Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Математика / Конспекты / Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешудің алмастыру тәсіліне есептер шығару
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Математика

Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешудің алмастыру тәсіліне есептер шығару

библиотека
материалов

hello_html_m24127e18.gifhello_html_4ddd6bd8.gifhello_html_5ca0b08c.gifҚызылорда облысы

Арал ауданы

Аралқұм ауылы

61 орта мектеп

Математика пәнінің мұғалімі

Бекниязова Бахиткуль Асылбековна

Сыныбы: 6

Тақырыбы: Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін шешудің алмастыру тәсіліне

есептер шығару

Мақсаты:

білімділік: Өткен сабақтағы мағлұматтарды қайталау арқылы оқушылардың

білімділігін арттырып, тақырып бойынша түсініктерін байыту;

дамытушылық:Оқушылардың сабақ барысында ой-өрісі мен ойлау қабілетін

есептер шығару арқылы дамыту;

тәрбиелік: Сабақ барысында оқушыларды адамгершілікке, ұқыптылыққа,

тазайындыққа тәрбиелеу;

Түрі: саяхат-сабақ

Типі: түсіндірмелі сабақ

Әдісі: дәстүрлі

Көрнекілігі: слайд, түрлі түсті бағалау фигуралары

Барысы:

І. Ұйымдастыру.

Оқушыларды түгелдеп, назарын сабаққа аудару.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

1500 есептің дұрыс шығарылуын қадағалау, өткен сабақтағы өтілген мағлұматтарды пысықтау сұрақтары арқылы қайталау, бағалау барысында ескеру.

ІІІ. Барысы.

Оқушыларды 3 топқа бөліп деңгейлеріне сәйкес тапсырмаларды бөліп беру. 3 топтың да кезеңнен өту тапсырмалары түсіндіріледі.

Сыныпта №1499, №1501, №1502.

Дара Диегоның туған күніне бару үшін:

Көгал(№1499) → Трольдің көпірі(№1501) → Диегоның туған күні(№1502)

І – кезең. Дара мен Боти көгалдан өтуі үшін №1499 есептің шешуін табу керек.

Әр кезең сайынғы тапсырмаларда алғашқы болып шешуін қатесіз тапқан оқушыға белгісі тапсырылады. Сонан кейін есептің дұрыстығына және қатесіздігіне қарай және белгілері тапсырылады.

1499

  1. hello_html_m53509a1b.gif

hello_html_m7511d699.gif

hello_html_7a7aac7a.gifх= -6 – 2у

2(-6 – 2у)+у =0; -12 – 4у+у =0; -12 – 3у =0; -3у=12; у=-4. х=6 - 2·(-4)=6+8= 2.

Жауабы: (2;-4)

  1. hello_html_44b9025b.gif

hello_html_1d5e7e39.gif

hello_html_m74d4634.gifх= 23 – 4у

3(23-4у)+5у=27; 69-12у+5у=27; -7у=-42; у=6. х=23-4·6=23-24= ‒1.

Жауабы: (-1;6)

  1. hello_html_744394b6.gif

hello_html_1fd0c37a.gif

hello_html_395a9d41.gifу = 12х – 23

5х-2(12х-23)=8; 5х-24х+46=8; 19х=38; х=2; у=12·2-23=24-23=1.

Жауабы: (2;1)

  1. hello_html_m4c523fcb.gif

hello_html_6e880094.gif

hello_html_6ba25422.gifх=-59-21у;

5(-59-21у)+3у=11; -295-105у+3у=11; -102у=306; у=-3. х=-59-21·(-3)= =-59+63=4. Жауабы: (4;-3)


ІІ-кезең. Дара мен Боти көгалдан өткеннен кейін «ашушаң қарт трольдің көпірінен» өтуі керек. Троль оларға шарт қояды, ол шарт №1501 есепті шығару керек.

1501.

Бірінші шебер – х

Екінші шебер – у

hello_html_2f803e01.gif

hello_html_m520172fe.gif

65000 – 5у=4у+15500;

9у = 65000 – 15500

9у= 49500;

у=5500. х=13000 – 5500 = 7500.

Жауабы: Бірінші шебер 7500 тг, Екінші шебер 5500 тг.


ІІІ – кезең. Трольдің көпірінен өткеннен кейін Дара мен Боти Диегоның туған күн кеші болып жатқан жерге жету үшін №1502 есептің шешуін табуымыз керек.

1502.

Алма – х

Алмұрт – у

hello_html_770a5f3a.gif

hello_html_m4222e564.gif

3х+50=1100 – 4х; 7х = 1050; х=150. у= 275 – 150 = 125.

Жауабы: Алма – 150 тг, алмұрт – 125 тг.



Сабақты қорытындылау:













Оқушыларды бағалау.

Әр топтағы жиналған бағалау фигуралары арқылы оқушыларды өз деңгейлеріне қарай бағалау.

Үйге тапсырма: №1504.

Оқушы ойлаған сан – х, у

hello_html_18661ad8.gifhello_html_m6c119ec7.gif24+3у +4 = 5у; 2у = 28; у=14.

х = 8+ 14 = 22

Жауабы: оқушы ойлаған сандар 14 және 22.


