1277885
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
ИнфоурокНачальные классыКонспекты«Метр- ұзындықтың өлшем бірлігі»

«Метр- ұзындықтың өлшем бірлігі»

библиотека
материалов

hello_html_1ef3d68c.gifhello_html_487307f.gifhello_html_m4ea766a8.gifhello_html_5b5524cf.gifhello_html_5b5524cf.gifhello_html_65df74d7.gifhello_html_65df74d7.gifhello_html_215c85e3.gifhello_html_m6b1d8b61.gifhello_html_215c85e3.gifhello_html_m6b1d8b61.gifhello_html_59943a7a.gifhello_html_m1e990035.gifhello_html_m1e990035.gifhello_html_m1e990035.gifhello_html_m33b4810c.gifhello_html_m6b1d8b61.gifhello_html_m2baa27f4.gifhello_html_m33b4810c.gifhello_html_m33b4810c.gifҚаражал қаласы

Жәйрем №10ЖББОМ

Бастауыш сынып мұғалімі

Кошжанова Әлия Жунусовна

2 «В» сынып

Сабактың тақырыбы: Метр- ұзындықтың өлшем бірлігі.

Сабақтың мақсаты: Ұзындықтың ірірек өлшем бірлігі-метр туралы

түсініктерін қалыптастыру.

Оқушылардың ой-өрісін, есепту қабілетін,

логикалық ойлау дағдыларын дамыту.

Оқушыларды ұқыптылыққа, тапқырлыққа,

жылдамдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ- жауап, ұжымдық, жеке жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, парақша, кесте.


Сабақтың барысы

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Психологоиялық дайындық.


Жарық болса күніміз

Жарқын шығар үніміз

Елін сүйіп ер жетер

Жамандықтан қашатын

Жақсы іске басатын

Біз болашақ гүліміз


  1. Өткенді пысықтау


Осындай жақсы көңілмен келесі қызықты сұрақтарыма жауап беріп көрейік


  1. 2 ондық және 5 бірліктен, 4 ондық 7 бірлікпен тұратын сандарды ата.

  2. 54, 78, 26 сандарының алдындағы санды тап.

  3. 92, 26, 77 сандарының кейінгі сандарды ата

  4. 42 және 49 сандарының арасындағы сандарды ата

  5. 11- ден 20 – ға дейінгі сандарды тура және кері ретпен сана

  6. 67, 99 сандарының көршілерін ата

  7. 30+5, 67-7 өрнектерді оқы

  8. 5 дм 4 см, 3 дм, 1 дм-де неше сантиметр бар ?

  9. Ұзындықтың өлшем бірліктерін ата


  1. Жаңа сабақ


Оқушыларға парақша таратылып беріледі. Қағаз бетінде кесінді сызылған, осы кесіндіні әріптермен белгілендер және кесіндіні өлшеңдер. Осы кесіндіні атап бер. Кесіндінің ұзындығын дециметр және сантиметрмен өрнекте.


Енді сызғышпен партаның ұзындығын, тақтаның ұзындығын, еденнің ұзындығын өлшеңдер. Ұзын заттарды өлшеу ыңғайлы болды ма?

Ендеше, балалар, ұзын заттарды өлшеу үшін ірірек өлшем бірліктерін пайдалану қажет. Ондай өлшем бірліктердің бірі- метр.

Партаның ұзындығын, тақтаның ұзындығын рулеткамен, тігіншінің метр сызғышымен өлшейміз.


Естеріңде сақтандар: 1 метр = 10 дм

1 метр = 100 см

1 метр = 10 дм =100 см


«Кім жылдам?» ойыны

1 дм= см 1 дм 5 см = см

1метр = см 10 дм = см

1 метр = дм


«Біліміңді байкап көр»


2 мысал:


3 дм+ 7 дм = дм = м 2 дм + 8 дм = дм = м

30+70= 20 + 80 =

3 онд. + 7 онд. = онд. = жүзд. 2 онд. + 8 онд. = онд.= жүзд



«Өзінді- өзін тексер »


6 дм + 4 дм = дм = м

60+40 =

6 онд. + 4 онд. = онд.= жүзд.


Сергіту сәті


Ал балалар тұрайық

Алақанды соғайық

Оңға қарай иіліп

Солға қарай иіліп

Бір отырып, бір тұрып

Оргымызды табайық


«Білгің келсе, шешіп көр» ойыны. Есеп шығару


Балалар секіртпесі - 20 дм ? қысқа

Ересек секіртпесі – 25 дм

Ш: 25 -20 = 5

Ж: Балалар секіртпесі ересектер секіртпесіне қарағанда 5 дециметр қысқа.


«Тиісті таңбаны тауып қой» ойыны


5+8* 3+7 9+4* 5+9

8+3* 8+8 6+7* 11-9

17-7* 17-10 10+50* 20+40


«Ойлы болсаң, тауып көр» ойыны

Логикалық есеп.


Күләш Әсемнен биік, Әсем Айнұрдан биік.

Бойы ең ұзыны кім? Бойы ең қыскасы кім?

Күләш Айнұр


  1. Сабақты бекіту:

Ұзындықтың қандай өлшем бірлігімен таныстық?


  1. Бағалау.


  1. Үйге тапсырма: 5 – мысал, 65 бет.


