Инфоурок Алгебра КонспектыУрок математики для 9 класса

Урок математики для 9 класса

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесі және оларды шешу тәсілдері

 

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылардың теңдеулер жүйесі тақырыбы бойынша алған білімдерін   жинақтап,жүйелеу, теңдеулер жүйесін шеше білу дағдыларын қалыптастыру.

Дамытушылық:шығармашылық топ құра отырып, оқушылардың білім деңгейінің артуына көңіл бөлу. Теңдеулер жүйелері жөнінде нақты тарихи мағлұматтар берумен толықтыру. Шығармашылық жұмыс істеуге, тез ойлауға, өз жетістігін бағалай  білуге  дағдыландыру, ойлау, танымдық қабілеттерін, логикалық сауаттылығын, өз бетімен жұмыс істей білу дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: Еңбекке, өзін-өзі басқаруға, ұйым-шылдыққа, ұқыптылыққа және дәлдікке тәрбиелеу. ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, сөйлеу мәдениетіне көңіл аудару.

Сабақтың типі: Қайталау және жүйелеу сабағы.

 

Әдіс-тәсілдері: топпен жұмыс, сұрақ-жауап, кітаппен жұмыс.

Көрнекіліктері: сементикалық карта, интербелсенді  тақта, бағалау парағы, таратпа   қағаз, флипчарт,тест тапсырмалары.

Сабақтың әдісі:деңгейлік тапсырма, топтық жұмыс, тест есептер,флипчартпен   жұмыс.

  Сабақтың барысы: 

–  ұйымдастыру  кезеңі.

–  топтарға бөліну.

–   кезеңнен тұратын тапсырмалар.

–  есептер шығару.

–  тест

–  сабақты қорытындылау.

–  оқушыларды бағалау.

 

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындау.

 

ІІ. Мақсат қою кезеңі

Балалар, біз осы уақытқа дейін теңдеулер, оның жүйелері және оларды шешуді әр түрлі тәсілдерімен таныстық. Бүгінгі сабақта осы өткізілген тақырыптар бойынша жалпылау сабағын өткізгелі отырмыз. Сынып 3 топқа бөлінеді:

                     1 топ –  топ басшысы Аязбаева Ақбота

                     2 топ - топ басшысы: Қалиева Анель

                     3 топ-топ басшысы Қайыпова Жансая

Сабақ 4 кезеңнен тұрады .Әр кезеңнің тапсырмалары әртүрлі балдармен бағаланады.

  15-18 балл —5    11-14 балл —” 4 “   3-11 балл —” 3 “

—  І. «Біліміңді сынап көр” –  (Өткен тақырып бойынша пысықтау сұрақтары) (2 балл)

—  2 айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулер жүйелерінің арасында қандай негізгі айырмашылық бар?

—  2 айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесінің анықтамасы.

—  2 айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешудің қандай тәсілдері бар ?

—   Теңдеулерді жүйесін шешудің алгебралық қосу мен алмастыру тәсілдерінің алгоритмдерінде қандай ұқсастық бар?

—  Қандай жағдайда жаңа айнымалыны енгізу тәсілі қолданылады?

—  Төменде теңдеулерді шешудің қай тәсілі көрсетілген

 

   ІІ кезең. Білімді  мыңды жығар .

Деңгейлік тапсырмалар.

І-топ                      ІІ-топ                     ІІІ-топ

А. с – ның қандай мәнінде теңдеулер жүйесінің шешімі болады?   ( 3 балл.)

                                                                              

В.Графиктік тәсілмен шешіңіз.  ( 4балл)

 

 

С.Теңдеулер жүйесін шешіңіз   ( 5балл)

                                                                                                                                          

 

 

   Сергіту сәті

ІІІ кезең. Өнерді үйрен де жирен. (5балл)
Флипчартпен жұмыс

І-топ

3қой мен 1сиыр  күніне 11кг жем жейді. Ал 1қой мен 3сиыр күніне 17кг жем жейді.Күніне 1қой мен 1сиыр неше кг жем жейді?

