Инфоурок Иностранные языки Презентации«Покупки»

«Покупки»

Скачать материал

Открытый урок английского языка в 4 классе.

Тема урока: "Покупки»

Оборудование:ИКТ, игрушки, картинки, карточки.

 Тип урока обобщение и закрепление знаний по теме “Покупки”

Цель урока развитие коммуникативных навыков  по теме «Покупки»

Задачи:

Обучающие

  • культуре общения,
  • умению понимать английскую речь

Воспитательные

умению работать в команде

развитие положительной мотивации

Средства обучения и оборудования

  • учебник английского языка Биболетовой М.З. для 4кл.
  • доска
  • компьютер
  • интерактивная доска
  • магнитофон, аудиозапись
  • презентация в PowerPoint

Предварительная подготовка

  • мини-проекты
  • игрушки

. Карточки для учащихся

. Презентация

Развивающие

  • развитие логического мышления, воображения, памяти,
  • формирование мотивации к изучению английского языка

Образовательные

  • тренировка  навыков   в аудировании, говорении (диалогическая и монологическая речь),
  • совершенствование  умения пользоваться дополнительной литературой,
  • активизация употребления лексики в устной и письменной речи
  • обобщение информации о покупках. Понимание и высказывание в соответствии с конкретной ситуацией общения

·         Практические цели: закрепить знания, умения и навыки всех видов речевой деятельности: аудирования, письма, чтения, говорения, развивать навыки монологической речи.

Средства обучения и оборудования.

 

Ход урока

1.Вступительная часть: постановка цели урока:

Teacher: Hello, my dear friends! I am very glad to see you at our lesson. Look at the blackboard! There are some words and expressions on it. Read them and guess what the topic of our lesson is

Cl:Shoping

Ход урока.

1.    Организационный  этап.

2.    Сообщение темы, цели и задач урока.

.

Let's start our lesson! 

 2. Лексика по теме : «Поход в магазин за одеждой»

 T: Look at the picture on the chalkboard. Listen to me and repeat all together:

T-shirt, cap, shirt, dress, skirt, jeans, shorts, shoes, suit, trousers, coat, trainers, umbrella, scarf, mittens, sweater, raincoat, boots, hat.

.

 P: Послушайте продавца магазина. Посмотрите на картинку. Назовите одежду, которая есть в магазине.

 T: Welcome to our shop! We've got a lot of different clothes there! We've got nice dresses, shoes, shorts, a blue shirt, a green cap and blue jeans for summer. You can buy anred raincoat, a blue suit, brown trousers, white trainers and an umbrella for rainy autumn. There is a warm coat, a long scarf, a blue sweater, nice mittens, a hat and red boots for cold winter. Look, choose and buy!

  T: Name the clothes she has got in the shop.

 Cl:Jecket, gloves, cap, shirt, dress, skirt, jeans, shorts, shoes, suit, trousers, coat, trainers, umbrella, scarf, mittens, sweater, raincoat, boots, hat.

 T:That's right!

Lets do the task.

What do people wear?

Men wear.. ..             Women wear…               Children wear…

----------------            ----------------                            ----------------

 T: Now let's do ex.6 on page 87. Read the task, please. Make up a dialogue «In the shop» and dramatize it.

 P1,P2 - Hello!

 -Hello, Madam!

 - Can I help you?

 - I would like to try a dress for my birthday party?

 -What colour?

 -Red, please .

 - Does it suit me?

 - It looks good  - How much is the dress?

 - 10 pounds

 - Here you are!

 - Thank you!

 - Good-bye!

 

T; Now lets go to the Food shop.

T: The dialogue at the supermarket.

T: Choose please  the correct word.

 

1.I  need a (bag/bottle) of milk.

2.I  like eating (biscuit /rice) with tea.

3.You  pay the (cashier/ waiter) in the supermarket.

4.The  packets of rice are on the ( shelves/boxes).

5.Children  like (pizza/lemon juice) very much.

 

 T: It's great!

 

 T: Look at the  interactive board, please and say which word doesn’t belong. Circle it.

1.coffee            tea             milk            cheese

2.butter             cheese       milk             olive

3.candle             bread         egg               hamburger

4. egg                 meat           fish               bill

 T: Fine!

 5. Динамическаяпауза.

 

 T: Let's relax a bit! Do everything like me!

 Stand up!

 Hands up!

 Hands down,

 Hands on hips,

 Sit down

 Stand up,

 Hands to the sides

 Bend left,

 Bend right

 Hands on hips

 One, two, three, hop,

 One, two, three, stop

 Stand still!

 Ok! Sit down!

 6.Диалог между продавцом и покупателем в магазине «Одежда»

 T: The next exercise is exercise 4 on page 86. Tanya, read the task and translate it, please.

