Инфоурок Иностранные языки КонспектыӨз жерім - өз байлығым

Жасөспірім және заң: өз құқығыңды біл

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
103
5
11.04.2025
«InfoLesson»‎

Материал разработан автором:

Зекен Әділхан Бағдатұлы

Педагог

Бұл оқу материалында жасөспірімдердің құқықтары мен міндеттері, заң алдындағы жауапкершілік, құқықтық сауаттылықтың маңызы жан-жақты ашылады. Мәтін оқушыларға өз құқығын танып, қорғай білуге және заңға құрметпен қарауға бағыт береді. Мұғалімдерге құқық негіздері, тәрбие, өзін-өзі тану сабақтарында қолдануға тиімді.

Краткое описание методической разработки

Бұл оқу материалында жасөспірімдердің құқықтары мен міндеттері, заң алдындағы жауапкершілік, құқықтық сауаттылықтың маңызы жан-жақты ашылады. Мәтін оқушыларға өз құқығын танып, қорғай білуге және заңға құрметпен қарауға бағыт береді. Мұғалімдерге құқық негіздері, тәрбие, өзін-өзі тану сабақтарында қолдануға тиімді.

Өз жерім - өз байлығым

Скачать материал

Қазақстан туралы терең білім беру, мақал-мәтелдердің мағынасын түсініп, Отаның сүю.

Қазақстан байлығын қорғау және Отаныңың патриоты болу! Қазақ халқың салт-дәстүрін білү, Наурыз мейрамымен таныстырып, бата-тілектер, Наурыз туралы  өлендер жаттау, мақалдар айту.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Өз жерім - өз байлығым"
Смотреть ещё 6 054 курса

