Сабақтың тақырыбы:
|
Қ.Шаңғытбаев «Сабалақ»
өлеңі
|
Сілтеме
|
Әдебиет оқулығы, 208 – бет
|
Мақсаты:
|
Оқу мен оқыту әрекеттерін
үйлестіруге бейімдеу, шағын әлеуметтік топтарда үйлесімділікпен әрекеттесуге
ынталандыру
|
Оқып үйренудің негізгі
міндеттері:
|
Танымдылық: Мәтінді топта
талқылап, өз бетімен меңгеруге, бір-біріне түсіндіруге , өзін-өзі реттеуге
ықпал ету.
Эмоциялық:
Оқушының мәтінді мәнерлеп оқу, өз ойын ақын тілімен де, әдеби
тілімен де жеткізе білуге жағдай туғызу
Әлеуметтік: Бірлесіп жұмыс істейді,
ортақ пікір шығара алады, тыңдайды, бағалайды.
|
Оқу нәтижесі
|
Әлеуметтік
шағын топтарда үйлесімділікпен әрекеттесуге ынталанады, өзара
әрекеттестікте белсенділіктері артады. Өмірде жақсы тұлға болуға
талпынады
|
Негізгі идеялар
|
Мен тұжырымдама. Өзін-өзі
реттеу Диалогтік жұмыс.Ынтымақтастық идеясы.Сабақ барысында топтасып жұмыс
жасай отырып, танымдық қабілеттерін көрсетеді.Жұптық жұмыс жасайды, сабаққа
белсенділіктері артады
|
Тапсырма көзд.
|
Өлеңді сыни тұрғыда
талдау. Қосымша дерек бойынша интернет желісінен дерек көздері. Қазақ
өлеңінің ұйқасы.Суретпен жұмыс
|
Сабақтың көрн.
|
Интерактивті
тақта,электронды оқулық, слайд, маркерлер
|
Кезеңдері
|
Сабақ
мазмұны
|
Ресурстар
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ұйымдастыру
(5мин)
|
1 Амандасу. «Мен өмірді
сүйемін, себебі _________________» деген аяқталмаған сөйлемдерді аяқтауға
нұсқаулық бере отырып, ынтымақтастық қарым-қатынас орнатуға ықпал ету.
Топқа бөлу.Батырлық,
ерлік туралы мақал-мәтелдердің қиындыларын таратып беру. Топ басшысын сайлау,
бағалау парағын тарату.
|
1 Амандасады.. Оқушылар
«Мен өмірді сүйемін, себебі мен бақытты баламын» деген сияқты жағымды қарым-қатынас
орнатады.Топқа бөлінеді:
1-топ: «Ер жігіт ел үшін
туады, ел үшін өледі»
2-топ: «Ердің көркі
елімен, Отан көркі жерімен»
3-топ: «Ел үмітін ер
ақтар, Ер атағын ел сақтар». Топ басшысы сайланып, тапсырмаларды бағалау
парағын толтырады.
|
Слайд
Мақал-мәтелдер
Бағалау парағы
|
Үй тапсырмасын сұрау( 5 мин)
|
Үй тапсырмасы
тексеріледі.Өлеңді жаттау. Ар-ұят туралы мақал-мәтелдер жинақтау
|
Әр топтан екі оқушыдан
шығады.
|
Оқулық
Мақал-мәтел
|
Жаңа сабақ
Ой шақыру
(10 мин)
|
Ой толғау. -Осы
мақал-мәтелдердің тақырыбын қалай атауға болады?
-Ел басына қиыншылық
туған кезде, еліне жау шапса аман алып қалған кім?
Сабақтың тақырыбын
хабарлау. Қ.Шаңғытбаевтың «Сабалақ» өлеңі. Сабалақ.Аңырақай.Абылай. (слайдпен
танысу) Сабалақтың Аңырақай шайқасындағы көрсеткен ерлігі жайлы болмақ.