ІІ-топ

3 алқаптың ауданы 60га.Бірінші алқаптың ауданы барлық алқаптың

25%-на тең,екінші мен үшінші  алқаптың аудандарының қатынасы

4 :5-ке тең.Әр алқаптың ауданы қандай?

ІІІ-топ

2 жүмысшы бір сменада 72 деталь дайындайды.Егер бірінші жұмыс-

шы еңбек өнімділігін 15%,ал екінші жұмысшы еңбек өнімділігін 25%-ға арттырса, олар бір сменада 86 деталь жасайтын болды.Еңбек

өнімділігін арттырғаннан кейін әр жұмысшы бір сменада қанша деталь жасайтын болған?

IV кезең.   Қателеспей мақсатқа жет.
Тест   (7 балл)

1.Берілген нүктелердің қайсысы А(-7;3),В(-3;7),С(7;-3),Д(3;7)

                               Теңдеулер жүйесінің шешімі болады?

2.   х-ті у арқылы өрнекте: х +2у=3  А.х=3у+2 В. х=2у+3 С. х=3-2у

         Д.х=3у-2х

3. у-ті х арқылы өрнекте:6х+3у=15 А.у=5-2х В.у=2-5х С.у=5+2х  Д.у=2+5х

4. Екі санның көбейтіндісі -48, қосындысы –(-14).Сол сандарды тап.

А(-7;6).В(6;8) С(-8;6) Д(-6;-8)

5. Шешімін тап:       

   А(3;2) В(-3;2) С(3;-2) Д(-3;-2)

6.Айнымалының қай мәні  (х-1)(у-2)=0 теңдеуінің шешімі болады?

А(-1;2)  В(1;2)  С(-2;1)  Д(2;-1)

7.Берілген нүктенің қайсысы шеңберіне тиісті?

А(6;0)  В(0;12)  С(8;9)   Д(-12;12)

Дұрыс жауаптары: 1. В   2. С  3. А   4.     5. А    6. В  7. В

Рефлексия            

 

 

 

                     

   Семантикалық карта

жауаптар

тапсырма

(1;7)(7;1)

х=9

(3;4)(4;3)

(2;-1)(-1;2)

2;3

  х+у=8

  ху=7

Б

А

Қ

У

Ғ

 

Д

Ж

З

І

Е

 

Ә

Б

Л

Г

В

Қ

І

Я

Ю

І

Ұ

Ы

Т

Р

М

           

           

жауаптар

тапсырма

(7;8)(8;7)

(6;8)(8;6)

10х+у

у=+ ¼

2х+2у=26

Қ

У

Ғ

Б

Д

Екі санның көбейтіндісі -48, қосындысы -14

Ж

А

З

І

Е

Екі санның көбейтіндісі -56, қосындысы -15

С

Ә

Г

В

Я

Екі орынды санның формуласы

Ю

Қ

Т

Ү

Ұ

Төртбұрыштың периметрі 26

Р

П

Н

М

Ы

 

           

жүйелер

жауаптар

тапсырма

(-4;3)(3;-4)

(0;-5)(5;0)

(4;2)(2;4)

(3;2)

(3;-2)(-3;-2)

   х-у=5

   ху=6

Қ

Ж

З

У

М

 

Ғ

Г

Ұ

Д

І

   х+ у=-1

   ху=-12

Р

Е

Ә

В

Ү

  х-у=1

  5х-у=13

Ф

Ц

Ш

А

Ы

 

Қ

Т

Х

Һ

Щ

 

«Білім – басты мұрат.»

 

Резерв:

Тікбұрышты үшбұрыштың периметрі  30 см, гипотенузасы 13 см, ауданын тап.

ІҮ. Оқушылардың білімдерін бағалап, қорытындылау.

