Инфоурок Английский язык Другие методич. материалыМетодическая разработка урока 3 класс Spotlight

Методическая разработка урока 3 класс Spotlight

Скачать материал

3 класс “In the Park

Цель: Цель урока: развитие  навыков составления простого монологического высказывания с использованием ЛЕ по теме «В парке»

Задачи урока: - образовательные

-систематизировать знания учащихся по теме «В парке»;

-развитие навыков аудирования, чтения, говорения и письма;

-развитие умения высказываться, используя глаголы в настоящем длительном времени;

- развитие навыков диалогической речи о свободном времени.

-развивающие

-развитие логического мышления, языковой догадки, внимания;

-воспитательные:

-воспитание доброжелательности, вежливости и отзывчивости;

УУД:

Личностные: формирование интереса и мотивации к учению

Регулятивные: целеполагание, волевая саморегуляция.

Коммуникативные: умение слушать и понимать других.

Познавательные: осознанно и произвольно строить речевые высказывания в устной форме, выбирают необходимую информацию.

Планируемые результаты:

 Предметные: расширение знаний по теме

Метапредметные:  умение определять и формулировать цель деятельности на уроке с помощью учителя

 Личностные: формирование интереса (мотивации) к учению.

 

Основные понятия: лексические единицы по теме «В парке»

Ход урока.

Деятельность учителя

Деятельность обучающихся

УУД

I. Организационный момент. Организационно-мотивационный этап. Подготовка обучающихся к работе на уроке. Обеспечение благоприятного микроклимата.

1) Приветствие учителя.
  T: Lets greet each other! Good afternoon, girls and boys! Nice to meet you!

 I hope you are fine today. 

2) T: Turn to each other and try to say some polite words to each other.

(Ученики говорят друг другу комплименты)

Students: You are nice! You are great! You are fine/beautiful/smart/cute! Вместе гостям: Welcome to our school!

 

 

 

 

 

Слайд 1

 

Регулятивные: использовать речь для регуляции своего эмоционального состояния,  действия.

Коммуникативные: владеть устной речью, уметь оформлять свои мысли в устной форме, уметь слушать и понимать речь других.

Личностные: смыслообразование.

II. Создание проблемной ситуации. Фиксация новой учебной задачи.

Погружение в проблему.

Слайд 2.

What season is it now?

What is the weather like in spring? What is spring like?

Do you like spring? What can you do in spring?

 

Can we have fun in spring? Where can we have fun?

 

 III. Целеполагание. Путем взаимодействия учеников и учителя выйти на проблемный вопрос и формулирование темы и цели урока.

3) Постановка проблемы.

Look at the screen and watch the video and try to guess the topic of the lesson.

 

 

Where can we find all these things?

 

IV. Совместное исследование проблемы.

1) Поиск решения учебной задачи.

WE are going to travel to the fun park.

Let’s get on the magic train. Of course we need tickets. Answer the questions and get your tickets. We have got a conductor.

What’s your name?

How old are you?

What is your favourite subject?

What is your favourite food?

What year are you in at school?

What’s your favourite drink?

 

2) Актуализация знаний

 

1.    The first station is phonetic station.

Name the words with these sounds.

[n]       [g]

[ŋ]       [f]

[k]        [b]  [p]  [r]

      

2.    Повторяем и закрепляем слова по теме.

 Let’s have a rhyme time. Now our rhyme station

grey – play,  wood - good

high – fly, face - race

pink – drink, grey - play

wide – ride

seat – eat

stump – jump

saint – paint

dark – park

 

3. Осмысление.  Корректировка учеником поставленных целей

Постановка учебной задачи

- Boys and girls, tell me, please, what do we usually do at the lessons?

-Today, children, we are going to the park. But our parents are at work now. They don’t know what we are doing now.

We’ll write them a photo – letter.

 

What do we need?

We need magic words.

Now, look at the white-board.

Match the words. You have one minute!

-Let`s check! Слайд 6

 

 

 

(Диалоги ex. 1, p. 164) 

 

What do you like doing? (Диалоги ex. 1, p. 164)  Work in pairs and ask each other about the activities you like doing.

 

d) And now what can you tell me about the activities your classmates like doing.

 

Динамическая пауза

Action time

I see you like doing different activities. I think you are a little bit tired. Lets have an action time.

 

 

Актуализация знаний Повторение правил  формообразования и Present Continuous

Развитие умений аудирования

You know, to write a letter we should form sentences and remember about the right order!

Who can tell me, what animal flies to us, when we are talking about events happening right now.

-Yes! It`s dragon. How many heads/tails/bodies has it got?

Let’s make up sentences.

 I give you 2minutes!

-Are you ready? Good. Let`s check!

 

 

Аудирование с полным пониманием содержания.

So our train is on the way to the park. Listening station.

Look at the slide. You can see children. Let’s listen to the speaker and draw lines from names to the children in the picture. The friends are: Tanya, Greg, Amy, Rob and Mick. Be attentive!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Чтение текста.

