478081
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5.520 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.200 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ ДО 70%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокНачальные классыКонспектыҮш амал мен шығарылатын қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдарына берілген есептер.

Үш амал мен шығарылатын қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдарына берілген есептер.

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Қызылорда облысы

Шиелі ауданы

148 қазақ орта мектебі

Пәні: Математика

Сыныбы: 3 «А»

Бастауыш сынып мұғалімі: Ишанқұлова Айымхан Ерғалиқызы

Сабақтың тақырыбы: Үш амал мен шығарылатын қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдарына берілген есептер.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға үш амалмен шығарылатын қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдарына берілген есептерді шығару жолдарын үйрету.

Дамытушылық: Есепті шығару және түрлендіру, ауызша және жазбаша есептеу және логикалық ойлау есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгешілікке, жолдастық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ

Әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, деңгейлік тапсырмалар.

Көрнекілігі: Суреттер, ойындар, слайд, кесте.

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

Жарқын іспен күллі әлемді таңқылып,

Жасай берсін елдігіміз мәңгілік.

ІІ. Үй жұмысын тексеру: Схема бойынша жұмыс.

Математикада неше амал бар? Көбейту, бөлу, қосу, азайту.

ІІІ. Жаңа сабақ:

1 Есептердің шығарылуын түсіндіру.

Жиналды - үш алма ағаштан 9кг-нан

Бір ағаштан - 8кг-нан

Салынды - 5кг-нан

Неше қорап қажет? Шешуі: 9 х 3=27+8=35:5=7

Жауабы: 7 қорап қажет.


Сөзжұмбақ шешу

  1. Есепті шығару үшін алдымен несін құрамыз?

  2. 2014 жылғы қысқы олимпиада өткен қала

  3. Ұзындық өлшем бірлігі

  4. Сұйықтық өлшем бірлігі

  5. Екі жағы тұйықталған геометриялық фигура


Ш

И

Е

Л

І

hello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gif


hello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gif


hello_html_m405e0c1.gif


hello_html_m405e0c1.gifhello_html_m405e0c1.gif






Шиелі өңірінде өсірілетін қандай дәнді дақылдарды білесіңдер?

Бидай, Күріш, тары т.б.

Қызылорда облысында күріштен рекорт жасаған кім?

Ыбырай Жақаев оның ізбасарлары кім?

Ұлбала Алтайбаева, Шырынкүл Қазанбаева, Зәкира Ержанова.

2 Есептер құрастыр және оларды шығар.

Шарты: Болды – 400кг күріш

Жұмсалды – 3қап 50кг-нан және 4қап 25кг-нан

Қалды - ?кг

Шешуі: 400 - (3 х 50 + 25 х 4) = 150кг

Жауабы: 150кг күріш қалды

Жиналды -?кг шие

Жіберілді – 8 қорап 12кг-нан

Қалды – 56кг

Шешуі: 56 + 12 х 8 = 152кг

Жауабы: 152кг шие жиналды.


3 Дәптерге және тақтаға орындалады.


4 Балаларға оқыту.

Шарты: Құйылғаны – 3құмыра

Ішілгені – 2құмырадан 4 л

Қалды – 7л сүт

Әр құмыраға -?л сүт құйылған Шешуі: (2 х 4 +7) : 3=5л

Жауабы: әр құмыраға 3л сүт құйылған.

Саргіту сәті:

Ал, кәнекей тұрайық

Бәйтерекке ұқсайық

Әрі-бері бір қарап

Нұрымызды шашайық


5 Балаларға оқытып, шартын ауызша құрып шешуін тапқызу.

Барлығы – 140кг

Сатылғаны – 20кг қызанақ және 32кг баклажан

Қалды – бірдей массада қызанақ пен баклажан

Болғаны - ?кг қызанақ пен баклажан

Шешуі: 140 – (32 + 20) : 2 = 44

44 + 20 =64 кг қызанақ

44 + 32 = 76кг баклажан

Жауабы: 64кг қызанақ, 76кг баклажан болған

Логикалық есеп:

Үш бала балыққа барды. Дәурен аяғы жоқ 9 балық, Ринат басы жоқ 6 балық, Рамазан ортасы жоқ 8 балық ұстады. Сонда барлығы неше балық ұстады.


Балалар, жылдың неше мезгілі бар? 4мезгілі бар

Көктем мезгілінде қандай өзгерістер болады?

Ойын: «Құстарды қарсы алайық»


6 Теңдеуді шешу.

5 х Х = 50 + 25 х : 4 = 7 х 2 42 : Х = 56 : 8

Логикалық есептер:

  1. Екі қайың өсіп тұр, әр ағашта екі бұтақ, әр бұтақта екі алмұрттан барлығы неше алмұрт?

  2. Ағашта 5 қарға, 3 сауысқан отырған еді. Барлық сауысқан және сонша қарға ұшып кетті. Неше қарға қалды?


7 Кестені толтыр.


Тік төртбұрыштың ұзындығы

5см

6см

10дм

Тік төртбұрыштың ені

2см

3см

4дм

Тік төртбұшытың периметрі

14см

18см

28дм

Тік төртбұрыштың ауданы

10см2

18см2

40дм2


Бағдаршам ойыны:


Сабақты қорытындылау, бағалау.

Үйге тапсырма: 8-9 есептер көбейту кестесін жаттау.