Our next shop is greengrocers shop.

T;What is it?

The girl is in bed with a  bad cold. Her birthday is in two days, and she is upset because her mother is going cancel her birthday party. “Don’t worry! Her grandmother says, “I will make you better”

The old woman boils some water and puts it in a cup. Then she adds a spoonful of honey. Finaly, she squeezes the juice of a sour fruit into the cup.”Drincthis,”she says to her granddaughter. “It tastes delicious and it will cure your cold.” The girl smiles and thanks her.

T; What does the grandmother squeeze in  tothe cup of hot water and honey?

Cl:Rusberry

 T: Not bad!

 8.Т:Match the fruit with its color

1.lemona.orange

2.cucumberb.red

3.tomatoс.yellow

4.carrotd.green

5.grapese.yellow

6.bananaf.red

7.strawberryg.black

8.onionh.white

Повторение грамматического правила (употребление существительного только во множественном числе).

 T: В английском языке слова trousers, jeans, shorts, clothes употребляются только во множественном числе

Т Разминка для глаз.

10. Составление диалога «В магазине» и его драматизация.

 T: Now let's do ex.6 on page 87. Read the task, please. Make up a dialogue «In the shop» and dramatize it.

T: Выскажите ваше отношение к следующим блюдам.

Soup,baked potatoes,pizza, roast chicken, ice cream, hot dog, mixed salad, soup, fried sausage, hamburger, pie, fishburger,

It is great                         its wonderful

Its lovely                         its very good

Its delicious                     itsterrible

Its fantastic                      its really bad

Its very tasty                   its really awful

 

Т:Проектные работы учеников.

 11. Домашнее задание.

 T: Open your diaries and write down your homework: ex. 1,2 p. 24 (AB)

 12.Оценочно-рефлексивный этап.

 T: OK! The lesson is coming to the end. Сегодня на уроке активно работал…., правильно отвечал на вопросы…

Чему вы на уроке научились? Что нового узнали?

T:Lookatyourdesk.

 У вас на партах лежат личики: веселое и грустное. Поднимите то личико, которое означает ваше настроение в конце урока.

 T: OK! Thank you for the lesson. Good-bye!

 Cl: Good-bye!

 

 

 

Pizza recipe

Floor

Butter

Salt

Milk

2tomatoes

Cheese

Mushrooms,sausages.

1.oil thepan

2.Put the flour and salt into a bowl.

3.cut the butter into pieces and mix it with the flour.

4.Add  some milk and mix into a dough

5.Put the dough into the oiled pan

6.Put toppings on the dough.

7.Bake four about 15minuts in hot oven.

8.Engoy your pizza.

 

Frien pan recipe

Floor

Butter

Salt

Milk

1.oil the pan

2.Put the flour and salt into a bowl.

3.cut the butter into pieces and mix it with the flour.

4.Add  some milk and mix into a dough

5.Put the dough into the oiled pan

7.Bake four about 1-2 minutes in hot pan

 

Cheeseburger

1.Cut the bun into two slices

2.put cheese, greens, butter, sausage.

3.decorate it in the plate

Engoy your cheeseburger

 

 T: Welcome to our shop! We've got a lot of different fruits and vegetables there! Look…..

 

Mixed salad

1.cut boiled potatoes into small pieces

2 cut cucumber,meat into small pieces

3.Add peas, mayonnaise

4.Mix all that with  mayonnaise

5decorate salad with lettuce in the plate

Engoy the Mixed salad

 P1,P2 - Hello!

 -Hello, Madam!

 - Can I help you?

 - I would like to try a dress for my birthday party?

 -What colour?

 -Red, please .

 - Does it suit me?

 - It looks good

 - How much is the dress?

 - 10 pounds

 - Here you are!

 - Thank you!

 - Good-bye!

 

 T: Welcome to our shop! We've got a lot of different clothes there! We've got nice dresses, shoes, shorts, a blue shirt, a green cap and blue jeans for summer. You can buy anred raincoat, a blue suit, brown trousers, white trainers and an umbrella for rainy autumn. There is a warm coat, a long scarf, a blue sweater, nice mittens, a hat and red boots for cold winter. Look, choose and buy!

 

 P1,P2 - Hello!

 -Hello, Madam!

 - Can I help you?

 - I would like to try a dress for my birthday party?

 -What colour?

 -Red, please .

 - Does it suit me?

 - It looks good

 - How much is the dress?

 - 10 pounds

 - Here you are!

 - Thank you!

 - Good-bye!

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "«Покупки»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по переработке нефти и газа

Получите профессию

Методист-разработчик онлайн-курсов

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
