Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Физика / Презентации / Урок+презентация с физики для 10 класов (профиль) «Розв'язування задач з термодинаміки»
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Физика

Урок+презентация с физики для 10 класов (профиль) «Розв'язування задач з термодинаміки»

Выбранный для просмотра документ Відкритий урок, розв.задач.docx

библиотека
материалов

Тема. Розв'язування задач.

Мета: закріпити вміння учнів щодо застосування І закону термодинаміки до ізопроцесів, формувати вміння учнів застосовувати набуті знання для розв'язання задач; розвивати комунікативні навички; виховувати свідомого ставлення до набуття нових знань; виховувати увагу, навчальну працьовитість.

Тип уроку: комбінований урок.

Демонстрації: 1) лабораторне обладнання (2 набори): калориметр, термометр, гаряча вода (600С), шматочок льоду, довідник;

2) презентація;

3) роздатковий матеріал та Додаток 1 (розвязки задач)


Хід уроку

І. Організаційний момент

Перевірка присутніх та готовність до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

1) Два учні, по-бажанню, виконують на останніх партах лабораторні завдання по визначення питомої теплоти плавлення льоду.

2)Фронтальне опитування:

1. Які існують види зміни внутрішньої енергії?

2. Які види теплопередачі ви знаєте?

3. При якому з ізотермічних процесів, робота рівна нулю?

4. Який процес називається адіабатним?

Завдання 1 Слайд 2

Якісні задачі

1.Ліниві туристи поклали відро з водою на землю, обклали його сучками, підпалили й чекають. Спалили багато сучків, а вода не закипає. Чому?

2. Яку сорочку – світлу чи темну – треба одягати вдень і вночі?

3. Чи можна вважати повітря будівельним матеріалом?

4. Що буде кращою грілкою – мішечок з піском, чи пляшка з водою, якщо їх маса та температура однакові? Чому?

5. Турист гріє долоні біля багаття, тримаючи їх над вогнем на безпечній відстані. У який спосіб здійснються у цьому випадку?

Завдання 2 Слайд 3

hello_html_51fad2f.gif


ІІІ. Розв'язування задач – слайд 4 (колективно)

Задача1

Як зміниться внутрішня енергія газу, отримавши кількість теплоти 1985 кДж? Роботу обрахувати за даними графіка: 1) над газом виконується робота; 2) газ сам виконує роботу.

hello_html_m1f1e188e.png

Задача 2

Гелій знаходиться в балоні місткістю 50 л. При ізохорному розігріванні його тиск зріс на 0,6 МПа. Визначте кількість теплоти, яку отримав газ у цьому процесі? Яку саме кількість теплоти?

Фізкультхвилинка

Задача 3

У посудині обємом V=2 л знаходиться кисень під тиском р=0,2 МПа. Яку кількість тепла Q треба передати кисню, щоб: а) при р=const об’єм збільшився вдвічі, б) при V=const, тиск збільшився вдвічі?

ІV. Закріплення матеріалу (Роздатковий матеріал)

Самостійна робота

Варіант 1

1 Чому нагрівник розташовують знизу каструлі чи чайника?

2

hello_html_m91162f5.png

3 Для нагрівання деякої маси газу на 600С при р=const необхідно втратити кількість тепла Q1 = 600 Дж. Якщо ту ж саму масу газу охолодити на 1000С при V=const, то виділиться кількість тепла Q2 = 950 Дж. Яке число ступенів свободи мають молекули цього газу?

Варіант 2

1 Чому кватирки роблять вгорі приміщення?

2

hello_html_6831a3f.png

3 Для нагрівання деякої маси газу на 400С при р=const необхідно втратити кількість тепла Q1 = 500 Дж. Якщо ту ж саму масу газу охолодити на 800С при V=const, то виділиться кількість тепла Q2 = 950 Дж. Яке число ступенів свободи мають молекули цього газу?


V. Підсумок уроку та оголошення оцінок

VI. Оголошення домашнього завдання (Слайд 5)

Задача. Знайти питому теплоємність кисню для 1) сталого обєму; 2) сталого тиску.



Лабораторне завдання

Якщо в калориметр, масою m3=150 г, в якій знаходиться гаряча вода, при температурі t2=t3=600C і обємом V2= 150 мл, опустити шматочок льоду за температури t1=00C і обємом V1=150 мл (л=990 кг/м3), то через деякий час лід повністю розтане і в посудині встановить нова рівноважна температура t (термометром виміряйте її).

Експериментально визначити питому теплоту плавлення льоду. Порівняти з табличним значенням.

