1709120
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
ИнфоурокДругоеРабочие программыСабак жоспары

Сабак жоспары

библиотека
материалов

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifПәні: Дүниетану Күні:17.04.2014;

Сабақтың тақырыбы:

Ауылдағы тәрбие көзі. 3-cынып Мал шаруашылығы.2-сынып

Ауылдағы мекемелер 1-сынып

Сабақтың мақсаты: 1. Ауыл мен қала тұрмысын салыстыра отырып, ауылдың тәрбие көзі-халықта екенін, халқының салт дәстүрі арқылы жастарды адамгершілікке, еңбекке тәрбиелеу мақсаты жүзеге асатындығын түсіндіру.

2.Балаларды айналасындағы адамдарға құрметпен қарауға, сыйлауға, мәдениетті болуға дағдыландыру.

3. Қазақ халқының салт дәстүрін сақтауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Әдіс- тәсілдер: ізденушілік, көрнекілік, шығармашылық.

Көрнекілігі: Бейне баян, қима- қағаз, асық.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Психологиялық тұрақтылық. «Ақ тілек. Әсем күлкі».

  • Көңіл –күйлеріңіз қалай?

  • Керемет! (Қолдарын көтереді)

  • Сабаққа дайындықтарыңыз қалай?

  • Тамаша! ( Алақандарын шапалақтайды)

  • Ынтаңыз ше?

  • Ғажап! ( Қолдарын көтереді.)

  • Ендеше бастайық!

Бүгінгі сабақта топпен жұмыс жасаймыз.

1- топ «Салт-дәстүр»,

2- топ «Төрт түлік»

Топпен жұмыс істеу ережесін қайталап жіберейік:

1. Тапсырмаға берілген уақыттан аспау.

2. Басқаларды тыңдай білу.


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Әр топқа тапсырмалар беру. «Қан талапай» ойыны

1-топ: Ауылдағы еңбек түрлерін ата.

Адам өсімдік шаруашылығымен не үшін айналысады?

2-топ: Ауылдағы мекен-жайлар қандай болады?

Қандай үй жануарларын білесің?

Мал өсіруге байланысты істелетін жұмыстар?

Топтардың арасында өзара формативті бағалау жүргізіледі. (бармақпен бағалау)

ІІІ. Жаңа сабақ.

1) Кіріспе. Бейне көрініс көрсету.

Ұлтымыздың тұрмыс тіршілігінде төрт түліктің алатын орны ерекше. Кең сахараны жайлаған үйір-үйір жылқы, табын-табын сиыр, отар-отар қойды ішсе сусын, жесе тамақ, кисе киім, мінсе көлік ретінде пайдаланған. Қонақ келсе құт деп білген халқымыз үйіне келген мейманына мал сойып, ақ дастарханынан дәм татырып айрықша ілтипат білдіреді. Осындай жөн жоралғылар арқылы ұрпаққа өнеге болатын ұлағатты іс әдет ғұрыптар сақталған.

2) Тапсырмалар беру. Ой бөлісу (топтық жұмыс)

«Салт-дәстүр»:

Ауылды жердің тұрмыс тіршілігі жайлы әңгімелеу.

«Төрт түлік»:

Мал өсіруге байланысты істелетін жұмыстар? (идеяны суреттеу)

  1. Ойын «Сақина тастау»

Бесік жыры жайлы не білесің?

Тұсау кесу дегеніміз не?

Саятшылық дегеніміз не?

Төрт түлік иелерін ата.

4) Сәйкестендіру.

шұлық еттен

құрт жүннен

қазы айраннан

Жеке жұмыс бағдаршам арқылы бағаланады.

ІV. Сабақты бекіту.

Жұмбақтар шешу.

  1. Қара сиырым қарап тұр, қызыл сиырым жалап тұр. (қазан ошақ)

  1. Қойымыз семіз, Қозымыз егіз. Өзіңіз келіп. Көрсеңіз дейміз.

    Топ пікірлерін тыңдау.

    Қорытынды.

- Бүгінгі сабақтан не үйрендік? Не білдік?


VІ. Бағалау.

Топ жетекшілері өз тобындағы оқушыларды бағалайды.


Аты- жөні

Қан талапай

Ой бөлісу

Сақина тастау

Сәйкес-тендіру

Жұмбақ

Баға

1








2








VІІ. Үйге тапсырма:

Тақырыпты оқып, қосымша қызықты деректер жинау.

