128075
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокБиологияКонспектыКонспект урока по биологии на тему: «Строение клеточного центра»

Конспект урока по биологии на тему: «Строение клеточного центра»

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Тема: Будова клітинного центру, його роль в організації цитоскелету


Мета. Освітня. Розширити знання учнів про структурні елементи клітини на прикладі цитоплазми; розкрити особливості будови та функцій цитоскелету; з’ясувати суть та значення клітинного центру.

Розвиваюча. Розвивати вміння аналізувати і робити відповідні висновки.

Виховна. Виховувати бережливе ставлення до живої природи.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.


Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно- рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда,

робота з підручником.

б) наочний: ілюстрація, демонстрація, м\медійна дошка;

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань.

2. Репродуктивний.

Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.

Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.

4. Візуальний: розв’язування кросворду.

5. Сугестивний: застосування різних видів мистецтва.

6. Релаксопедичний: психологічне розвантаження.

Міжпредметні зв ́язки: хімія.

Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, таблиці, слайди.

Основні поняття та терміни: цитоплазма, цитозоль, рибосоми, гіалоплазма, цитоскелет, клітинний центр.


ХІД УРОКУ

Епіграф.

Вчений А. Утєвський пише: „Величезний хімічний комбінат може здатися відносно простим порівняно з електронно-мікроскопічною картиною клітини, що виконує свою дивну хімічну роботу".


«клітина - відкрита, цілісна, саморегулююча біологічна система».

І. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

(перевірка домашнього завдання)

Слайд 1.

  1. Поділивши клас на дві групи, методом диспуту з’ясувати знання про будову та функції ядра та роль цитоплазми у житті клітини. Запитання задають учні протилежних груп один одному.

Учні відмічають 1 бал за кожну правильну відповідь у особистій картці досягнень.

Слайд 2.

  1. Біологічний диктант.

В учнів є індивідуальні картки де вони відповідають на питання «так» чи «ні».
Поставте 1 бал за кожну правильну відповідь.

І варіант

1.Органели це постійні структури клітини.

2.Цитоплазма - нерухома частина клітини.

3.Немембранні органели обмежені мембраною та є замкненими відсіками.

4.Цитоплазма об'єднує всі структури клітини.

5. Пластиди – це одномембранні органели клітини.

ІІ варіант

1. Цитоплазма утворена вуглеводами та ліпідами.

2.Включення цитоплазми – це необов'язкові включення клітини.

3.Головний компонент ядра – хроматин.

4.Рідкий компонент ядра це – каріоплазма.

5. Апарат Гольджі - двомембранна органела клітини


Слайд 3.

Самоперевірка

І варіант

1. Так

2.Ні

3.Ні

4.Так

5. Ні

ІІ варіант

1.Ні

2.Так

3. Так

4.Так

5. Ні

Слайд 4.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

- Поглянемо на слайд і розглянемо будову тваринної клітини. Роздивимося з яких елементів вона складається. Будову та функції ядра та роль цитоплазми ми вивчили, сьогодні на уроці познайомимося з будовою клітинного центру, його роллю в організації цитоскелету.

Слайд 5.

ІІІ. Сприймання та засвоєвання учнями нового матеріалу.

Слайди 6-10

Цитоскелет – це клітинний каркас, що знаходиться в цитоплазмі живої клітини.

Цитоскелет клітини представлений ниткоподібними білковими комплексами – філаментами (тонкими нитками). Цитоскелет забезпечує підтримання форми клітини та її рух, відіграє важливу роль у переміщенні клітинних органел у середині клітини.
Існує три системи філаментів живих систем, які відрізняються за хімічним складом, ультраструктурою та функціональними властивостями: мікрофіламенти; мікротрубочки; проміжні філаменти.


Слайд. 11

Клітинний центр (центросома) визначає орієнтацію веретена поділу і розходження хромосом до полюсів клітини під час мітозу або мейозу.
Клітинний центр – органела, яка складається із двох центріолей, розташованих у світлій ущільненій ділянці цитоплазми.
Центріолі мають вигляд порожнього циліндра, який складається з дев’яти комплексів мікротрубочок, по три в кожному.
Центріолі оточені аморфним простором (хмарою) з білків, вуглеводів і невеликої кількості ліпідів, що відіграє важливу роль у прикріпленні ниточок веретена поділу.
Важливою особливістю центріолей є їх здатність до автономного розмноження, яке не залежить від поділу клітини. Більшість клітин рослин не містять центріолей, і трубочки веретена поділу кріпляться до мембран ЕПР.

Слайди 12-14

Слайд 15

Функції клітинного центру:
1.Клітинний центр відіграє важливу роль у процесах поділу клітини.
2.У періоди між поділами центріолі розташовані поблизу ядра. Зазвичай із комплексом Гольджі.
Під час поділу клітини центріолі розходяться до її полюсів і слугують центрами організації ниток веретена поділу.
3. Крім того, центріолі беруть участь у формуванні мікротрубочок, джгутиківі війок.
4.Відомо, що в центриолях утримуються вуглеводи, білки й зовсім незначна
кількість ліпідів, а також дуже небагато РНК і ДНК.

Слайд 16.

ІV. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.

Перегляд фільму »Внутрішнє життя клітини»

V. Узагальнення та систематизація знань.

Цитоплазма – високовпорядкована багатофазна колоїдна система, частки якої знаходяться в постійному русі.

Слайд 17.

VІ. Підведення підсумків уроку.

Дайте відповіді на питання:

  1. Які функції виконує цитоскелет?

  2. Які компоненти входять до складу цитоскелету?

  3. Які особливості будови дозволяють йому ефективно виконувати функції?

  4. Навіщо в клітині є центріолі?

Слайд 18. Позначте цифрами будову цитоскелету клітини (учні за допомогою інтерактивної дошки та олівця встановлюють відповідність між будовою на назвами частин цитоскелету клітини).


VІІ. Рефлексія


  • Цікавим на уроці було…….

  • На уроці я навчився …..

  • Я хотів би ще взнати….

  • Мені сподобалось…..

  • Мені не сподобалось…..


VІІІ. Надання та пояснення домашнього завдання.

§ 22 повторити білки, їх структуру і функції




Індивідуальна картка досягнень


Учня (учениці) 10 – а класу _______________________________

(за кожну правильну відповідь ставите 1 бал)


Етап уроку

Диспут

Біологічний

диктант

Контроль знань і

Вмінь

(відповіді на питання)

Бали





1. ___ 2. ____

3. ___ 4. ____

5. ___


Разом




Загальний

бал




Біологічний диктант
Поставте 1 бал за кожну правильну відповідь.

І варіант

1.Органели це постійні структури клітини.

2.Цитоплазма - нерухома частина клітини.

3.Немембранні органели обмежені мембраною та є замкненими відсіками.

4.Цитоплазма об'єднує всі структури клітини.

5. Пластиди – це одномембранні органели клітини.

ІІ варіант

1. Цитоплазма утворена вуглеводами та ліпідами.

2.Включення цитоплазми – це необов'язкові включення клітини.

3.Головний компонент ядра – хроматин.

4.Рідкий компонент ядра це – каріоплазма.

5. Апарат Гольджі - двомембранна органела клітини.














Кушугумський навчально – виховний

Комплекс «школа І – ІІІ ступенів – гімназія «Інтелект»








Розробка уроку з біології


у 10 – А класі


на тему:


«Будова клітинного центру, його роль в організації цитоскелету»


Вчителя біології Кудлай Оксана Сергіївна


hello_html_5bfc6cc.png


2014 р.
