Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Начальные классы / Рабочие программы / Алатау
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Алатау

библиотека
материалов

hello_html_21e3bb39.gifhello_html_73a0eade.gifhello_html_m418fd568.gifhello_html_m3881bfe1.gifhello_html_610e16ff.gifhello_html_10ae420.gifhello_html_m529a5b9d.gifhello_html_m4eaebb24.gifАна тілі 2 сынып


Сабақтың тақырыбы: Алатау

Сабақтың мақсаты: Білімділік : Табиғат сұлулығы, оның құдіреттілігі туралы айта отырып, тау туралы түсінік беру. Жамбыл ата туралы әңгімелей отырып «Алатау» өлеңімен таныстыру. Алатау тауының табиғаты, ондағы жан- жануарлар туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Мәнерлеп, түсініп оқу қабілетін дамыту. Ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту. Өлең сөздерін өз сөздерімен айтуға, өз ойын толық жеткізе білуге үйрету.

Тәрбиелік: Табиғатты сүюге, қорғауға тәрбиелеу. Табиғат сырын ұғына білуге тәрбиелеу.

Көрнекілігі:1. Ж. Жабаев туралы бүктеме

2. Тау суреті

3. «Венн диаграммасы» сызылған плакат

4. Сөзжұмбақ жазылған плакат

5. Үлестірмелі карточкалар

Сабақтың түрі: Сайыс сабақ

Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап, түсіндіру, ассосация, венн диаграммасы, ой шақыру, инсерт

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп, оқу құралдарын алғызып, топқа бөліп, сабаққа даярлау.

Үй тапсырмасын тексеру: 1. Үш топқа тапсырма беру.

І топ: Әбілмансұр туралы не білесің?

ІІ топ: Қазақтың тұңғыш ғарышкері туралы не білесің?

ІІІ топ: А. Жұбанов туралы не білесің?

2. Карточкамен жұмыс.

1. Қазақ батырларын ата.

2. «Шырағым, ер жетерсің,

Ер жетсең, сірә не етерсің?

Алысқа шырқап кетерсің,

Шыңдасаң шыңға жетерсің,»- деген деген бата кімге берілген?

3. «Әуез атасы күндегі әдетінше ерте оянды. Белдеуге өзінің мініс атын байлатып: Абай ауылына барамын»- деген сөздер қай әңгімеде, кім туралы айтылған?

Осы жұмыстардан кейін үй жұмысын қорытындылаймын.

Жаңа сабақ: І. Кіріспе

ІІ. Ой толғау. Табиғат дегеніміз не?- деген сұрақ қойып, оқушылардан жауап ала отырып ассосация құраймыз.

Табиғат

өсімдік жер

ауа

адам

тіршілік иелері




жануар тау, тас

су


ІІІ. Табиғат нешеге бөлінеді? – деп сұрақ қойып, Венн диаграммасын құрамыз

Тау

Тас

Құм

Жансыз заттар

Бәрі де адамға

қажетті, пайдалы

Адам

Жануар

өсімдік



Тірі табиғат Өлі табиғат




Ендеше, біз бүгін өлі табиғаттың бір түрі тау туралы Жамбыл аталарыңның жазған өлеңін оқимыз. Ол өлең қалай аталатынын мына сөзжұмбақты шешу арқылы білеміз.




А

Б

А

Й


Л

Ә

З

З

А

Т



А

Н

А



Т

О

Қ

Т

А

Р

Ы

Б

Ы

Р

А

Й



Б

А

У

Ы

Р

Ж

А

Н


Сөзжұмбақ тапсырмалары:

1.Қазақтың ұлы ақыны

2.Желтоқсан оқиғасында құрбан болған қазақ қызы

3.Ең құрметті, адамға ең жақын адам

4. Қазақтың тұңғыш ғарышкері

5. Қазақ даласына тұңғыш қазақ мектебін ашқан адам

6. Момыштың баласы

Ү. Мұғалімнің оқуы

ҮІ. Өлең мазмұнын түсіндіру, сұрақ- жауап арқылы талдау

ҮІІ. Оқушылардың оқуы.

