Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / История / Другие методич. материалы / Урок
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • История

Урок

библиотека
материалов
hello_html_5057c81c.gifhello_html_4d44125d.gifhello_html_m1391068d.gifhello_html_3b13e389.gifhello_html_m3d52d3f4.gifhello_html_m279d32ef.gifhello_html_m71149aae.gif

«Бекітемін»


 Күні: 26.02.2014 жыл

Пәні: ежелгі Қазақстан тарихы

Сыныбы: 6 «ә»

Пән мұғалімі: Момынова К

Сабақтың тақырыбы: §23.Сармат тайпаларының орналасуы

Сабақтың мақсаты:

1. Б.з.б.ІІІ ғасырда мекен еткен Батыс Қазақстан аймағындағы сармат тайпасы туралы деректер, олардың орналасқан жері,өмір сүрген уақыты ,сармат қоғамы туралы түсіндіру.

2. Оқушының ой-өрісін, ойлау, сөйлеу қабілетін ашатын сұрақтар,тапсырмалар,

сұрақ-жауап әдісі бойынша сабақтың тақырыбына сай білімін толықтыру.

3. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, оқушыларды өз елінің тарихи құндылықтарын құрметтуге үйрету, елін, жерін сүйетін отансүйгіш, дарынды ұрпақ тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі емес

Әдісі: интерактивті,топтық жұмыс, ойындар,венн диаграммасы

Көрнекілік: карта ,интер белсенді тақта

Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқу құралын тексеріп түгелдеу

  • Оқушылар зейінін сабаққа аудару

  • Оқушыларды топтарға бөлу,оқушыларға сақ,ғұн,үйсін,қаңлы тайпалары туралы сұрақтары бар таратпалар таратылады.Оқушылар таратпасындағы сұрақтарға жауап беру арқылы өз топтарына барады.Әр топқа ребустар беріп топтардың аттарын белгілеп алу,әр топ топтарының аттарын ашып қысқаша мәлімет беріп өтеді.Әр топтан бағалаушы сайланады.

  • Интерактивті тақтаға ребус қойып сол ребусті шешу арқылы жаңа тақырыпты ашамын.

Жаңа тақырыптың жоспары:

  1. Сарматтар орналасқан жері

  2. Савроматтар

  3. Арал – Каспий теңіздері аралығын мекендеген тайпалар.

  4. Қоғамдық құрылысы

1.Жаңа тақырыптың жоспары бойынша оқушыларға тақырыпшалар бөліп беремін.Оқушыларға мәтінмен танысу үшін 6 минут уақыт беріледі.Оқушылар постер арқылы тақырыпшаларын қорғап шығады.

1- топ сақ тайпасы

Сармaттар туралы деректер өтe аз. Бұл тайпаның аты б. з. б. III ғ. бастап тарихқа кірген. Саpмат тaйпалар oдағы Батыс Қазaқстан өңірінде өміp сүрген. Б. з. б.III - б. з. -дың IV ғaсыры aралығында Тобыл мен Дунай арaлығын мекендеген тайпалар. Олар алғашындa б. з. б. VIII ғacырда «савроматтap» деп аталған.Арал – Каспий аралығында ,одан оңтүстікке қарай дах(дай,даг) тайпалары тіршілік еткен. Каспий жағалауында каспилер өмір сүрген.Каспий теңізін сол кезде Гиркан теңізі деп атаған,соған байланысты каспилерді кейде гирканилер дейтін.


2- топ Үйсін тайпасы

Сарматтар Батыс Қазақстан жерінен біртіндеп жаулап Қара теңіздің

солтүстік аймақтарына дейін жетті


Орталық Азия Қара теңіз аймағы


Алдыңғы Азия,Солтүстік Кавказ,Парфияға жаулаушылық

жорықтар жасады


Сарматтар

Сарматтар скиф тіліне Дах – массагет,исседондармен

жақын тілде сөйлеген туыстас келеді


Сарматтардың саны б.з.б.3-2-ғ.-да 20 мың,

Б.з.б. 2-1ғ.-да 10 мың,б.з.-дың 1ғ.-да 5-7 мың адам болған


Басқа тайпалармен араласып,бірқатары отырықшылық салтқа көшкен


3- топ ғұн тайпасы

. Б. з. б. II ғaсыpдан бастaп Оңтүстік Орaлды, Еділ бойын, Қазақстанның батыс аумaғын қоныстанғaн. Б. з-дың IVғ. ғұндардан жеңіліп батыcқа қаpaй қоныс аударған. Жауынгер саpмaт тайпaлаpы дах (дай) - мaссагет, исседондармен тyыстас болып келген. Сарматтар тілі иран тілінeн түрік тіліне ауысқaн. Сарматтаpдың құрaмында роксоландаp, алаңдaр, аорстар, cирактар т. б. тайпaлар болған.

4- топ қаңлы

Қоғамдық құрылысы.

Сарматтардың қоғамдық құрылысы

Алғашқы қауымдық құрылыс ыдырап, мүлік теңсіздігі шықты

Әскери демократия жетілді

Сармат қоғамында әскери демократия әйелдерге де қатысты болды.


2. Әр топқа кескін карта беріліп олар картаға сармат тайпасының орналасуын түсіреді.

3.Оқушыларға интерактивті тақтамен «тарихи сөзжұмбақ», «сандар да сөйлейді» , жаңа терминдермен жұмыстар жасатамын.

4. Әр топ өздерінің топ аттарымен байланыстырып сармат тайпасына Венн диаграммасын құрады.

Ұқсастығы ,айырмашылығы.

Сабақты қорытындылаймын

Қазақстан Республикасының президенті Н.Ә.Назарбаев қазақ еліне 2014 жылы 17 қаңтарда Қазақстан -2050,мәңгілік ел: бір ел,бір мүдде,бір болашақ тақырыбында жолдау жолдады. Темір дәуірінде өмір сүрген ежелгі тайпалар қазақ елінің этногенезіне үлестерін қосқан.Қазақ елі бұл біздің еліміз,біз оның бір бөлшегіміз.Біз мәңгілік елміз.



Бағалау: оқушылар арасынан сайланған бағалаушы арқылы балаларды бағалап шығамын.

Үйге тапсырма: §28 оқып келу.

-«Савромат – сарматтардың көне замандағы орны» тақырыбында эссе жазу.

- Сөзжұмбақ құрау.



