131868
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокНачальные классыКонспектыУрок української мови. Тема «Сучасні обереги»

Урок української мови. Тема «Сучасні обереги»

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Тема « Сучасні обереги»

Мета: ознайомити учнів з особливостями сучасних оберегів; засвоїти їх назви; мотивувати навчальну діяльність учнів; збагачувати словниковий запас; розвивати усне зв’язне мовлення; виховувати любов до звичаїв рідного народу.

Обладнання: презентація, малюнки, завдання для роботи в групі, обереги.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку
I. Організаційний момент.

Перевірка готовності до уроку.http://im3-tub-ua.yandex.net/i?id=276946563-63-72&n=21

Продзвенів і стих дзвінок,
Починається урок.
Всі за парти тихо всілись
І на мене подивились.
У класі стало тихенько,
Усі сидять рівненько.
Вчитель до вас посміхається,
Наш урок розпочинається

ІІ Актуалізація опорних знань.

1.Релаксація
 Давайте поглянемо, дітки, в очі один одному та посміхнемося.

Сьогодні наш девіз такий:

Не просто слухати, а чути,

 Не просто дивитися, а бачити,

Не просто розповідати, а міркувати

2. Мовна розминка. Повторити вірш

Ми своїми вправними руками

Вишивали рушничок для мами,

Щоб на свято маму привітати,

Нашу радість їй подарувати.

3. Гра «Пригадай!»

-Вишиванка- це… http://im5-tub-ua.yandex.net/i?id=41136052-63-72&n=21

( теперішня назва традиційної української виши́ваної (ви́шитої) чоловічої та жіночої сорочки)

-Якого кольору бувають вишиті сорочки?

-Чи однаково розшиті чоловічі , жіночі й дитячі сорочки?

(Чоловічу вишиванку переважно прикрашали геометричними узорами – восьмикутними зірками, хрестами, ромбами. Більшість символів означали захист, силу.

У жіночих вишиванках найбільше рослинних орнаментів. Українки прикрашали свої сорочки калиною, трояндами, ружами, виноградом, маками. Основна символіка жіночої вишиванки – краса, берегиня, життя, земля.

Дитячі вишиванки зазвичай оздоблювали простими символами захисту. Здебільшого зустрічаються варіації хрестика. Обов`язково у вишиванку немовля одягали, коли приходило багато гостей – аби не зурочили.http://im2-tub-ua.yandex.net/i?id=109742581-06-72&n=21


III. Мотивація навчальної діяльності

  1. Послухайте вірш.

Оберіг

Наче Місяць у чорному вирі, 
Що над світом розпластаним ліг, 
Так вночі
у нашій квартирі 
Над дверима блищить оберіг.

Рукоділля з мішечком якимось, 
Де зашиті зубки часнику, 
Роздивляюсь, як тільки прокинусь, 
Розкладачку зібравши м’яку.

-Поміркуйте! Про що ми сьогодні будемо розмовляти на уроці?http://s008.radikal.ru/i304/1110/3f/36faeb30a9ee.jpg

IV. Повідомлення теми й мети уроку

-Сьогодні,діти, ми поговоримо з вами про сучасні обереги, дізнаємося для чого вони потрібні,яку мають силу.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь вчителя

“…за віруваннями древніх, оберег — це матеріалізована метафора доброго ангела, модель сили, котра при нагоді заступиться за тебе.

Іще для наших прабабусь і бабусь хрест, молитва, великодня крашанка, як і рушник, паляниця, вогонь у печі, обручка, пучечок певного зілля, пов’язаного навхрест, а також слова «добрий день!», «з Богом!», «бувайте здорові!», як і «не убий», «не украдь»,— були не просто предметами і словами, а знаками добра і сили, заступниками від нещасть, були — оберегами. У давнину людина відчувала тісніші зв’язки з силами природи і вже за часів палеоліту (10-5 тис. до н. е.) диференціювала їх на добрі та злі, причому добрі були оберегами від злих. Але їх треба було періодично задобрювати, звертатись до них з магічними заклинаннями, приносити їм жертви. Проте людина відчувала потребу ще і в матеріалізованих захисниках — оберегах.

Походить воно від слова «берегиня». Берегиня — мати всього живого, первісне божество-захисник людини, богиня родючості, природи та добра. З часом Берегиня стала охоронницею дому, її скульптурки знаходились у хатах, зображення-амулети носили на шиї. Кожна людина має свій оберіг. Він захищає її від злої недолі, дає здоров’я і сили. Але є такі обереги, які охороняють не тільки одну людину, але бережуть мир у родині, захищають цілі народи. Для кожного оберіг може бути різним. Але кожний вірить, що у важку і сумну хвилину сила оберега зарадить біді.

Найперший оберіг, який має кожна людина, - це любов її матері. Через усе життя мамина молитва веде її до заповітної мети, оберігаючи від нещасть і незгод.