ҮІІІ. Сөздік жұмыс: Оқулықтағы сөздік жұмысты оқып, мағынасын түсіндіріп, дәптерлеріне жазғызамын.

Ну- қалың

Мұнар- бұлыңғыр

Кептес- тілдеу, сөйлесу

ІХ. Оқушылармен жұмыс: «ДЖИК-СО» әдісін пайдалану) Үш топ өзара оқып, түсінгендерін бір- біріне жеткізу.

І топ: 1-2 шумақ

ІІ топ: 3-4 шумақ

ІІІ топ: Алатау туралы әңгіме жазу

Қорытынды: Сұрақ- жауап әдісін пайдалана отырып, оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін байқаймын.

  1. Алатау қайда орналасқан?

  2. Таулардан не ағады?

  3. Тау етегінде қандай жеміс ағаштары өседі?

  4. Алатауда қандай аңдар мекендейді?

Бағалау: Сабаққа жақсы қатысып, сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыларды мадақтап, бағалаймын.

Үйге тапсырма: 1. Алатау өлеңін мәнерлеп оқып, түсінігін айту

2. Табиғат туралы мақал- мәтел жазып келу

3. Шығармашылық жұмыс: Өлең бойынша тау суретін салу.


Айпейсова Нұрипа

Қызылода облысы

Шиелі ауданы

Ботабай ауылы

228 орта мектеп

Бастауыш сынып мұғалімі

Краткое описание документа:

