Қазақстан
тарихы. 7-сынып
Мерзімі:
29.09.2015 жыл
Тарих
пәнінің мұғалімі: Тукебаев Ердос Рахымжанұлы
Сабақтың
тақырыбы: Мемлекеттің
негізін қалаушылар-Керей мен Жәнібек
Сабақтың мақсаты:
1.Қазақ
хандығының негізін қалаушылар Керей мен Жәнібектің іс – әрекеті, Қазақ
хандығының алғашқы аумағы мен этникалық құрамы және көрші елдермен қарым –
қатынасы туралы мағлұматтар алады.
2.Топ пен, жұппен жұмыс жасау арқылы мәтінмен жұмыс жасауда
дағдылары қалыптастыды, тақырыпты толығымен түсінеді
Жалпы
мақсаты:
Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы
сабаққа деген қызығушылығын арттыру
Күтілетін
нәтиже:
Топта жұмыс істеу арқылы ізденеді, біледі, түсінеді және тапсырмаларды
орындауда пәнге қызығушылығы артады
Жеті
модульдің қолданылуы: АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”,
“Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды
басқару және көшбасшылық”
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер: Миға шабуыл, интервю, ЖИГСО, Фишбон, сәйкестендіру тесті,
ассоциация, инсерт
Қолданылатын
ресурстар: тақта,
стикерлер, ноутбук, интерактивті тақта, үлестірмелі қағаздар, карта
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
|
Суретте
берілген түрлі-түсті сумкаларды оқушыларға таңдату арқылы, олардың
минез-құлқына сипаттама жасау
|
Оқушылардың
мұндағы мақсаты суреттерді таңдайды және өзінің минезіне берілген сипаттаманы
тыңдайды.
|
Сабақ
кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті
|
Оқушылардың
іс-әрекеті
|
Біліу
Қызығушылық
тарын
ояту
|
Миға шабуыл
|
Үйге
берілген тапсырманы, гүл қорабындағы түрлі-түсті қағаздарды тарату арқылы
сұрайды.
Және
сол түстер арқылы оқушылар топтасады.
|
Мұғалім
берген тапсырманы орындау.
|
Түсіну
|
Сурет арқылы
жаңа тақырыпты ашады.
«Қазақ хандығына
550жыл»
Бағалауды
түсіндіру
|
Оқушылардың
жауабынан кейін, олардың ойын толықтырады.
|
Суретке
қарай отырып оз ойларын білдіреді.
|
Қолдану
|
ЖИГСО
(топтық
жұмыс)
Әр топқа ресурс
беру
Журналист ойыны
|
Әр топқа тапсырма
беру және 3 топқа ресурс таратып беру
|
Оқушыларға
мәтінді топ ішінде әр қайсысына оқытқызып топпен талқылату. Топ ішінен екі
сарапшыны тағайындап басқа топтарға түсіндіреді, қайтадан өз топтарына барып
түсінгендерін түсіндіреді.
|
Талдау
|
1.Венн диаграммасы
(жұппен)
2.Фишбон әдісі
(топпен) бойынша
тақырыпты талдау үшін арнайы тасырмалар беру
|
Оқушыларға қалай
жұмыс істеу керектігін түсіндіреді.
|
Оқушылардың
мұндағы мақсаты берілген тапсырманы өздері талқылап, өз ой-пікірлерімен
санаса білуі, топпен жұмыс жасауы.
|
Жинақтау
|
Сәйкестендіру
тесті
Сабақты
жинақтайды
|
Әр топтан 2
оқушы ортаға шығып сұрақтарға жауап береді
|
Топтар өзара
жарысады, ойларын ортаға салады, тақырыпты жинақтайды
|
Бағалау
|
Ассоциация
(топпен)
Инсерт
технологиясыы
|
Парақшаны
топтарға таратамын
|
Тақырыпқа байланысты
өздерінің ойларын жазады
|
Рефлексия
Бағалау
|
Стикерлерді
толтыру
|
Оқушыларға
стикер толтыруды ұсыну
|
Ұсынылған
стикерді толтыру
|
|
|
|
|
|