеевтің периодтық заңы және химиялық элементтердің периодтық жүйесі. Атом құрылысы. Химиялық байланыс тарауы бойынша алған білімдерін жалпылау, жинақтау. Танымдық ойындар арқылы оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту.

Көрнекіліктер: магниттік тақта, үлестірме қағаздар, ойын элементтері т.с.с

Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі.

Бүгінгі сабағымызда қазақтың ұлттың ойындарына сүйене отырып Менделеевтің периодтық заңы және периодтық жүйесі, атом құрылысы, химиялық байланыс түрлеріне қайталау есептерін шығарамыз.

Тапқыр,білгір,дарынды

Жарыс бар бүгін арынды

Химия пәнін сүйсең сен

Ортаға сал барыңды-

деп, сабаққа қатысушы оқушыларға сәттілік тілей отырып, сабағымыздың алғашқы ойынын бастайық.

«Бәйге» ойыны.

1. Периодтық кестенің авторы кім? (Д.И.Менделеев)

2. Период дегеніміз не?

3. Периодқа қысқаша сипаттама бер.

4. Периодтық заңда не делінген?

5. Топқа жалпы сипаттама.

6. Периодтық жүйеде қанша қатар бар? (10)

7. Атом қандай бөлшектерден тұрады және қайсысы зарядсыз? (атом ядро мен электроннан тұрады. Ядро протон мен нейтроннан тұрады. Нейтрон зарядсыз)

8.Атомдар нені құрайды (молекула)

9. Негізгі топша элементтерінің сыртқы энергетикалық деңгейінде орналасқан электрон санын периодтық кестеде не көрсетеді? Энергетикалық деңгейдің санын қалай табамыз. (топ нөмірі,энергетикалық деңгей период нөміріне тең)

10.Химиялық байланыс түрлері.

11. Ковалентті полюсті байланыс.

12. Ковалентті полюссіз байланыс.

13. Иондық байланыс.

14. Электртерістік дегеніміз не?

15. Периодтық жүйеде қанша металл,қанша бейметалл бар?

(22бей металл,87 металл)

«Көкпар» ойыны.

Сәйкестікті тап:

1) Мынадай электрондардың орналасуы қай элементке тән:

1. 2е--- а) Ca

2. 2е- - 18е- ә) P

3. 2е-- б) Mq

4. 2е---- в) Ni

5. 2е--- г) F

Жауабы: 1 – б; 2 – в; 3 – г; 4 – а; 5 - ә.

2) Мына кристалдық торлар қай затқа сәйкес келеді:

1. Атомдық кристал тор а) Оттек

2. Молекулалық кристал тор ә) Натрий хлориді

3. Металдық кристал тор б) Алмаз

4. Иондық кристал тор в) Мыс

Жауабы: 1 – б; 2 – а; 3 – в; 4 - ә.



3) Химиялық байланыс түрлерін анықта:

1. NH3 А) иондық

2. F2Ә) коваленттік полюсті

3. KCl Б) коваленттік полюссіз

Жауабы: 1 - ә; 2 – б; 3 – а.

«Қыз қуу» ойыны.

  1. Мына элементтерді периодтық жүйедегі орны бойынша сипаттаңдар:

Na мен Br.

  1. Мына элементтердің электрондық формуласын жазыңдар:

Cl мен Ca

  1. Химиялық байланыстың түрлерін анықтаңдар:

А) H2, CH4. Ә) I2, KCL .

«Теңге алу» ойыны.

1000 теңге.

1. Реттік номері 30 тең. Бұл қандай элемент? Бұл элементтің атомында неше электрон, протон және нейтрон бар?

2. Y топтың негізгі және қосымша топшаларындағы элементтерді ата.

3. Реттік номері 18 тең. Бұл қандай элемент? Бұл элементтің атомында неше электрон, протон және нейтрон бар?

4. YII топтың негізгі және қосымша топшаларындағы элементтерді ата.

3000 теңге.

1. Мына элементтердің электрондық формуласын жаз: калий, алюминий.

2.Мынадай элементтерді металдық қасиеттерінің өсуі бойынша орналастыр: В, О, Ne, Li, F, Be.

