1663920
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
ИнфоурокФизикаКонспектыМатематикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері. 9-сынып

Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері. 9-сынып

библиотека
материалов

Физика – 9 сынып

Сабақ тақырыбы: Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері.

Сабақ мақсаты: Білімділік: Математикалық және серіппелі маятник тербелістері, оның тербеліс периодтарының қандай шамаларға тәуелді екендігін түсіндіріп, есептеу формуласын тұжырымдау.

Дамытушылық: Оқушының логикалық ой – өрісін дамыту, ойлау, есте сақтау қабілеттерін арттыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды шапшаңдыққа, өз бетімен жұмыс жасауға , отансүйгіштікке тәрбиелеу, жауапкершілігін арттыру.

Сабақ түрі: жаңа мағлұмат беру

Сабақ әдісі: оүөж, топтық жұмыс, өз бетімен жұмыс

Сабақ көрнекілігі: интерактивті тақта, электронды оқулық, математикалық және серіппелі маятник

Сабақтың кезеңдері:

І. Ұйымдастыру. (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын

тексеру, назарларын сабаққа аудару.)

ІІ. Менің үйдегі дайындығым. Үй тапсырмасын тексеру.

Ауызша мына сұрақтарға жауап беру.

ІІІ. Еске түсірейік! Мен оны білемін. Өткен тақырыптарға шолу жасап,

қайталау.

IV. Ақпараттық бөлім. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

«Не нәрсені білмейтінімізді білгеннің өзі - білім» Конфуций.

Есте сақта! Тербелмелі процестер жүзеге асатын құрылғылар тербелмелі жүйелер деп аталады. Қарапайым тербелмелі жүйе түрлері – математикалық және серіппелі маятник.

Тақырып эксперимент және электронды оқулықпен түсіндірілді.

V. Өз мүмкіндігіңді көрсет . ҮӨОЖ . Оқулықпен жұмыс.

І – деңгей. 22 жаттығу (1) ІІ – деңгей. 22 жаттығу (2)

ІІІ – деңгей. 23 жаттығу (1)

VI. Тапқыр болсаң тауып көр. Ой қозғау . Логикалық сұрақтар.

1) Жер беті мен Ай бетінде ұзындықтары бірдей математикалық

маятниктің қайсысы бірдей уақыт ішінде көп тербеліс жасайды?

Себебін түсіндір.

2) Эксперименттік сұрақ: Ұзындықтары әр түрлі екі маятник берілген.

Қай маянтиктің бірлік уақыт ішінде тербеліс периоды көп? Себебін

түсіндір. Соңынан жауабын эксперимент түрінде көрсету.


VII. Қысқаша тест. Өз бетімен жұмыс. ОЖСБ – ға дайындық.

Activote – мен. Нәтижесін компьютер өзі сол бойда береді.

VIII. Мен бүгін не үйрендім. Топтық жұмыс. Сынып оқушыларынының

санына қарап оқушылар 7 топқа бөлінді. Жауап коды берілді. Сол

бойынша сәйкес әріпті атайды. Сол әріптер бойынша өлең шумағы

аяқталады. (ҚР – ның тәуелсіздік күнімен байланыстыру)

Өзіңдікі Елің де, Өзіңдікі Жерің де, Жаса, Қазақстаным,

Тәуелсіздік төрінде !

Тапсырмасы: Оқушылар деңгейіне қарай дайындалды.

1 – топ. Тербеліс периоды 2 Гц. Тербеліс периоды неге тең?

А) 2 с В) 0,2 с С) 0,5 с

2 – топ. Математикалық маятниктің еркін түсу үдеуі 4 есе кемісе, тербеліс

периоды қалай өзгереді?

А) 2 есе кемиді В) 2 есе артады С) өзгермейді

3 – топ. Тербеліс периоды 500мс. Тербеліс жиілігі неге тең?

А) 2 Гц В)1 Гц С) 0,5 Гц

4 – топ. Серіппелі маятниктегі жүк массасын 9 есе арттырсақ, тербеліс жиілігі қалай өзгереді?

А) 3 есе артады В) 3 есе кемиді С) өзгермейді

5 – топ. Математикалық маяниктің тербеліс периоды 4есе артуы үшін, оның

ұзындығы қалай өзгеру керек?

А) 2 есе артады В) 16 есе кемиді С) 16 есе артады

6 – топ. Серіппелі маяниктің тербеліс периоды 5 есе артуы үшін оның массасы неше есе өзгеру керек?

А) 25 есе кемиді В) 25 есе артады С) 10 есе артады

7 – топ. Математикалық маятниктің амплитудасын 2 есе арттырсақ, оның

тербеліс периоды қалай өзгереді?

А) өзгермейді В) 4 есе артады С) 4 есе кемиді

ЖАУАП КОДЫ : 1 – Т, 2 – Ө, 3 – Р, 4 – І, 5 – Н, 6 – Д , 7 – Е

Топтық жұмыс тапсырмаларының жауап коды: (бәріне беріледі)

жауап

1 - топ

2 – топ

3 – топ

4 – топ

5 – топ

6 – топ

7 – топ

А

О

М

Р

И

Ч

Й

Е

В

С

Ө

К

І

Ш

Д

Ф

С

Т

Л

Д

Б

Н

У

Ж

Топ номері мен жауаптың қиылысуынан шыққан әріпті атаңдар.

IX. Қортындылау. Бағалау.

X. Үйге тапсырма беру. П. 27. 22 жаттығу (3,4,5)

Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
Учитель физики