 15-18 балл —” 5 “

  11-14 балл —” 4 “

    3-11 балл —” 3 “

 

Ү. Үйге тапсырма 

    №77 .№78;30-31бет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

№8 мектеп-гимназия Щучинск қаласы

 

 

 

 

Ашық сабақ

«9 А» сынып алгебра

 

«Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесі және оларды шешу тәсілдері.»

 

 

 

 

 

                                                                                                        Өткізген: Мугжанова К.С

Математика пәнінің мұғалімі

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок математики для 9 класса"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 6 месяцев

Руководитель реабилитационного подразделения

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесі және оларды шешу тәсілдері   Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушылардың теңдеулер жүйесі тақырыбы бойынша алған білімдерін   жинақтап,жүйелеу, теңдеулер жүйесін шеше білу дағдыларын қалыптастыру. Дамытушылық:шығармашылық топ құра отырып, оқушылардың білім деңгейінің артуына көңіл бөлу. Теңдеулер жүйелері жөнінде нақты тарихи мағлұматтар берумен толықтыру. Шығармашылық жұмыс істеуге, тез ойлауға, өз жетістігін бағалай  білуге  дағдыландыру, ойлау, танымдық қабілеттерін, логикалық сауаттылығын, өз бетімен жұмыс істей білу дағдыларын дамыту. Тәрбиелік: Еңбекке, өзін-өзі басқаруға, ұйым-шылдыққа, ұқыптылыққа және дәлдікке тәрбиелеу. ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, сөйлеу мәдениетіне көңіл аудару. Сабақтың типі: Қайталау және жүйелеу сабағы.   Әдіс-тәсілдері: топпен жұмыс, сұрақ-жауап, кітаппен жұмыс. Көрнекіліктері: сементикалық карта, интербелсенді  тақта, бағалау парағы, таратпа   қағаз, флипчарт,тест тапсырмалары. Сабақтың әдісі:деңгейлік тапсырма, топтық жұмыс, тест есептер,флипчартпен   жұмыс.   Сабақтың барысы:    ұйымдастыру  кезеңі.   топтарға бөліну.    кезеңнен тұратын тапсырмалар.   есептер шығару.   тест   сабақты қорытындылау.   оқушыларды бағалау.   І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындау.   ІІ. Мақсат қою кезеңі Балалар, біз осы уақытқа дейін теңдеулер, оның жүйелері және оларды шешуді әр түрлі тәсілдерімен таныстық. Бүгінгі сабақта осы өткізілген тақырыптар бойынша жалпылау сабағын өткізгелі отырмыз. Сынып 3 топқа бөлінеді:                      1 топ –  топ басшысы Аязбаева Ақбота                      2 топ - топ басшысы: Қалиева Анель                      3 топ-топ басшысы Қайыпова Жансая Сабақ 4 кезеңнен тұрады .Әр кезеңнің тапсырмалары әртүрлі балдармен бағаланады.   15-18 балл —” 5 “    11-14 балл —” 4 “   3-11 балл —” 3 “   І. «Біліміңді сынап көр” –  (Өткен тақырып бойынша пысықтау сұрақтары) (2 балл)   2 айнымалысы бар сызықтық және сызықтық емес теңдеулер жүйелерінің арасында қандай негізгі айырмашылық бар?   2 айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесінің анықтамасы.   2 айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешудің қандай тәсілдері бар ?    Теңдеулерді жүйесін шешудің алгебралық қосу мен алмастыру тәсілдерінің алгоритмдерінде қандай ұқсастық бар?   