Көпжақтардың қимасын салу
Пәні: «Мектеп математика курсы негіздері»
Тобы: 4а МК
Оқытушы: А.А.Таскаирова
Сабақтың тақырыбы:
Құзыреттілікке жеткізетін
сабақтың мақсат-міндеттері:
А) ақпараттық: көпжақ ұғымдары туралы теориялық білімдері негізінде көпжақтарға қима салуды іс жүзінде меңгерту
Ә) коммуникативтілік: ұжымдық қарым-қатынас орната отырып өз бетімен жұмыс жасау, саралау, жинақтау, өз қызметінің шешімін қабылдау қабілеттерін қалыптастыру
Б) проблеманы шешу: студенттердің күтілетін нәтижеге бағытталған ақыл-ой әрекетін проблема қою және шешу арқылы ұйымдастыруда өз қызметінің нәтижесін бағалауға бағыттау, математикалық тілде сауатты сөйлеуге дағдыландыру.
Сабақтың типі: Жаңа материалды меңгерту
Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі-иллюстративті, проблемалық, сөздік, көрнекілік, өз бетіндік машық жұмысы.
Сабақта қолданылатын педагогикалық технологиялар: АКТ, ізгілендіру, ынтымақтастық, дамыта оқыту.
Пәнаралық байланыс: геометрия, қазақ әдебиеті, сызу, жаңа педагогикалық технологиялар.
Оқыту құралдары: 10-11 сыныптарға арналған геометрия оқулықтары, электрондық оқулықтар, компьютер, интерактивтік тақта, проектор, геометриялық фигуралар.
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
Ұйымдастыру бөлімі
Жаңа материалды қабылдауға дайындық
Жаңа материалды меңгерту
Жаңа материалды бекіту
а) мұғалімнің басшылығымен бекіту
ә) өзбетімен бекіту
Қорытындылау, бағалау
Үйге тапсырма
Естіген нәрсені ұмытпастыққа төрт түрлі себеп бар:
Төртінші – ой кеселі нәрселерден
қашық болу керек
Бірінші – көкірегі байлаулы берік болмақ керек
Үшінші – сол нәрсені ішінен бірнеше уақыт
қайтара ойланып, көңілге бекіту керек
Екінші – сол нәрсені естігенде я көргенде үлгі - өнеге алу керек, көңілденіп, ынтамен ұғу керек
Абайдың қара сөздерінен
Параллелепипедтің 6 жағы бар
үшбұрыш
бесбұрыш
төртбұрыш
алтыбұрыш
Қима барысында мынадай көпбұрыштар пайда болады:
Тапсырма №1
DABC тетраэдрының AD, DB, DC қырларында сәйкесінше M, N, K нүктелері берілген. Осы нүктелер арқылы өтетін қима жазықтығын салыңыздар.
A
B
C
D
M
N
K
Тапсырма №2
DABC тетраэдрының AD, DC, CB қырларында сәйкесінше E, F, K нүктелері берілген. Осы нүктелер арқылы өтетін қима жазықтығын салыңыздар.
Қима болуы мүмкін:
Төртбұрыш
Үшбұрыш
Көпжақтарға қима салу үшін білу керек:
1. Бір жазықтықта жатқан екі нүктені қосу керектігін.
2. Қиюшы жазықтық параллель жазықтықты қиып өтетінін.
3. Қиюшы жазықтыққа тиісті бір нүкте берілсе, онда қосымша нүкте салу керек. Сондықтан салынған түзудің басқа қырларымен қилысу нүктесін табу керектігін.
Үйге тапсырма:
Geogebra бағдарламасында бірнеше көпжақтарға қималар салу
«Рухтың ең жоғарғы көрінісі – ақыл-ой,
ақыл-ойдың жоғарғы көрінісі – геометрия»
Халық нақылы
Профессия: Учитель математики и информатики
В каталоге 6 866 курсов по разным направлениям
Учебник: «Математика (в 2 частях)», Дорофеев Г.В., Миракова Т.Н., Бука Т.Б.
Учебник: «Математика (в 2 частях)», Моро М.И., Волкова С.И., Степанова С.В.
Тема: Сантиметр
Учебник: «Математика», Дорофеев Г.В., Шарыгин И.Ф., Суворова С.Б. и др. / Под ред. Дорофеева Г.В., Шарыгина И.Ф.
Тема: Глава 2. Натуральные числа
Учебник: «Математика», Никольский С.М., Потапов М.К., Решетников Н.Н. и др.
Тема: 2.13. Единицы времени
Учебник: «Математика», Мерзляк А.Г., Полонский В.Б., Якир М.С./ Под ред. Подольского В.Е.
Тема: § 25. Понятие обыкновенной дроби
Учебник: «Математика», Мерзляк А.Г., Полонский В.Б., Якир М.С.
Тема: § 30. Координатная прямая
Учебник: «Математика», Мерзляк А.Г., Полонский В.Б., Якир М.С.
Тема: § 29. Положительные и отрицательные числа
Учебник: «Математика (в 2 частях)», Дорофеев Г.В., Миракова Т.Н., Бука Т.Б.
Тема: Сложение и вычитание