3. Мына элементтерді электртерістіктерінің өсу реті бойынша орналастыр: фосфор, бор, күкірт, бром, барий, кальций, фтор, азот, радий.

4. Иондық, коваленттік полюсті, коваленттік полюссіз байланыстарға мысалдар келтір.

5000 теңге.

1. Мына қосылыстардағы атомдардың тотығу дәрежелерін анықтаңдар:

MgI2, Na3PO4, S, HBr, K2 Cr2O7.

2. Тотығу – тотықсыздану реакцияларының теңдеуін жаз:

K + Cl2 → KCl Mq + O2 → MqO

3. Құрамына хлор кіретін қосылыстардың 3 формуласын жазып, әрқайсысындағы байланыстың типін анықта.

4. Берілгені: Cl2, H2, C, NaCl, HBr, Ag осылардан: а) атомдық, б) иондық, в) молекулалық, г) металдық кристалдық торға сәйкес қосылыстарды бөліп жаз.

«Ақ сүйек» ойыны.

Тест.

1. Металл таңбасын көрсетіңіз:

а) натрий ә) оттек б) бор

2. Периодта қанша қатар бар:

а) жеті ә) сегіз б) он

3. Қосымша топша элементтері:

а) натрий, калий ә) мырыш, сынап б) хлор, бром

4. Период бойынша металдардың қасиеті:

а) әлсірейді ә) күшейеді б) өзгермейді

5. Химиялық элемент атомының деңгей саны нені көрсетеді:

а) реттік нөмірін ә) қатар нөмірін б) период нөмірін

жауаптары: 1 – а, 2 – б, 3 - ә, 4 – а, 5 – б.

Мұғалім оқушылардың жауаптарын тексеріп, сабақты қорытындылайды. Оқушыларды бағалап, үй тапсырмасы беріледі.



1000 теңге.

1. Реттік номері 30 тең. Бұл қандай элемент? Бұл элементтің атомында неше электрон, протон және нейтрон бар?

1000 тенге

2. Y топтың негізгі және қосымша топшаларындағы элементтерді ата.

1000 тенге

3. Реттік номері 18 тең. Бұл қандай элемент? Бұл элементтің атомында неше электрон, протон және нейтрон бар?

1000 тенге

4. YII топтың негізгі және қосымша топшаларындағы элементтерді ата.

3000 тенге

1. Мына элементтердің электрондық формуласын жаз: калий, алюминий.

3000 тенге

2.Мынадай элементтерді металдық қасиеттерінің өсуі бойынша орналастыр: В, О, Ne, Li, F, Be.

3000 тенге

3. Мына элементтерді электртерістіктерінің өсу реті бойынша орналастыр: фосфор, бор, күкірт, бром, барий, кальций, фтор, азот, радий.

3000 тенге

4. Иондық, коваленттік полюсті, коваленттік полюссіз байланыстарға мысалдар келтір.

5000 тенге

1. Мына қосылыстардағы атомдардың тотығу дәрежелерін анықтаңдар:

MgI2, Na3PO4, S, HBr, K2 Cr2O7.

5000 тенге

2. Тотығу – тотықсыздану реакцияларының теңдеуін жаз:

K + Cl2 → KCl Mq + O2 → MqO

5000 тенге

3. Құрамына хлор кіретін қосылыстардың 3 формуласын жазып, әрқайсысындағы байланыстың типін анықта.

5000 тенге

4. Берілгені: Cl2, H2, C, NaCl, HBr, Ag осылардан: а) атомдық, б) иондық, в) молекулалық, г) металдық кристалдық торға сәйкес қосылыстарды бөліп жаз.









































1000 теңге



















3000 теңге



















5000 теңге

















Қазақстан Республикасы Білім және Ғылым министірлігі.















Ашық сабақ.

Тақырыбы: Д.И.Менделеевтің периодтық заңы және химиялық элементтердің периодтық жүйесі. Атом құрылысы. Химиялық байланыстың түрлері.























Өткізген: Тулебаева С.А.



Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 27 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