Всі ми – діти прогресу, урбанізації, нарощування швидкостей, ми не мислимо свого життя без всілякої техніки, вважаємо, що перебуваємо на гребені цивілізації. І, тим не менше, кожен з нас – хтось явно, а хтось в глибині душі – розуміє, що крім нашого без міри комп'ютеризованого, метушливого матеріального світу десь дуже близько існує світ духовний. Ми його не бачимо, але відчуваємо, причому іноді дуже гостро. Відчуваємо, як правило, коли-небудь не заладилося, трапилася біда з близькою людиною, покоробило від чийогось погляду. У таких випадках ми не шукаємо захисту у сучасної науки, а звертаємося до старовинних дідівським способам – оберегам.

Давайте розберемося, що може служити оберегом і як це працює.

Наші предки набагато серйозніше нас ставилися до навколишнього світу, і багато з того, що сьогодні грає роль прикраси, іграшки або простого сувеніра, могло в старовину бути оберегом. Ми взагалі відкриті світу, а адже він часто недружелюбний набагато більше, ніж здається. Ми не захищаємо себе, і тим самим беззбройні перед пристрітом і наклепів; ми не захищаємо свій будинок і піддаємо його безлічі небезпек – злодіям, різної нечисті, дисгармонійним відносинам з домочадцями; ми не захищаємо своїх дітей та коханих , і вони хворіють, схильні до депресій, зазнають невдачі у своїх починаннях. А адже цього можна спробувати уникнути. Як вибрати свій оберіг?

Для захисту свого житла є маса оберегів. Їх роль часто грають звичайні предмети – віник, поставлений ручкою вниз, або квітка на підвіконні, підвішена на двері підкова або вироби з берести на кухні. Але частіше, звичайно, обереги для дому виготовляються або шукаються спеціально.

Як вибрати свій оберіг?

Підкова є символом удачі і захистом від сил зла. Найкраще – це знайти «щасливий» талісман на дорозі. Це завжди вважалось дуже добрим знаком. 


Одним із найбільш стародавніх оберегів є ляльки обереги. Зроблені своїми руками, вони несуть в будинок благополуччя, сприяють продовженню роду, допомагають увінчати успіхом починання у всіх домашніх справах.Берегиняtrypilska 6

Лялька - мотанка не випадково не має обличчя. 
Наші предки вважали, що лялька з певними вираженими рисами обличчя – будь то очі чи ротик – може прив’язувати до себе душу того, хто нею грається, що може понести за собою небажані наслідки

Любіть свій будинок, нехай у кожен предмет в ньому, зроблений тими, хто в ньому живе, буде вкладена частинка душі, і тоді ваші обереги для дому будуть неухильно захищати його і допомагати у вашому житті.


  1. Словникова робота

Оберіг – оберег

Вимовляй так!

Оберіг, але немає оберега.

4. Фізкультхвилинка.http://im3-tub-ua.yandex.net/i?id=474929600-13-72&n=21

Раз! Два! Всі присіли.

Потім вгору підлетіли.

Три! Чотири! Нахилились,

Із струмочка гарно вмились.

П’ять! Шість! Усі веселі.

Летимо на каруселі.

Сім! Вісім! В поїзд сіли

Ніжками затупотіли.

Дев’ять! Десять! Відпочили

І за парти дружно сіли.

VІ Закріплення та осмислення знань

1.Подивиться на малюнок. Що ви бачите?(Сопілку)

-Дуже гарні роблять сопілки з калини. А ще, кажуть в народі, що на сопілці може заграти не кожен, лише добра людина.

2. Розповідь вірша про сопілку


1. Змайстрував сопілочку дідусь.http://sopilka.ucoz.ua/_ph/2/1/132694580.jpg

Кажуть: в нього руки – золоті.

І тепер я грати на ній вчусь,-

Буду музикантом у житті.

2.Грай, соя сопілка, вигравай,

Як веселе літечко в гаю!

Хай співає радо дітвора

Про Вітчизну сонячну мою.

3.Кожна нотка: до-ре-мі-фа-соль,-

Чарівними звуками бринить.

Грай, моя сопілочко! Дозволь

Душу звеселити хоч на мить.

4.Бо твоя калинова душа,

Вірю, що приглянеться комусь…

Грай,сопілко! Кожного - втішай,

Змайстрував сопілочку дідусь.

С.Рачинець

3. Читання виразно вірша у підручнику(С.73)

4. Робота у зошитах(С.3)

1). Збери зображення за зразком.http://im6-tub-ua.yandex.net/i?id=550748880-36-72&n=21

- Для чого потрібен цей оберіг?

- Де його слід вішати?


2). Розфарбуй підкову.

- Розкажи, що вона символізує. http://im4-tub-ua.yandex.net/i?id=117854848-27-72&n=21

-Де її кріплять?

- Для чого?



VІІ Підсумок уроку

  1. «Мікрофон»

Продовжіть думку:http://im4-tub-ua.yandex.net/i?id=129664697-08-72&n=21

На уроці:

Я вивчив…

Я дізнався…

Я зрозумів…

Я хотів би…
















