Инфоурок / История / Рабочие программы / ХІV-XV ғасырдағы қазақ халқының материалдық мәдениеті»
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Законы экологии», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 21 ОКТЯБРЯ!

Конкурс "Законы экологии"

ХІV-XV ғасырдағы қазақ халқының материалдық мәдениеті»

библиотека
материалов

Ашық сабақ 7 сынып (Қазақстан тарихы)


Тақырып: «ХІV-XV ғасырдағы қазақ халқының материалдық мәдениеті»

(ұжымдық оқыту технологиясымен өткізілген сабақ)


Сабақтың мақсаты:

білімділік: ХІV-XV ғ. қазақ халқының материалдық мәдениетінің даму

тарихынан мағлұмат беру.

дамытушылық: өз ойларын саралай тұжырымдай білуге дағдыландыру,

логикалық ойлау, мәнерлі сөйлеу қабілеттерін дамыту,

белсенділіктерін көтеру.

тәрбиелік: материалдық мәдениет ескерткіштеріне құрметпен қарау,

қастерлей білуге және ұлт жандылыққа тәрбиелеу.

Көрнекіліктер: интерактивті тақта, материалдық мәдениет ескерткіштерінің

модельдері, суреттері, ойын құралдары.

Сабақ түрі: ойын сайыс сабағы

Сабақтың эпиграфы: «Өткендерін жек көрген – өшкендіктің белгісі,

өткендерін ескерген – өскендіктің белгісі»

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық тренинг:

  • Біз сабақты бастаймыз

Қайталаудан қашпаймыз

Қандай тапсырма болса да

Орындаудын саспаймыз

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  • Біздің сабақ бүгін ерекше өтеді, сайыс түрінде.

Оқушылар 2 топқа бөлінеді.

1 топ «Алғырлар»

2 топ «Ой шылдар»

Таныстыру:

«Алғырлар»

Асыл тастан, өнер жастан

Шығады деп дарынды

Қабылданыз шын жүрекпен

Сәлем сізге жалынады

«Ой шылдар»

Талағайдын тасындай

Үланнан тұрамыз

Сөзге жүйрік баламыз

Ой шылдар тобы осындай


Бірінші сайыстын кезені

«Білім додасы»

Үй тапсырма. Бізде қандай тақырып болды? (қазақ халқы қалыптасуының соңғы кезеңі)

Осы тақырып бойынша сіздерге сурақ қойылады.

  • Ұлттың қоржынға салынған асықтар нөмірлері бойынша интерактивтік тақтада пайда болған сұрақтарға жауап беру. Егер оқушы жауап бере алмаса, онда жауап беру мүмкіндігі қарамас топ оқушыларға беріледі. (оқушыға жетон, топқа асық)

Сұрақтар:

  1. Керей мен Жәнібек сонынан ерген топқа «Өзбек-қазақ» атауы қашан берілді? (XVғ. 60 жылд)

  2. Ғалымдар қазақ халқының қалыптасуының аяқталуы 200 жылға кешеуілдеткен оқиға деп есептейді. (монғол шапқышылығы)

  3. Қазақ халықтың қалыптасуының аяқталуы осы этносаяси қауымдастықтар тарихимен тікелей байланысты? (Ақ орда, Әбілхайыр хандығы, Моғолстан, Ноғай ордасы)

  4. Ежелгі Сібір тайпалары тілдерінде қазақ сөзі қандай мағынаны берген? (мықты, берік, алып)

  5. Көне түрік тіліндегі деректерге қарағанда қазақ атауы Орхон, Енисей жазбаларында қандай сөзден құрған? (қазақ оғлум)

  6. Алаша хан туралы анызды айтып беріндер?


ІІІ. Жаңа тақырыпты меңгертуге дайындық кезеңі.

IV. Жаңа тақырыппен жұмыс.

  1. Мәдениеттің жалпы сипатамасы.

  2. Тұрғын үй, киім, ұлттық тағамдар.

  3. Қолөнер және зергерлік бүйымдар.

V. Жаңа тақырыпты меңгерілуін тексеру.

Сайыстың екінші кезеңі.

«Аукцион»

  • Аукционға колөнер және зергерлік бүйымдардың үлгілері түседі. Ақша рөлін жетон атқарады. Аукционға түскен бүйымдарға кім толық сипаттама беріп, маңызын ашса сол бүйімды сатып алады. Өзіне қосымша жетон тобына қосымша асық.

VI. Сергіту сәті.

VII. Сайыс кроссворд шешу.

Келесі сайыс «Қызыл тіл»

Топ башыларының ақтық сайысы және олар топпен бірге коллаж жасап қорғайды «Халқымыздың асыл мұрасы – материалдық мәдениет». Материалдық мәдениеті сақтап одан әрі не істеу керек. Тақырыбына ой-козғап пікірлерін ортаға салады. Ал кімнің пікірі салмақты болғанын туралы лайықты бағасын сабаққа қатысып отырған қоңақтар береді.

VIII. Сабақтын қорытындылау.

Ойын сайысына нәтижесін шығару. Жеңімпаз топқа «Жеңімпаз» атақ беріледі, ал жеңілген топқа «Үміт» деген медаль беріледі.

ІХ. Оқушылар білімін (жетондарға қарап бағалау).

Х. Үйге тапсырма «Менің мәдениетім – менің мақтанышым» эссе жазу.




Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 25 октября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