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Тақырыбы: «Өз жерім - өз байлығым«Сабақтың мақсаты:1. Білімділік: өз жері, өз Отаны, жалпы Қазақстан туралы мағұлмат алу.2.Тәрбиелік: отанды сүюге баулу. Туған жерді аялауға, қорқауға тәрбиелеу.3. Дамытушылық: сөздік қорын байыту, өз ойларын еркін жеткізе білуге дағдыландыру.Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан картасы, оқулық.Жаңа сөздер: шекараласу, бейбіт өмір сүру, жер бедері,геологиялық құрылысы, өсімдік құрамы, кен байлықтары, сәулет ансамбілі, жүйе,көркем ғимараттар,азматтық парыз.Пәнаралық байланыс:география,әдебиет,тарих.Қолданылатын әдіс-тәсілдер:сұрақ-жауап,ойын, мәтінмен жұмыс, әңгімелеу.Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.Сәлемдесу.Ой қозғау.Өткен атада,біздің елде қандай жаңалықтар болды?1-оқушы:-өткен аптада біздің елде Республика күні мерекесі болды. Тағы бірнеше оқушының жауабы тыңдалады.Мұғалім:-кімнің сөйлемі сендерге ұнады?Сергіту сеті. Балалар, сендер отан туралы қандай мақал-мәтел білесіңдер?1-оқушы:-Отан отбасынан басталады.2-оқушы:-Отан оттан да ыстық.3-оқушы:-Өзге елде сұлтан болғанша, өз елінде ұлтан бол.Жаңа сабаққа кіріспе. Оқушыларды жаңа сабақпен таныстыру.Эпиграфқа назар аударыңдар.Отансыз адам,ормансыз бұлбұл(халық мақалы)Мұғалім мәтінді өзі оқиды.Жаңа сөздермен таныстыру. Балалар аударады.Деңгейлік тапсырмалармен жұмыс.Оқушыларды әдіс-тәсілмен қаруландыру.1-деңгей.Ривин әдісі бойынша жұмыс. Абзацқа бөл, ат қою,таныс емес сөздерді аудар.2-деңгей. Мәтінге ат қою, неліктен олай қойғандарын дәлелдейді.3-деңгей.Шығармашылық тапсырма.Мәтінді өз ойларынды қосып мазмұнда.Ойын «Күн шұғыласы» 2 оқушы тақтаға шығып,бірі Қазақстан қалалары екінші Қазақстан байлығы.Қазақстан: Шымкент,Тараз,Павлодар,Ақтау,Атырау,Алматы, Қарағанды.Қазақстан: мақта,астық,күріш,тары,көмір,мұнай.Сабақ кластер арқылы қорытылады.Қазақстан: Орта Азияда орналасқан, 136 ұлт өкілдері тұрады, бас қаласы Астана, бай мемлекет, қазақ тілі.Бағалау.Үйге тапсырма: Мәтін бойынша диалог дайындай. Жаңа сөздерді жаттау.Ашық сабақСабақтың тақырыбы: Наурыз өлеңдері.Пәні: қазақ әдебиеті.Сыныбы: 5 «Б»Өткізген: Алпысбаева К.К.1.Мақсаты:а)білімділігі: өлеңді мәнерлеп түсініп оқыту, сұрақтарға жауап беру, сөз тіркестерін дұрыс айту, мақалдың мағынасын түсіну.ә) дамытушылық: Наурыз туралы түсініктерін кеңейту, бата, тілектермен  таныстыру, Наурыз туралы өз білгендерін әңгімелеу, шығармашылық белсенділігін арттыру.б) тәрбиелік: оқушыларды қазақ халқының салт-дәстүрлерін құрметтеуге, мемлекеттік тілді құрметтеуге, Отанын сүюге тәрбиелеу.Сабақтың түрі: аралас сабақ.Сабақтың типі: білім беру.Әдіс-тәсілдер: деңгейлеп саралап оқыту.Көрнекіліктер: мақал жазылған плакат, Наурызға байланысты суреттер, карточка.Сабақ барысы.1.Ұйыдастыру кезеңі.2. Үй тапсырмасын тексеру.Малдың баласын сүюі.Торпақ деген не?Қоңыр деген қай төл?Боташым деген не?Ол қай малдың төлі?Лақ қай малдың төлі?Құлын ше?Өлеңді жатқа айту.Сұрақ:-Қой баласын қалай сүйеді?-Сиыр баласын қалай сүйеді?-Түйе баласын ше?-Ешкі баласын қалай сүйеді?-Жылқы баласын қалай сүйеді?-Сендерге қай малдың төлі ұнайды?-Неліктен? Әңгімелеу.Жаңа сабақ-Бүгінгі біз сендермен оқыған қандай халық ауыз әдебиетіне жатады?-Тұрмыс-салт жырлары.-Тұрмыс-салт жырларының қандай түрлері бар?а)Төрт түлік малға байланысты.ә)Наурыз жыры.Біз сендермен төрт түлік малға байланысты жырды өттік, енді не қалды?-Наурыз жырлары.Наурыз деген сөз сендерге таныс. Ол «нау» жаңа, «рыз» күн деген парсы сөзі. «Жаңа  күн» деген сөз.-Ол қашан болады?-көктемде-Ол біздің елімізде қалай аталады?-Мейрам күні.-Наурыз күнін қалай мерекелейміз?-Наурыз көже пісіреміз, бата-тілектер айтамыз. Адамдар бір-біріне жақсылық тілеп, жыл бойы молшылық болсын деп тілейді.-Ендеше бүгін біз сендермен Наурыз өлеңдері деген тақырып өтеміз.-Кітаппен жұмыс(мұғалім мәнерлеп оқиды).3 оқушы оқиды.                                          Сөздік жұмысы.Сөздіктерді, өздеріне түсініксіз сөздерді оқимыз.                                    Сөз тіркестерін оқу аудару.Ұлыс күну,оң,ақ,бақты,пәле-жала,бата беріскен,тілек.                                    Сұраққа жауап беру.-Наурыз қандай мейрам?-Наурыз мейрамын халық қалай атаған?-Ұлыс күні кәрі-жас қалай атаған?-Адамдар бір-біріне не айтқан?-Үлкен адамдар не берген?-Наурыз күні қандай тағам жасалады?-Оны неге толы жасайды?«Ақ мол болсын! Төрт түлік ақты болсын!» деген сөз тіркестерін қалай түсінесіңдер?Ұлыс күні кәрі-жас құшақтасып көріскен деген тіркесте антонимді табыңдар.                               Дәптермен жұмыс.Батамен ел көгерер,Жаңбырмен жер көгерер.Оқып мағынасын түсіндіру.                                Бекіту.3 деңгейдегі оқушылар:Олеңде малдардың берген батасын оқыңдар.2 деңгейдегі оқушылар: Қай өлеңде тілек айтылған, тауып оқып, мағынасын түсіндіру.1 деңгейдегі оқушылар:Наурыз туралы өз білетіндерін, Наурыз мейрамын қалай өткізгенін әңгімелеу.                Қорытынды.-Наурыз өлеңдері қалай халық ауыз әдебиетіне жатады?-Наурыз қандай мейрам?                Үйге тапсырма.а)Наурыз өлеңдерін жаттау (өзіңе ұнаған бөлігін), сұраққа жауап беру.ә) Наурыз туралы өздерің сурет салыңдар.

Скачать материал
