Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Музыка / Видеоуроки / Құрманғазы «Адрағалғыр Бозтөбе»
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Музыка

Құрманғазы «Адрағалғыр Бозтөбе»

библиотека
материалов

1.Пәні: Арнайы аспап оқытушы:Е.А.Губайдуллин.

2.Сабақ түрі:жеке

3.Топ:”Қазақ ұлт – аспаптар” бөлімі

4.Оқушы:1-курс студенті Орынбасаров Ерлан

5.Сабақ басталуы: 10:35

6.Өткізу мерзімі: 05.10.2013 ж

7.Сабақ тақырыбы Құрманғазы «Адрағалғыр Бозтөбе»

8.Әдістемелік қамсыздандыру: ,А.Тоқтаған,П.Ұлтарақованың “Күй-қастерлі әуез” оқулықтары,Ж Өтекаевтің орындауындағы “Адырағалғыр Бозтөбе ” күйінің видео жазбасы

9.Ұйымдастыру бөлімі: оқушының өз аспабы,оқулықтары,берілген шығармалардың құрылысы мен авторлары туралы жазба жұмысы

10.Сабақ барысы:Сабақ өз уақытында үйге берілген тапсырманы тексеруден басталды.Тапсырма оң қол мен сол қол саусақтарының техникасына берілген әр түрлі штрихтардағы жаттығулар.Ұстаз әр жаттығудағы штрихтарды ортаңғы жылдамдықпен бастап бірте-бірте жылдамдығын ұлғайтып белгілі бір екпінде сол штрихтардың дәл орындалуын қадағалап,нәтижеге жеткізіп отырды.Бұл жаттығулардың оқушы ойнайтын шығармалардағы қиыншылықтарды меңгеруде қаншалықты керек екендігі,ұстаз бағытының бұл саладағы мақсаты келесі сабақ барысында өте анық байқалды..Күй басынан аяғына дейін бір ойналып,тыңдалғаннан кейін,ұстаз жалпы шығарма құрылысын айтып түсіндіре отырып,шығарманың әр бөліміне нақты ескертпелерін айтып тоқталып өтті.

Бұл шығарманаң өн бойына ырғақтың бір қалыпты сақталмауы,жылдамдықты басынан аяғына дейін тегіс ұстамауы,,яғни оң қол қоғысының қадағаланбауы,дыбыс шығаруда сол қол терблісінің жоқтығы,жалпы шығарманы ойнауда,характерін беріп,шығарманың көркемдік тұсын жасауда оқушының түсінігінің жетпей жатырған тұстарына көбірек тоқталып,нақты жұмыстар жасалды.

Адырағалғыр Бозтобе ” күйіне жұмыс.Бұл күй Батыс қазақстан өңірінің күйшілік дәстүріне жататын болғандықтын,күй құрылысына,орындалу,саусақтар тізбегінің ерекшеліктеріне тереңірек түсінік беріп,ұстаз өз ойынымен дәлелдеп берді.Күйдің барысында өлшемдерінің,ырғағының ауысып отырған кезеңінде оқушының шеберлікпен көшу тәсілдерін оқытушы түсінікті тілмен , аспапта өзі ойнап оқушыға түсіндіре білді.

11. Оқу әдістемесі: Сабақ өткізу барысында оқытушы әр түрлі жұмыс түрлерін қолданды:ауызша түсіндіру,видео жазбаны қолдану,аспапта өзі ойнап көрсету.

12.Оқу жұмысын басқару:оқытушы оқушының сабаққа деген ынтасын,белсенділігін,қызғылықты түсіндіру әдісімен, ойнау шеберлігімен толықтырды.

13.Сабақ қорытындысы:жалпы сабақ өте қызғылықты өтті.Оқытушының түсінікті тілмен жеткізген ойын,оқушының түсінгендігін оқушының ойынынан , берген жауабынан байқауға болады.Сабақ өз мақсатына жетіп,сабақ міндеттері орындалды.Сабақ соңында оқытушы үй тапсырмасын беріп,оқушының берілген тапсырманы орындау жұмысына “5 “ деген баға қойды.

Сабақ мақсаты : Күй жанрындағы шығармалармен жұмыс істеуде , форманың сақталуын , қағыс жұмсақтықтарының жойылмауын , табиғи тербелістерді қалыптастыру , күйсандықпен қосылып ойнаудағы талаптарды жүйеге келтіру .

Сабақтың өту барысы , тақырыптың ашылу туралы оқытушылардың пікірлері;

Директордың оқу – ісі жөңіндегі орынбасары Г.А. Даулетьярова :

Біріншіден, оқытушының берілген шығарманы ауызша , толық түрде , сауатты оқушыға талдап түсіндіруінің өзінен – ақ оқытушының қаншалықты кәсіби маман екенін байқауға болады. Сабақ жоғары кәсіби деңгейде өтті.

С.К.Жұмабаева: шығарманың оң қол қағысындағы қағыстарға шектеулі жұмыстары,екі қол үндестігіне жасаған жұмыстары,дыбыс бояуын талап етудегі жұмыстары өте түсінікті,сауапты,орынды жасалды.Сабақ жоғары кәсіби деңгейде өтті.

Кереева ГЕ: Оқытушының сабақ барысында өткізілу тәсілдерінде әдістемелік тәсілдердің бәрі сауапты,орынды жасалды.Оқушыға түсінікті тілмен шебер түсіндіре білді.Сабақ өте жоғары кәсіби деңгейде өтті.

