Методическая
карта урока по дисциплине «Иностранный язык» Ведущие преподаватели: Власова
Евгения Александровна
Участники: группы
127, 128.
Тема урока: “Culture
and traditions of English-speaking countries”- Культура и традиции стран
изучаемого языка.
Тип
мероприятия: урок-игра (урок-батл).
Цели урока:
•
Закрепление
и контроль лексического материала по теме “ Culture and traditions of
English-speaking countries ”;
• Развитие
групповой сплочённости, умения работать в команде;
• Развитие
творческих способностей студентов;
•
Развитие
и закрепление коммуникативной компетентности: фонетических навыков, говорения,
умения аудирования;
• Развитие
навыков бесконфликтного общения;
•
Развитие
навыков исполнения технического сопровождения исполняемого номера; • Развитие
навыка публичного выступления, навыка самопрезентации;
• Воспитание
эстетического вкуса.
Оборудование: мультимедийное
сопровождение, компьютер, CD, раздаточный материал, карандаши, фломастеры,
листы бумаги, музыкальные инструменты, музыкальные композиции на рождественскую
тему, фотосопровождение, праздничная аттрибутика в кабинете, призы участникам
игры.
Ход мероприятия:
1. Орг.момент:
Приветствие, освещение плана и целей урока. – 5 минут.
Урок
проходит в мини-группах. Студенты из разных групп выполняют задания по плану
урока, стараясь заработать как можно больше баллов. За каждый правильный ответ
группа получает баллы, которые суммируются в конце урока.
2. Разминка:
упражнение “Jumbled sentences”: каждая группа должна выбрать по 5 человек –
команды. Каждая команда получает карточки со словами, из которых необходимо
быстро и правильно составить предложения, причём «живые», участники команды
становятся в цепочки, держат карточки со словами в том порядке, в котором они
должны составлять предложение. Команда, которая справилась первой, получает по
баллу за каждое правильное предложение. – 5 минут.
3.
Просмотр
учебного фильма «Праздники» (Festivals – “Window on Britain”). Задача
группам – записать и озвучить те праздники, которые они увидят в фильме.
Участники получают по баллу за каждый правильный ответ. – 10 минут.
4.
Выполнение
заданий в командах. За каждое правильно выполненное задание команда получает по
1 баллу:
•
Wordsearch – найдите за 10 минут как можно больше слов
на тему «Рождественский традиции».
• Fill
in the gaps – найти соответствия, дополняя предложения на тему
«Обычаи
и традиции праздников в странах изучаемого языка». – 10 минут.
•
Telling stories in chains – каждая команда получает
текст с пропущенными словами. Задача – составить командный рассказ, произнося
по одному предложению по очереди. Все студенты работают сообща, придумывая
таким образом общую рождественскую историю. За каждое правильное предложение –
1 балл. Если игрок сделал ошибку, это же предложение переходит к другой
команде. По итогу рассказа баллы суммируются.- 15 минут.
•
Making projects “Superstitions”– каждая команда
получает примеры английских традиций и примет. Задача – прочитать, подготовить
и проиллюстрировать и добавить русские приметы. Презентовать командесопернику,
которая должна понять, что за примета и перевести. За каждую правильно
названную примету 1 балл. – 20 минут.
5.
Конкурс
– домашнее задание “Winter Song Contest. Soundtrack”- «Песня к кинофильму».
Разучивание
и исполнение английской песни – занимательная форма изучения английского языка,
которая мотивирует студентов к изучению языка, развивает личностные качества
студента, способствует развитию общекультурных, коммуникативных компетенций.
Каждая команда заранее получила задание выбрать и выучить песню из кино или
мультфильма. Команды по очереди исполняют домашнее задание, сопроводив клипом,
также подготовленным студентами. – 10 минут.
6.
Подведение
итогов мероприятия: Во время подсчёта баллов преподаватели и все участники
исполняют песню. (например, Last Christmas группы Wham)
Объявляет итоги Санта Клаус - поздравляет
с наступающим праздником Нового года, с Рождеством и раздаёт угощение) – 5
минут. – мандарины или сладости)

Find These Words: December
bells decoration candy cane frost
card holly
carol hot
chocolate
cookies and milk icicle
|
North Pole present reindeer
Rudolph
Santa
Scrooge
|
sleigh snowflake snowman star
stocking tree
|
Fill
in the gaps with the following words:
1. The
traditional Thanksgiving Day meal is …
2. Hallowe’en
or … of All Saints’ Day is celebrated on the 31st of October.
3. St
Valentine’s Day is celebrated on … 14.
4. To
present … on Christmas is a good tradition.
5. One
of the main Christmas traditions is to decorate …
6. …
is a characteristic feature of English people.
7. A
red … is one of the symbols of true love.
8. Thanksgiving
Day is a very popular festival in …
9. The
people can spend … with their families, as it is a four-day holiday.
