Оңтүстік Қазақстан
облысы
Ордабасы ауданы
«Төрткүл» жалпы
орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі Абу Айгүл Төресұлтанқызы
1 сынып
Пәні:
математика
Сабақтың тақырыбы: Есеп. Қанша кем?
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Есеп шығару, кем ұғымы туралы
білімді бекіту, жай есептердің мазмұны бойынша амалды таңдай алу білігін
жетілдіру
Дамытушылық: Есептерді жазуға және
салыстыруға . Терминдерді
және амалдардың қасиеттерін түсіндіре отырып шығаруда қолдану біліктігін
дамыту.
Тәрбиелік: Тапқырлықты, ойлау
қабілетін және шығармашылық қабілетті дамыту.
Сабақ түрі: Қайталау сабағы
Әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, талдау ,ауызша жылдам
есептеу.
Көрнекілігі: сюжетті суреттер,цифрлар,
геометриялық пішіндер,үлестірме қағаздар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Білімдерін жан-жақты тексеру.
ІҮ. Сабақты бекіту.
Ү. Үйге тапсырма.
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру
2. Психологиялық дайындық:
Бiз кiмбiз балалар? (Оқушылармыз)
Қандай уәде беремiз?
«5» болсын алар бағамыз,
Бiлiмнен бақыт табамыз,
Өнер бiлiм көп оқып,
Өсе берсiн санамыз.
-Ерте,ерте,ертеде «Геометрия» елінде
Геометриялық пішіндер патшасының балалары бір-бірімен - мен күштімін, адамға ең
қажетті пішін мен боламын деп айтысыпты.Олардың бір-бірімен айтысқаны соншалық
өздерінің қандай пішін екенін ұмытып қалыпты.Ал, балалар біз олардың аттарын
тауып бермесек ,сабағымыз ары қарай жалғаспайды.
-
Олай болса мен қазір сендерге жұмбақ жасырайын.
- Бір нүктеден басталып еш кедергісіз келіп тоқтайтын қандай пішін? - -
- Барлық қабырғалары бірдей қандай
пішін?
- Ал үш қабырғасы бар қандай пішін?
Сонымен, «Геометрия» елінің тұрғындары
кім екен?
-
Фигураларды атап беріңдерші.
Патша балаларына мынадай ақыл айтыпты. -Сендер
бекерге дауласпаңдар,әрқайсыңның өз орындарың,міндеттерің бар. Бірігіп жұмыс
жасасаңдар , балаларға жақсы білім бересіңдер.Бірлік бар жерде, тірлік бар
деген мақалды үнемі есте ұстаңдар.Бүгін 1 Ә сынып оқушылары орындайтын әр
тапсырмада әрқайсың өз міндеттеріңді орындай біл3ңдер. Олар сендерді
біріктіріп керемет зат жасайды.
Ойын «Сөйлемді аяқта!»
Тақтада:
Сары
шаршы үлкен, ал .........
-
Қызыл
шаршы кішкентай, ал .......
-
Математикалық
диктант.
-
1. 7 мен 9-дың арасында қандай сан?
-
2. 1-қосылғыш 7 -екінші қосылғыш 2 қосындысының мәні
неше?
-
3.Азайғыш 8, азайтқыш 3 айырманың
мәні?
-
4. 10-ның үлкен алдында қандай сан?
-
5. Ең үлкен 1 таңбалы сан?
-
6. Ең кіші 1 таңбалы сан?
Дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазайық.
Көркем жазу минуты 3,5
цифрын жазамыз.
Жаңа сабақ:
Есепті шығар:
Бір қорапта 7 дәптер, ал екінші қорапта 4 дәптер бар. Екінші
қорапта неше дәптер кем?(ауызша талдау)
- Бірінші қорапта неше дәптер болды?
- Екінші қорапта нешеу?
- Сонда екінші қорапта неше дәптер кем?
- Неше дәптер кем екенін табу үшін не істеу керек? (7 –
4 )
- Сонда кемді табу үшін біз қандай амал қолдандық? (азайту)
- Қанша артық, қанша кем табу үшін азайту амалын қолданамыз.
Тақтада жұмыс. №2
4, 8, 3 сандарынан тура теңдік құру мүмкін бе? Бір санды өзгертіп, тура
теңдіктер құр.
4-1=3
Балалар мен
сендерге қызықты өлең оқып берейін, сендер мұқият тыңдандар. Қызыл,сары,жасыл
Алуан алуан
пішіндер.
Үшбұрыш төбесі,
Төртбұрыш денесі.
Дөңгелек терезесі.
Балалар, мен не
құрастырдым?
Мен үйді қандай
пішіндерден құрастырдым?
3 есеп. Есеп құрастыр және шығар:
Бояу – 9
Өшіргіш — ?, 4-еуі кем.
Өшіргіш — ?
Шешуі: 9 - 4 = 5 (ө)
Жауабы: 5 өшіргіш
Y. Сергіту сәті
1,2,3
қарлығаш боп ұш,
4,5,6
қарлығаш боп қалқы,
7,8,9,10
қарлығаш боп қон.
4 тапсырма. Бірінші қосылғышы
бірдей үш қосынды жазу.Қосылғыштардың орындарын ауыстыр. Өрнектің мәнін табу.
3+ 5
5+3
3+2 2+3
3+4 4+3
Ойын : « Сиқырлы
пішіндер» оқушылар алдарында жатқан шаршы фигураны талдайды:
- түсі қандай?
- түрі қандай?
- пішіні қандай?
Фигураны бүктеу.
- қандай фигура пайда болды?
- неше үшбұрыш пайда болды?
ІҮ.
Білімдерін тексеру. Шығармашылық тапсырма
орындау.
6.Қорытынды:Бүгінгі
сабағымызда қандай тақырыппен таныстық?
Қандай жұмыстар жүргіздік
.Сабақ сендерге ұнады ма?
Сонымен геометриялық пішіндерден не
құрастырдық.?
Аққала- қыс мезгілінің көркі.
Геометрия пішіндері патшасы оқушыларға
да,өз балаларына да риза болыпты,
7.Бағалау: Сабаққа
қатысқан оқушыларды мақтап,мадақтау,бағалау.