Мұғалімнің түсіндірмесі:
Қуандық Шаңғытбаевтың шығармашылығы мен Аңырақай шайқасы жайлы слайд
|
-Батырлық,ерлік туралы
-Батырлар
Дәптермен жұмыс. Бүгінгі
күн реті мен сабақ тақырыбын жазу.
Оқушылар өз болжамдарын
айтады.
|
Слайд
|
Білу, тану, түсіну(5мин)
|
Оқулықпен жұмыс.
|
1 Мәтінді іштей оқыту. 2
Өлеңдерді шумақ бойынша оқу
3 Cөздік жұмысымен
таныстыру
|
Әдебиет 5-сын
|
Қолдану
(12 мин)
|
Жоба қорғауға тапсырма
беру.
«Балық аулау» ойыны
арқылы топ басшылары ортға шығып қармақ салып, топ тапсырмаларын алады.
|
1-топ: -Өлеңді ой ағымы
мен мазмұнына қарай қандай-қандай бөлімдерге бөлуге болатынын
ойластырыңыздар. Әр бөлімге лайық тақырып таңдаңыздар.
2-топ: -Сабалақ кім? Ол
жайында не білесіздер? Өлең мазмұнына сүйене отырып Сабалаққа мінездеме
беріңіздер.
3-топ: -Аңырақайдағы
қазақ-қалмақ соғысының алғашқы сәтін ақын қалай суреттейді? Тірек сөздерді
пайдаланып әңгіме жазыңыздар. (Аңырақай, айқас, қазақ, қалмақ,
Әбілмәмбет, Сабалақ, Абылай)
«Екі жұлдыз, бір тілек»
арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.
|
Әдебиет оқулығы
Тірек сөздер Модуль 3
|
Талдау
(4мин)
|
Кеңейтілген тапсырмаларды
орындау
|
1.
Сабалақ»
өлеңі бойынша бес жолды өлең құра:
Кім?
|
|
Қандай?
|
|
Не істеді?
|
|
Сөйлем
|
|
Синоним
|
|
2.
«Сабалақ»
өлеңі бойынша тұжырымдамалық кестені толтырыңыз:
Шығарманың авторы жайлы
мағлұмат
|
Шығарманың
кейіпкерлері, ұқсастығы, айырмашылығы
|
Оқиға желісі немен
аяқталады?
|
Өзің түйген ой
|
|
|
|
|
3.
Батыр
туралы толғаныс (эссе, ойтолғау, өлең)
|
Әдебиет оқулығы
|
Жинақтау
(6мин)
|
-Өлеңнен қандай ой
түйдіңдер?Бағалау парағының критерийі бойынша топ басшыларынан сұрау.
Критерийлер
|
І топ
|
ІІ топ
|
ІІІ топ
|
Топ
ұйымшылдығы
|
|
|
|
|
|
|
Талдау,
түсіндірудің құндылығы
|
|
|
|
|
|
|
Уақыт,
регламент сақтауы
|
|
|
|
|
|
|
Құнды
пікір айтуы
|
|
|
|
|
|
|
Өз
міндеттерін атқаруы
|
|
|
|
|
|
|
Қорытындылау
|
|
|
|
|
|
|
|
Кеңейтілген тапсырмалардың үздіктерін топтан біреу
оқуы.Топ басшылары берілген бағалау парағының критерий бойынша өз топ
мүшелерін бағалайды.
Топтың аты: _________________________________________
Р/с
|
Аты-жөні
|
Үй
тапсырмасы
Өлең
жаттауы
|
Сұрақтарға
жауап
беруі
|
Өлеңді
талдауы
|
Топтық
жұмысқа қатысуы
|
Кеңейтілген
тапсырманы орындауы
|
1
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
Модуль 3
|
Үйге тапсырма
|
Батырлық,ерлік туралы
мақал-мәтелдер және Абылай хан туралы деректер жинау.
|
Күнделіктеріне жазып
алады.
|
|
Не сәтті өтті?
|
|
Не сәтсіз өтті ?
|
|