Қандай жағдайда жаңа айнымалыны енгізу тәсілі қолданылады?   Төменде теңдеулерді шешудің қай тәсілі көрсетілген      ІІ кезең. Білімді  мыңды жығар . Деңгейлік тапсырмалар. І-топ                      ІІ-топ                     ІІІ-топ А. с – ның қандай мәнінде теңдеулер жүйесінің шешімі болады?   ( 3 балл.)                                                                                 В.Графиктік тәсілмен шешіңіз.  ( 4балл)     С.Теңдеулер жүйесін шешіңіз   ( 5балл)                                                                                                                                                   Сергіту сәті ІІІ кезең. Өнерді үйрен де жирен. (5балл) Флипчартпен жұмыс І-топ 3қой мен 1сиыр  күніне 11кг жем жейді. Ал 1қой мен 3сиыр күніне 17кг жем жейді.Күніне 1қой мен 1сиыр неше кг жем жейді? ІІ-топ 3 алқаптың ауданы 60га.Бірінші алқаптың ауданы барлық алқаптың 25%-на тең,екінші мен үшінші  алқаптың аудандарының қатынасы 4 :5-ке тең.Әр алқаптың ауданы қандай? ІІІ-топ 2 жүмысшы бір сменада 72 деталь дайындайды.Егер бірінші жұмыс- шы еңбек өнімділігін 15%,ал екінші жұмысшы еңбек өнімділігін 25%-ға арттырса, олар бір сменада 86 деталь жасайтын болды.Еңбек өнімділігін арттырғаннан кейін әр жұмысшы бір сменада қанша деталь жасайтын болған? IV кезең.   Қателеспей мақсатқа жет. Тест   (7 балл) 1.Берілген нүктелердің қайсысы А(-7;3),В(-3;7),С(7;-3),Д(3;7)                                Теңдеулер жүйесінің шешімі болады? 2.   х-ті у арқылы өрнекте: х +2у=3  А.х=3у+2 В. х=2у+3 С. х=3-2у          Д.х=3у-2х 3. у-ті х арқылы өрнекте:6х+3у=15 А.у=5-2х В.у=2-5х С.у=5+2х  Д.у=2+5х 4. Екі санның көбейтіндісі -48, қосындысы –(-14).Сол сандарды тап. А(-7;6).В(6;8) С(-8;6) Д(-6;-8) 5. Шешімін тап:           А(3;2) В(-3;2) С(3;-2) Д(-3;-2) 6.Айнымалының қай мәні  (х-1)(у-2)=0 теңдеуінің шешімі болады? А(-1;2)  В(1;2)  С(-2;1)  Д(2;-1) 7.Берілген нүктенің қайсысы шеңберіне тиісті? А(6;0)  В(0;12)  С(8;9)   Д(-12;12) Дұрыс жауаптары: 1. В   2. С  3. А   4.     5. А    6. В  7. В Рефлексия                                            Семантикалық карта жауаптар тапсырма (1;7)(7;1) х=9 (3;4)(4;3) (2;-1)(-1;2) 2;3   х+у=8   ху=7 Б А Қ У Ғ   Д Ж З І Е   Ә Б Л Г В Қ І Я Ю І Ұ Ы Т Р М                         жауаптар тапсырма (7;8)(8;7) (6;8)(8;6) 10х+у у=+ ¼ 2х+2у=26 Қ У Ғ Б Д Екі санның көбейтіндісі -48, қосындысы -14 Ж А З І Е Екі санның көбейтіндісі -56, қосындысы -15 С Ә Г В Я Екі орынды санның формуласы Ю Қ Т Ү Ұ Төртбұрыштың периметрі 26 Р П Н М Ы               жүйелер жауаптар тапсырма (-4;3)(3;-4) (0;-5)(5;0) (4;2)(2;4) (3;2) (3;-2)(-3;-2)    х-у=5    ху=6 Қ Ж З У М   Ғ Г Ұ Д І    х+ у=-1    ху=-12 Р Е Ә В Ү   х-у=1   5х-у=13 Ф Ц Ш А Ы   Қ Т Х Һ Щ   «Білім – басты мұрат.»   Резерв: Тікбұрышты үшбұрыштың периметрі  30 см, гипотенузасы 13 см, ауданын тап. ІҮ. Оқушылардың білімдерін бағалап, қорытындылау.  15-18 балл —” 5 “   11-14 балл —” 4 “     3-11 балл —” 3 “   Ү. Үйге тапсырма      №77 .№78;30-31бет

Скачать материал
