Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / География / Рабочие программы / Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • География

Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар

библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар

Сабақтың мақсаты:

  1. кенге жатпайтын пайдалы қазбалар туралы түсінігін қалыптастыру. Кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың қасиеттерімен, оны игеру жолдарымен таныстыру.

  2. балаларды кенге жатпайтын пайдалы қазбалармен, оның қасиеттерімне, өндіру, пайдалану жолдарымен таныстырып, танымдық белсенділігін, Қазақстан картасымен жұмыс істеу білігін жетілдіру. Балалардың сөйлеу, логикалық ойлау, салыстыру, қорытынды жасау қабілетін дамыту.

  3. табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыру.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап, эвристикалық, көрнекілік әдістер

Сабақтың көрнекіліктері: пайдалы қазбалар картасы, слайдтар

Сабақ барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың құралдарын түгелдеп, назарларын сабаққа аудару.

ІІ. Өткенді қайталау

  • Сұрақ-жауап

  1. Пайдалы қазбалар деген не?

  2. Олардың кен орындарын картадан көрсетіңдер.

  3. Пайдалы қазбалар қандай екі топқа бөлінеді?

  4. Қандай кенді пайдалы қазбаларды білесіңдер?

  5. Кенсіз пайдалы қазбалар қандай екі топқа бөлінеді?

    • Кестемен жұмыс

Пайдалы қазбалар

Кенді

Кенге жатпайтын

Темір кені

Құрылыс

Жанғыш

Гранит, әктас, құм, сазбалшық

Таскөиір, мұнай, табиғи газ

  • Сөздік диктант

Пайдалы қазбалардың атын жазу.

1. Жеңіл, ылғалды сіңіріп алады, жақсы жанады, тыңайтқыш ретінде қолданады. (шымтезек)

2. Шахтада игеріледі, ауыр, мықты, созылғыш. (темір кені)

3. Қара түсті, қатты, жылтыр, суға батып кетеді, жанғыш зат (таскөмір)

(Оқушылар бір-бірінің дәптерін тексереді)

  • Сергіту сәті.

ІІІ. Жаңа сабақ

  • Оқулықпен жұмыс

1. Мәтінді оқу. Пайдалы қазбаларды негізгі топтарға бөлу, кенді, кенге жатпайтын пайдалы қазбалар.

Кенге жатпайтын пайдалы қазбалармен таныстыру.

2. Кел, ойланайық!

Неге бұлар осылай аталған?

Жоспар бойынша пайдалы қазбаларды әңгімелеу:

А) аты

ә) Қасиеті

б) Игеру тәсілі

в) маңызы мен қолдануы

  • Сарамандық жұмыс

Картамен жұмыс. Оқушылар картадан пайдалы қазбалардың кен орындарын тауып көрсетеді және оларды кескін картаға шартты белгілермен бегілейді.

  • Өтілген материалды қайталау

Сөзжұмбақ шешу.






1

 қ

ұ 

М 









2

 қ

о 

л 

а 












3

 т

 ұ

 з














4

 б

 у












5

 г

 а

з 














 














6

 б

 е

д 

е 

р 








7

 г

 р

 а

н 

и

 т







8

 м

 ұ

н 

 а

 й









9

 с

 а

 з

б 

а 

 л

 ш

 ы

 қ










10

 м

 ы

 с













11

 қ

 ұ

б

 ы

л 

 н

а 

 м

 а


  1. Қатты тау жыныстарының үгілуі салдарынан түзілетін тас түйіршіктері

  2. Мысты басқа металдарға қосу арқылы алатын металл

  3. Тағам дайындауға пайдаланылатын зат

  4. Жер беті алғашқыда газдан және неден тұрды?

  5. Картада ақ мұнара таңбасымен белгіленетін қазба байлық атауы.

  6. Жердің беткі бетінің қабатының пішіні.

  7. Қатты тау жынысы

  8. Жанармай алынатын майлы, қоймалжың зат.

  9. Керамикалық ыдыстар жасауға қолданылатын жұмсақ тау жынысы.

  10. Қызғылт түсті жұмсақ металл.

  11. Көкжиек тұстарын анықтауға арналған құрал

IV. Сабақты қорытындылау

Сұрақ – жауап әдіс арқылы оқушылардың сабақта алған білімдері пысықталады.

Табиғат пен адам арасындағы байланыс жайлы пікірталас өткіземін.

V. Үйге тапсырма



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
