Оразгалиева
Салтанат Саметказиевна
«№3
жалпы орта білім беретін мектеп-кешені» КММ
Сабақтың
мақсаты: Қос сөздер туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру,
қос сөздерді екі түрлі сөздің
өзара қосарлануы, бірігуі,
тіркесуі арқылы жасалатынын түсіндіру.
Сабақтың
міндеттері:
1. Оқушыларға қос сөздердің
тұлғалық ерекшелігі мен жасалу жолдары туралы түсінік беру, сөйлем ішінен қос
сөздерді тауып, мағынасын ажырата алуды үйрету.
2. Ой-өрісін, байланыстыра сөйлеу
дағдысын қалыптастыру. Сауаттылығын арттырып, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3. Отансүйгіштікке, ізденімпаздыққа
тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдері:
Сұрақ-жауап, жеке, топтық жұмыстар, оқулықпен жұмыс,
шығармашылық тапсырмалар.
Көрнекілігі:
Интерактивті тақта, слайдтар, үнтаспа, сюжетті суреттер.
Сабақтың барысы:
І.
Ұйымдастыру.
а)
Психологиялық дайындық
Қуанамын
мен де,
Қуанасың
сен де
Қуанайық
достарым
Арайлап
атқан күнге
ә)
Топқа бөліну (музыка ойналып, балалар 4 топқа бөлінеді)
«Балдәурен»
тобы
«Сарыарқа»
тобы
«Достар»
тобы
«Балалар
әлемі» тобы
ІІ.
Мотивациялық – бағдарлау кезеңі.
а)
Үй жұмысын тексеру
ә)
Дидактикалық ойын арқылы біріккен сөздерді қайталау
1
слайд. Біріккен сөздер
Кісі
аттары: Гүлжан, Жансерік
Ойын
атаулары: тоғызқұмалақ, алтыбақан
ІІІ.
Жаңа сабақ.
-
Балалар, 1 желтоқсан қандай мереке? (Президент күні)
-
Біздің Отанымыздың Президенті кім?
-
Бүгінгі сабақты «Қарапайым металлургтен Президентке дейін» баспалдағы арқылы
өткіземіз.
2
слайд. Қарапайым металлургтен Президентке дейін
-
1940 жыл нені білдіретінін білу үшін мына өлең жолдарын оқуға ұсын
3
слайд. Жайлы түнде әке-ана
Бөбегін баяу тербейді
Аналық мейірім толғана
Жүрегін шаттық кернейді
-
Асты сызылған сөз қалай жасалып тұр?
-
Екі сөзді жеке-жеке айтуға бола ма?
(Қосарлап
айттық, жалпы жинақтау, көптік мағынада жұмсалған)
4
слайд. Ребус
+’ c’ дер
Шешуі:
Қос сөздер
(Оқушылар
өз беттерімен ережені талдайды)
Баспалдақтың
екінші сатысы 1947 ж .
6-шы
слайд Күрделі сөздердің қалай жасалғанын, мағынасын түсіндіру.
Алуан
- алуан , бақа-шаян , үлкен-кіші
7-ші
слайд Баспалдақтың екінші сатысы 1947 ж
оны
білу үшін оқулықпен жүмыс 716 2-ж
(орындап
болғаннан кейін президент туралы айту) 1947 ж -Президент мектеп
табалдырығын аттады Н.Ә Назарбаев өз сыныбында ғана емес , мектептегі
ең үздік оқушы болды. Сабақты зор ықыласпен тыңдады. Ол өзінің
аса күштарлығын білетін ағайын-туыстары әкеп берген кітаптардың
бәрін оқып шығуға тырысты.
8-ші
слайд затты суреттер
Шығармашылық
тапсырмалар
«Балдәурен»
тобына: өлеңнен қос сөздерді табу
Көк
кұтандар көлбеңдеп
Көтеріле
алмайды
Жалғыз-жалғыз
ербеңдеп
Көк
қояндар зулайды
«Сарыарқа»
тобына : Мақалдың ішіндегі сөзді қос сөзге айналдыр. Кұрамында қос
сөзі бар мақал ойлап жазу
-Көре
көсем боласың,
Сөйлей шешен боласың
«Достар»
тобына: жүмбақтардың ішіндегі сөздерді қос сөзге
-айналдыр
.Құрамында қос сөзі бар 2 жұмбақ жаз.
-Жерге тырс тамады
Сайға
қарай ағады (жаңбыр)
-Қабат
киінген
Төбеден шашы түйілген
Жеп көріп ем өзінен
Жас
шығарды көзімнен (пияз)
(2-ші
жүмбақтың шешуіне дыбыстық талдау жасау)
«Балалар
әлемі» тобына Терме диктант (мәтіннің ішінен қос
сөздерді
табу)
Баспалдақтың
3-ші сатысы 1967ж
«Сыңарым
қайда» ойыны ( әр топқа сөздер беріледі,
сыңарын
табу )
1-топ
күні жалт ата үйір
2-топ
қарқ жұлт бала анда
3-топ
түні қора шаға үйір
4-топ
қарқ қора ана санда
Баспалдақтың
4-ші сатысы 1989-1991ж
1989ж
Н.Ә
Назарбаев коммунистік партиясының бірінші хатшысы
9-шы
слайд
Жатқа
жазу ,қос сөздердің астын сызу
Сылдыр-сылдыр
бұлақтар
Сыбдыр-сыбдыр
құрақтар
Күрт-күрт
орып құр аттар
Сырт-сырт
ойнар лақтар
10-шы
слайд 1991ж 1
желтоқсан
Қ Р президенті
11-ші
слайд Н Ә Назарбаевтың отбасымен түскен фотасы
(
3 қызы бар: Дариға, Динара,Әлия 7 немересі 2 шөбересі)
Сабақты
қорытындылап , бекіту
Үйге
: 716 5ж , ереже
жаттау