1753081
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
V ЮБИЛЕЙНЫЙ МЕЖДУНАРОДНЫЙ КОНКУРС
ИнфоурокМатематикаРабочие программыАлғашқы жауған ұлпа қарлар

Алғашқы жауған ұлпа қарлар

библиотека
материалов

Алғашқы жауған ұлпа қарлар.

Д.Кенжебекова, «№3 Әйгерім «балабақшасының» тәрбиешісі

Қарағанды обылысы,Теміртау қаласы,Ақтау кенті



Білім беру саласы: «Таным»,«Қатынас»,«Шығармашылық»

Оқу іс-әрекеті: тіл дамыту,қоршаған ортамен таныстыру,бейнелеу.

Мақсаты:Балаларды қысқы мезгілдерінің көріністерін түсіндіру.

Білімділік :Түс туралы білімдерін үйрету, дамыту,сурет салуға деген қызығушылықтарын артыру.

Дамытушылық: сөздік қорын,ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиелік:Қоршаған ортаға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.

Көрнекіліктер:Қыстың суреттері, ағашдың суреті көгілдір түстегі қағазға салынған,ақ гуашь.

Әдіс-тәсілдер:Әңгімелеу,сұрақ-жауап.

Қостілділік компоненті:Снеговик-аққала,снег-қар

Орындау техникасы: Саусақпен сурет салу.



Сабақ барысы:Шатттық шеңбері.

Арайлап таң атты,

Алтын сәуле таратты.

Жарқырайды күніміз,

Жарқырайды даламыз.

  • Қайырлы күн балалар!

  • Қайырлы күн апайлар!



Тәрбиеші:балалар, айтыңдаршы қазір жылдың қай мезгілі?

Балалар:Қыс!

Тәрбиеші:дұрыс айтасыңдар балалар ,қазір жылдың қыс мезгілі.Далада күн суық,күн қыздырмайды,аспанда қара бүлттар.Айнала толған ақ ұлпа қарлар.Суық жел соғып тұр,құстар болса жылы жаққа ұшып кетті.Барлығымыз жылы киіндік үстімізге тон,басымызға тымақ,қолымызға қолғап,аяғымызға пима киеміз.

Тосын жәйіт:(есік қағып қолында шелегі бар Аққала кіреді,шелекдің ішіне қар салынған)

Тәрбиеші:балалар тыңдаңтар біреу есік қағып тұр.Кім қонаққа келді екен?Кәні қарайық кім екен?

Тәрбиеші:балалар мен сендерге жұмбақ жасырайын сендер шешуін тапыңдар.

Біз оны өсірген жоқпыз.

Қардан жасаймыз.

Мұрының орнына

Қоямыз сәбізді

Көздері көмірдей,

Еріндері сүңгідей

Суық үлкен

Кім бұл?

Тәрбиеші:Бұл кім балалар білесіңдер ме?

Балалар:Аққала!Айтқан бойынша Аққаланы балалар қарап шығады,

Тәрбиеші:Дұрыс айтасыңдар балалар,бұл Аққала .Айтыңдаршы аққаланың түсі қандай?

Балалар:ақ

Тәрбиеші:Балалар айтыңдаршы Аққала неден жасалған?

Балалар:қардан

Тәрбиеші:дұрыс айтасыңдар балалар,аққаланың түсі ақ өзі қардан жасалған,оны қолымызбен ұстасақ суық.Ал аққаланың мұрыны неден жасалған оның түсі қандай?

Балалар:Аққаланың мұрыны сәбізден,оның түсі қызыл.

Тәрбиеші: Аққаланың көзі қандай?

Балалар:Қара

Тәрбиеші:Енді сендер айтыңдаршы аққаланың қолында не бар?

Балалар:Сыпырғыш

Тәрбиеші:Балалар қараңдаршы аққала бізге шелек әкеліпті,оның ішінде не бар екеін қарайық.?Тәрбиеші шелектің қақпағын ашып,ішінде не бар екенін балаларға көрсететі те, жұмбақ жасырады.

Қыста ғана болады,

Ұстасаң қолың тонады.

Тәрбиеші: Бұл не балалар?

Балалар:қар

Тәрбиеші: Кәні шелектегі қарды қолымызбен ұстап көрейік,қандай әсер аласыңдар?Қардың түсі қандай? Балалар: Ол суық,түсі ақ.

Тәрбиеші:дұрыс айтасыңдар балалар қарды қолымызға алып ұстасақ ол суық,түсі ақ.

Тәрбиеші:Балалар қарды жеуге болмайды,өйткені ауырып қаласыңдар.Жерде жатқан қар кір,лас.

Тәрбиеші:Балаларды орындарына отырғызып,тақтатағы суретке назарларын аударады.Қараңдаршы бүкіл ағаштар ақ қарға оралған,ақ көрпе жамылғандай, қандай әдемі!Аспаннан ақ мамық қар жауып,ағашдың бұтақтарында және жерде жатыр,өйткені ағаш тонбау үшін.

Саусақ жаттығуы:

Қар қыста жауады (алақандарын төмен ұстап,саусқтарын қозғалады)

Жай демелады (саусақтарымызды ашып жұмамыз)

Мен оны аяймын,алақанымда қыздырамын.(бір алақаныма екінші алақанды қойып,«қар жасаймыз» қолымызды үрлейміз)

Тәрбиеші:Ал енді балалар, біз сурет салайық.Қардың түсі ақ болғаннан кейін бізге балалар қандай гуашь керек?

Балалар:ақ

Тәрбиеші:Ағашдың суретті салынған көгілдір қағазды балаларға таратып береді.Оған балалар саусақтарын ақ гуашьқа батырып жауып тұрған қардың суретін салғызады.Ең алдымен тәрбиеші өзі балаларға салып көрсететі.Балалар содан кейін қардың суретін ақ гуашьқа саусақтарын матырып,қардың жауып тұрған суретін салады.Тәрбиеші балалардың салған суреттерін мақтап,қандай гуашь қолданғанын сұрайды?

Тәрбиеші:Балалар ендіше салған суреттерімізді аққалаға сыйлайық.Өйткені аққаланың достары жоқ екен.Сендердің салып берген суреттеріне қарап сендерді естеріне алады.

Аққала:Балалардың салып берген суретіне рахметін айтып,өзінің әкелген сыйлығын таратып береді.Балалармен қоштасады.

Тәрбиеші:Аққалаға рахметін айтады.













Курс профессиональной переподготовки
Учитель математики
Лабиринт