10. The Lord
Chancellor presides over Parliament sitting on a … , which symbolizes the
importance of wool in English history.
|
a) the
USA
b) chimney
sweeps
c) turkey
d) February
e) politeness
f) a
fir-tree
g) wool
sack
h) Thanksgiving
Day
i) the
eve
j) ribbon
|
Fill
in the gaps with the following words:
1. The
traditional Thanksgiving Day meal is …
2. Hallowe’en
or … of All Saints’ Day is celebrated on the 31st of October.
3. St
Valentine’s Day is celebrated on … 14.
4. To
present … on Christmas is a good tradition.
5. One
of the main Christmas traditions is to decorate …
6. …
is a characteristic feature of English people.
7. A
red … is one of the symbols of true love.
8. Thanksgiving
Day is a very popular festival in …
9. The
people can spend … with their families, as it is a four-day holiday.
10. The
Lord Chancellor presides over Parliament sitting on a … , which symbolizes
the importance of wool in English history.
|
a) the
USA
b) chimney
sweeps
c) turkey
d) February
e) politeness
f) a
fir-tree
g) wool
sack
h) Thanksgiving
Day
i) the
eve
j) ribbon
|
Key: 1-c, 2-i,
3-d, 4-b, 5-f, 6-e, 7-j, 8-a, 9-h, 10-g.
Good-luck
and bad-luck superstitions of different English-speaking countries. Represent
this superstition to another team. Illustrate it. And propose your own belief
(used in Russia) to another team to guess.
If a rooster comes
to your threshold and crows, you may expect visitors. (English)
Good-luck
and bad-luck superstitions of different English-speaking countries. Represent
this superstition to another team. Illustrate it. And propose your own belief
(used in Russia) to another team to guess.
It’s a bad luck to
pick up a coin if it’s tails side up. Good luck comes if it’s heads up.
(American)
Good-luck
and bad-luck superstitions of different English-speaking countries. Represent
this superstition to another team. Illustrate it. And propose your own belief
(used in Russia) to another team to guess.
Catch falling
leaves in autumn, and you will have good luck. Every leaf means a lucky month
next year. (English)
Good-luck
and bad-luck superstitions of different English-speaking countries. Represent
this superstition to another team. Illustrate it. And propose your own belief
(used in Russia) to another team to guess.
Breaking a mirror
brings seven years bad luck. (Canadian)
Good-luck
and bad-luck superstitions of different English-speaking countries. Represent
this superstition to another team. Illustrate it. And propose your own belief
(used in Russia) to another team to guess.
It is unlucky to
cross two knives on a table. (Scottish)
Telling
Christmas stories in chains.
1. A
vegetable __________________________
2. Boy
costume __________________________
3. Girl
costume ___________________________
4. Animal
_______________________________
5. Number
______________________________
6. Verb___________________________
7. Noun___________________________
8. A
part of one’s body______________________________
9. A
silly word_______________________________
10. Verb____________________________________
11. A
funny character__________________________
12. Body
part______________________________
Telling
Christmas stories in chains.
1. A
vegetable __________________________
2. Boy
costume __________________________
3. Girl
costume ___________________________
4. Animal
_______________________________
5. Number
______________________________
6. Verb___________________________
7. Noun___________________________
8. A
part of one’s body______________________________
9. A
silly word_______________________________
10. Verb____________________________________
11. A
funny character__________________________
12. Body
part______________________________
Telling
Christmas stories in chains.
It’s a Christmas night! I’m dressed
as a __1________________ and my friends are going about the neighbors singing
Christmas carols as a___2_______________ and a __3______________. As we head
out to sing, a black ___4____________ crosses our path. We fear it’s a bad
luck, but then we find a __5_________ dollar bill on the ground and start
_6_____________. Coming up to the first house, a big icy __7_____________ falls
on my friend’s __8___________. He screams __9___________ and then we all start
_10______________. We continue to the door, as we turn around, a
_11______________ jumps out from behind a tree. We scream, then laugh, and our
_12______________ starts trembling. It was a starry, frosty night, and we
continue walking and singing. Merry Christmas!
Telling
Christmas stories in chains.
It’s a Christmas night! I’m dressed
as a __1________________ and my friends are going about the neighbors singing
Christmas carols as a___2_______________ and a __3______________. As we head
out to sing, a black ___4____________ crosses our path. We fear it’s a bad
luck, but then we find a __5_________ dollar bill on the ground and start
_6_____________. Coming up to the first house, a big icy __7_____________ falls
on my friend’s __8___________. He screams __9___________ and then we all start
_10______________. We continue to the door, as we turn around, a
_11______________ jumps out from behind a tree. We scream, then laugh, and our
_12______________ starts trembling. It was a starry, frosty night, and we
continue walking and singing. Merry Christmas!