: Білімділік : Табиғат сұлулығы, оның құдіреттілігі туралы айта отырып, тау туралы түтақырыбы: Алатау Сабақтың мақсаты: Білімділік : Табиғат сұлулығы, оның құдіреттілігі туралы айта отырып, тау туралы түсінік беру. Жамбыл ата туралы әңгімелей отырып «Алатау» өлеңімен таныстыру.  Алатау тауының табиғаты, ондағы жан- жануарлар туралы түсінік беру. Дамытушылық: Мәнерлеп, түсініп оқу қабілетін дамыту. Ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту. Өлең сөздерін өз сөздерімен айтуға, өз ойын толық жеткізе білуге үйрету. Тәрбиелік: Табиғатты сүюге, қорғауға тәрбиелеу. Табиғат сырын ұғына білуге тәрбиелеу. Көрнекілігі:1. Ж. Жабаев туралы бүктеме 2. Тау суреті 3. «Венн диаграммасы» сызылған плакат 4. Сөзжұмбақ жазылған плакат 5. Үлестірмелі карточкалар Сабақтың түрі: Сайыс сабақ Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап, түсіндіру, ассосация, венн диаграммасы, ой шақыру, инсерт Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеп, оқу құралдарын алғызып, топқа бөліп, сабаққа даярлау. Үй тапсырмасын тексеру: 1. Үш топқа тапсырма беру. І топ: Әбілмансұр туралы не білесің? ІІ топ: Қазақтың тұңғыш ғарышкері туралы не білесің? ІІІ топ: А. Жұбанов туралы не білесің? 2. Карточкамен жұмыс. 1. Қазақ батырларын ата. 2. «Шырағым, ер жетерсің,      Ер жетсең, сірә не етерсің?      Алысқа шырқап кетерсің,     Шыңдасаң шыңға жетерсің,»-  деген деген бата кімге берілген? 3. «Әуез атасы күндегі әдетінше ерте оянды. Белдеуге өзінің мініс атын байлатып: Абай ауылына барамын»- деген сөздер қай әңгімеде, кім туралы айтылған? Осы жұмыстардан кейін үй жұмысын қорытындылаймын. Жаңа сабақ: І. Кіріспе ІІ. Ой толғау. Табиғат дегеніміз не?- деген сұрақ қойып, оқушылардан жауап ала отырып ассосация құраймыз.     Табиғат                                                                өсімдік                              жер                                             ауа                       адам                                                                                                                                                                                                       тіршілік иелері                                                                                жануар                                   тау, тас                                                                       су     ІІІ. Табиғат нешеге бөлінеді? – деп сұрақ қойып, Венн диаграммасын құрамыз Тау Тас Құм Жансыз заттар Бәрі де адамға қажетті, пайдалы Адам Жануар өсімдік                           Тірі табиғат                                                        Өлі табиғат       Ендеше, біз бүгін өлі табиғаттың бір түрі тау туралы Жамбыл аталарыңның жазған өлеңін оқимыз. Ол өлең қалай аталатынын мына сөзжұмбақты шешу арқылы білеміз.         А Б А Й     Л Ә З З А Т   А Н А   Т О Қ Т А Р Ы Б Ы Р А Й     Б А У Ы Р Ж А Н   Сөзжұмбақ тапсырмалары: 1.Қазақтың ұлы ақыны 2.Желтоқсан оқиғасында құрбан болған қазақ қызы 3.Ең құрметті, адамға ең жақын адам 4. Қазақтың тұңғыш ғарышкері 5. Қазақ даласына тұңғыш қазақ мектебін ашқан адам 6. Момыштың баласы Ү. Мұғалімнің оқуы ҮІ. Өлең мазмұнын түсіндіру, сұрақ- жауап арқылы талдау ҮІІ. Оқушылардың оқуы. ҮІІІ. Сөздік жұмыс: Оқулықтағы сөздік жұмысты оқып, мағынасын түсіндіріп, дәптерлеріне жазғызамын. Ну- қалың Мұнар- бұлыңғыр Кептес- тілдеу, сөйлесу ІХ. Оқушылармен жұмыс: «ДЖИК-СО» әдісін пайдалану) Үш топ өзара оқып, түсінгендерін бір- біріне жеткізу. І топ: 1-2 шумақ ІІ топ: 3-4 шумақ ІІІ топ: Алатау туралы әңгіме жазу Қорытынды: Сұрақ- жауап әдісін пайдалана отырып, оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін байқаймын. 1.      Алатау қайда орналасқан? 2.      Таулардан не ағады? 3.      Тау етегінде қандай жеміс ағаштары өседі? 4.      Алатауда қандай аңдар мекендейді? Бағалау: Сабаққа жақсы қатысып, сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыларды мадақтап, бағалаймын. Үйге тапсырма: 1. Алатау өлеңін мәнерлеп оқып, түсінігін айту                             2. Табиғат туралы мақал- мәтел жазып келу                             3. Шығармашылық жұмыс: Өлең бойынша тау суретін салу.  сінік беру. Жамбыл ата туралы әңгімелей отырып «Алатау» өлеңімен таныстыру.  Алатау тауының табиғаты, ондағы жан- жануарлар туралы түсінік беру. Дамытушылық: Мәнерлеп, түсініп оқу қабілетін дамыту. Ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту. Өлең сөздерін өз сөздерімен айтуға, өз ойын толық жеткізе білуге үйрету. Тәрбиелік: Табиғатты сүюге, қорғауға тәрбиелеу. Табиғат сырын ұғына білуге тәрбиелеу. Көрнекілігі:1. Ж. Жабаев туралы бүктеме 2. Тау суреті 3. «Венн диаграммасы» сызылған плакат 4. Сөзжұмбақ жазылған плакат 5. Үлестірмелі карточкалар Сабақтың түрі: Сайыс сабақ Сабақтың әдісі: Сұрақ- жауап, түсіндіру, ассосация, венн диаграммасы, ой шақыру, инсерт Сабақ барысы
Автор
Дата добавления 11.04.2014
Раздел Начальные классы
Подраздел Рабочие программы
Просмотров1686
Номер материала 66306041103
Получить свидетельство о публикации

Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
