Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / География / Конспекты / Ауа райын бақылау
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • География

Ауа райын бақылау

библиотека
материалов

Сабаңтың тақырыбы: Ауа райын бақылау.

Сабақтың мақсаты: балаларға ауа райын бақылауды үйрету; оқушыларға ауа температурасы мен адам өмірінің арасындағы байланысты түсіндіру.

Сабақтың көрнекілігі: термометрлер, жыл мезгілдерінің суреттері, дәптер.

Сабақтың барысы:

I. Психояогиялық дайындық.

- «Ауа райы» деген сөзді естігенде көз алдыңа не елестейді?

hello_html_mae3fbb0.png




- Ауа райын біліп отыру адамдарға не үшін қажет?
Балалар пікірлерін айтады.

II. Негізгі блок.

1. Оқулық бойынша жұмыс.

Балалар мәтінді оңын, ондағы негізгі сөздер мен сөз тіркестеріне назар аударады, оларды дәптеріне жазып алады.

2. Сөздік жұмыс: метеоролог, метеоорталық, болжам.

3. Мәтін мазмұны бойынша әңгіме құру.

4. Кесте құру.

Үғымдар

Түсіндірмесі

Ауа райы


Метеоролог


Метеоорталық



Ауа райы болжамы

Ауа, бұлттылың, жауын-шашын, жел

температурасының үйлесімі.

Ауа райының өзгерісін бақылаушы.


Метеорологиялық мәліметтерді картага түсіріп, алдағы ауа райына болжам жасайтын мекеме.

Алдағы кездегі ауа райы жайлы мәлімет.

5. Негештің сұрағы:

- Ауа райын болжау не үшін керек? Әсіресе қандай мамандың иелеріне ауа райын болжау керек?

6. Топпен жұмыс жасау:
1-топ — теңіздегі ауа райы

2-топ - солтүстік бөліктегі ауа райы

3-топ - оңтүстік бөліктегі ауа райы

4-топ - метеорологтар

5-топ — метеоорталық

1, 2, 3-топ оқушылары елдің әр жерінде орналасқан метеорологиялық стансалар қызметін атқарады, олар өздері жинаған мәліметті 4-топқа, содан соң 5-топқа беруі тиіс. Олар ауа райы болжамын радио мен телеарналар арқылы таратады. Тақтада мынадай сызба жасалады:

hello_html_m69c44a9c.png


III.Сабақты қорыту.

- Балалар, біз үшін бұл тақырып маңызды ма? Ауа температурасы мен адам өмірінің арасында қандай байланыс бар?

[V. Үй жұмысы. Бақылау жасау:

а) Бір күн бойы ауа температурасын бақылап көр, бақылау нәтижелерін дәптеріңе жаз. Ауа райы бір күнде қалай өзгерді?

ә) Жазғы жаңбырдың күзгі жаңбырдан қандай айырмашылығы бар?