Курс профессиональной переподготовки
Специалист по охране труда
Курс профессиональной переподготовки
Библиотекарь
Найдите материал к любому уроку,
указав свой предмет (категорию), класс, учебник и тему:
также Вы можете выбрать тип материала:
Краткое описание документа:
 Пәні: Дүниетану      Күні:                Сабақтың тақырыбы:  Ауылдағы тәрбие көзі. 3-cынып  Мал шаруашылығы.2-сынып                                 Ауылдағы мекемелер    1-сынып Сабақтың мақсаты: 1. Ауыл мен қала тұрмысын салыстыра отырып, ауылдың тәрбие көзі-халықта екенін, халқының салт дәстүрі арқылы жастарды адамгершілікке, еңбекке тәрбиелеу мақсаты жүзеге асатындығын түсіндіру. 2.Балаларды айналасындағы адамдарға құрметпен қарауға, сыйлауға, мәдениетті болуға дағдыландыру.  3. Қазақ халқының салт дәстүрін  сақтауға тәрбиелеу. Сабақтың түрі: аралас сабақ Әдіс- тәсілдер:  ізденушілік, көрнекілік, шығармашылық. Көрнекілігі:  Бейне баян, қима- қағаз, асық.                                     Сабақтың барысы: І.  Ұйымдастыру.    Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық тұрақтылық. «Ақ тілек. Әсем күлкі». -          Көңіл –күйлеріңіз қалай? -          Керемет! (Қолдарын көтереді) -          Сабаққа дайындықтарыңыз қалай? -          Тамаша! ( Алақандарын шапалақтайды) -          Ынтаңыз ше? -          Ғажап!  ( Қолдарын көтереді.) -          Ендеше бастайық! Бүгінгі сабақта топпен жұмыс жасаймыз. 1- топ «Салт-дәстүр», 2- топ «Төрт түлік» Топпен жұмыс істеу ережесін қайталап жіберейік:  1. Тапсырмаға берілген уақыттан аспау.  2.  Басқаларды тыңдай білу.   ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Әр топқа тапсырмалар беру. «Қан талапай» ойыны 1-топ: Ауылдағы еңбек түрлерін ата. Адам өсімдік шаруашылығымен не үшін айналысады? 2-топ: Ауылдағы мекен-жайлар қандай болады?             Қандай үй жануарларын білесің?            Мал өсіруге байланысты істелетін жұмыстар? Топтардың арасында өзара формативті бағалау жүргізіледі. (бармақпен бағалау) ІІІ.  Жаңа сабақ.    1)  Кіріспе. Бейне көрініс көрсету.    Ұлтымыздың тұрмыс тіршілігінде төрт түліктің алатын орны ерекше. Кең сахараны жайлаған үйір-үйір жылқы, табын-табын сиыр, отар-отар қойды ішсе сусын, жесе тамақ, кисе киім, мінсе көлік ретінде пайдаланған. Қонақ келсе құт деп білген халқымыз үйіне келген мейманына мал сойып, ақ дастарханынан дәм татырып айрықша ілтипат білдіреді. Осындай жөн жоралғылар арқылы ұрпаққа өнеге болатын ұлағатты іс әдет ғұрыптар сақталған. 2)  Тапсырмалар беру. Ой бөлісу (топтық жұмыс) «Салт-дәстүр»: Ауылды жердің тұрмыс тіршілігі жайлы әңгімелеу.   «Төрт түлік»:  Мал өсіруге байланысты істелетін жұмыстар? (идеяны суреттеу) 3)      Ойын  «Сақина тастау»  Бесік жыры жайлы не білесің?  Тұсау кесу дегеніміз не?  Саятшылық дегеніміз не?  Төрт түлік иелерін ата.  4) Сәйкестендіру.  шұлық                                           еттен құрт                                               жүннен қазы                                               айраннан  Жеке жұмыс бағдаршам арқылы бағаланады.    ІV. Сабақты  бекіту.      Жұмбақтар шешу. Қара сиырым қарап тұр, қызыл сиырым жалап тұр.  (қазан ошақ)                                 Қойымыз семіз, Қозымыз егіз. Өзіңіз келіп. Көрсеңіз дейміз.             Топ пікірлерін тыңдау. V.                Қорытынды.            - Бүгінгі сабақтан не үйрендік?        Не білдік?   VІ. Бағалау.   Топ жетекшілері өз тобындағы оқушыларды бағалайды.   № Аты- жөні Қан талапай Ой  бөлісу Сақина тастау Сәйкес-тендіру Жұмбақ Баға 1               2                  VІІ.  Үйге тапсырма:         Тақырыпты оқып, қосымша қызықты  деректер жинау. 