Q1=m1 - кількість теплоти, яка поглинається при плавленні льоду масою m1;

Q2=c1m1(t-t1) - кількість теплоти, яка поглинається при нагріванні льодяної води, яка утворилась з льоду від t1 до  t;

Q3=c1m2(t-t2) - кількість теплоти, яка виділяється водою масою m2 , що знаходиться в калориметрі, при її охолодженні від температури  t2 до  t;

с1 - питома теплоємність води;

Q4=c2m3(t-t2) - кількість теплоти, яка виділяється калориметром при його охолодженні від температури  t2 до  t;

с2 - питома теплоємність калориметра; m3 - маса калориметра;

Будемо вважати, що немає теплообміну з навколишнім середовищем.

Складемо рівняння теплового балансу: Q1+Q2+Q3+Q4=0

m1+ c1m1(t-t1)+ c1m2(t-t2)+ c2m3(t-t2)=0

hello_html_6d9f8d6d.gif

hello_html_m7ebae355.gif


hello_html_6098bf79.gif робоча формула












Варіант 1

1 Чому нагрівник розташовують знизу каструлі чи чайника?






2

hello_html_m91162f5.png






3 Для нагрівання деякої маси газу на 600С при р=const необхідно втратити кількість тепла Q1 = 600 Дж. Якщо ту ж саму масу газу охолодити на 1000С при V=const, то виділиться кількість тепла Q2 = 950 Дж. Яке число ступенів свободи мають молекули цього газу?

























Варіант 2

1 Чому кватирки роблять вгорі приміщення?







2

hello_html_6831a3f.png









3 Для нагрівання деякої маси газу на 400С при р=const необхідно втратити кількість тепла Q1 = 500 Дж. Якщо ту ж саму масу газу охолодити на 800С при V=const, то виділиться кількість тепла Q2 = 950 Дж. Яке число ступенів свободи мають молекули цього газу?


Выбранный для просмотра документ Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx

библиотека
материалов
Тема. Розв'язування задач. Мета: закріпити вміння учнів щодо застосування І з...
Якісні задачі 1.Ліниві туристи поклали відро з водою на землю, обклали його с...
Які з формул правильними? Охарактеризувати їх.
Розв'язати задачі Задача 1 Як зміниться внутрішня енергія газу, отримавши кіл...
Домашнє завдання Задача. Знайти питому теплоємність кисню для 1) сталого об’є...
5 1

Описание презентации по отдельным слайдам:

№ слайда 1 Тема. Розв'язування задач. Мета: закріпити вміння учнів щодо застосування І з
Описание слайда:

Тема. Розв'язування задач. Мета: закріпити вміння учнів щодо застосування І закону термодинамі- ки до ізопроцесів, формувати вміння учнів застосовувати набуті знання для розв'язання задач; розвивати комунікативні навички; виховувати свідомого ставлення до набуття нових знань; виховувати увагу, навчальну працьовитість.

№ слайда 2 Якісні задачі 1.Ліниві туристи поклали відро з водою на землю, обклали його с
Описание слайда:

Якісні задачі 1.Ліниві туристи поклали відро з водою на землю, обклали його сучками, підпалили й чекають. Спалили багато сучків, а вода не закипає. Чому? 2. Яку сорочку – світлу чи темну – треба одягати вдень і вночі? 3. Чи можна вважати повітря будівельним матеріалом? 4. Що буде кращою грілкою – мішечок з піском, чи пляшка з водою, якщо їх маса та температура однакові? Чому? 5. Турист гріє долоні біля багаття, тримаючи їх над вогнем на безпечній відстані. У який спосіб здійснються у цьому випадку теплопередача?

№ слайда 3 Які з формул правильними? Охарактеризувати їх.
Описание слайда:

Які з формул правильними? Охарактеризувати їх.

№ слайда 4 Розв'язати задачі Задача 1 Як зміниться внутрішня енергія газу, отримавши кіл
Описание слайда:

Розв'язати задачі Задача 1 Як зміниться внутрішня енергія газу, отримавши кількість теплоти 1985 кДж? Роботу обрахувати за даними графіка: 1) над газом виконується робота; 2) газ сам виконує роботу. Задача 2 Гелій знаходиться в балоні місткістю 50 л. При ізохорному розігріванні його тиск зріс на 0,6 МПа. Визначте кількість теплоти, яку отримав газ у цьому процесі? Яку саме кількість теплоти? Задача 3 У посудині об’ємом V=2 л знаходиться кисень під тиском р=0,2 МПа. Яку кількість тепла Q треба передати кисню, щоб: а) при р=const об’єм збільшився вдвічі, б) при V=const, тиск збільшився вдвічі?

№ слайда 5 Домашнє завдання Задача. Знайти питому теплоємність кисню для 1) сталого об’є
Описание слайда:

Домашнє завдання Задача. Знайти питому теплоємність кисню для 1) сталого об’єму; 2) сталого тиску.