 

 

 

5. Проект a photo letter “My Day off in the park”

- So, each group gets the task: to write a photo – letter about your day off in the park. Don’t be afraid! You should fill in the gaps, using the words and word-combinations in the box. Then your poem is ready. But you must know Present Continuous.

6. CINQUAIN

 

It’s spring.

Spring is green. It’s sunny. It’s warm.

The birds are singing songs. Flowers are coming too.

The flowers are blooming.

arttsru_spring

Слайд 2

 

 

 

 

 

 

Видео

Слайд 3   http://cdn.9appsdownloading.com/group1/M01/B9/EB/pYYBAFaFYRKAZeGnAADi9p10UxI693.jpg

 

(Учащиеся смотрят видео и предлагают варианты названия урока).

Слайд 4     kids-playing-in-the-park

“IN

THE PARK”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Students answer the questions and get tickets.

 

 

Слайд 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P1: We read, play games, sing songs.

P2: We write …

P3: Yes, we do.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На доске задание на повторение словосочетаний, изученных ранее.

 

 

 

Рефлексия 1

 

 

 

 

 

P1: Nick likes playing soccer, riding a bike and drinking Coke.

 

 

 

 

 

Рефлексия 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 7http://englishclasses.com.ua/wp-content/uploads/2011/10/dragon-present-continuous.jpg

P1: Dragon! It`s name is Present Continuous!

Учащиеся смотрят на картинку и составляют предложения, используя время Pr. Cont.

 

 

Слайд 8

Слайд 9

Tanya is not making a sandcastle, she is playing basketball.

Greg is not running, he is climbing the tree.

Amy is not playing basketball, she is making a sandcastle.

Rob is not drinking Coke, he is eating a hot dog.

Mick is not driving a car, he is riding a bike.

Диктор читает предложения.

Самопроверка.

- Now check yourself! Who has found all the children? Рефлексия 3

 

Слайд 10

 

 

 

 

 

 

Регулятивные: уметь применять ранее изученный материал.

Познавательные:сравнивать и находить общие признаки, делать выводы на основе сравнения

Личностные: оценивать собственную учебную деятельность, свои достижения.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Личностные: выражать положительное отношение к процессу познания; проявлять внимание, желание больше узнать, мотивация, внутренняя позиция.

Регулятивные: совместное целеполагание, выработка способов действия.

Познавательные: выдвижение гипотез.

Коммуникативные: планирование учебного сотрудничества.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коммуникативные: учебное сотрудничество.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Личностные: умение применять полученные знания в практической деятельности.

Регулятивные: понимать задание по зрительной опоре, соотносить информацию на слух.

Познавательные: представление результатов исследования, соотнесение с гипотезой, оценка полученного результата.

Коммуникативные: умение работать в группе, планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстниками.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия.

4 минуты

Цветы, картинка с вазой, плакаты с надписями.

Цель-подведение изученного материала урока, установить соответствие полученного результата поставленной цели.

What was the theme of the lesson?

Tell me what you've learned (что вы узнали).

Look at a vase.

Look. Flowers.Flowers for Lary.

What’s color is it? And this? Оцените свою работу на уроке.

A pink flower – excellent.

A yellow flower –good.

A green flower –not bad.

Lary’s happy.

Marks for the lesson. (выставляю оценки)

Цель- осуществить констатирующий и прогнозирующий контроль по результату и способу действия.

Отвечают на вопросы учителя. Делают выводы.

Now I know: I can say…

                     I can write…

                     I can read …   

 

Дети по колонкам выходят к доске и создают букет цветов.

Познавательные: Оценивать процесс и результат деятельности.

Коммуникативные: Формулировать собственное мнение и позицию.

Регулятивные: Выделять и формулировать то, осуществлять пошаговый контроль по результату.

Личностные: Формировать адекватную

мотивацию учебной деятельности, понимать значение знаний для человека.

 

1. Create or draw your dream park. Создать макет / рисунок парка своей мечты. И описать его.

CINQUAIN

Правило написания синквейна

1 строка – существительное или местоимение

2 строка – два прилагательных

3 строка – три глагола

4 строка - фраза, выражающая личное отношение автора синквейна к описываемому предмету или объекту

 5 строкавывод (существительное)

http://static9.depositphotos.com/1526816/1098/v/950/depositphotos_10984109-At-the-park.jpg

 A great time
Great, fabulous
running, playing, riding a bike
I am having fun.
In
the park

Написать письмо другу о том, что ты и твоя семья делает в данный момент в парке, начиная и заканчивая следующими словами:

Hi Anton,

I’m in the park with my family now. I _____________________, my mum _________, my dad ___________________, my sister ______________.

We ____________________ lots of fun. What are you doing now?

Yous,

Nikita

Прощание:Thank you for your work. Hope you liked it.  The lesson is over. Good-bye.

 

 

 

 

 

 

 

OUR PROJECT

“IN THE PARK”

-          

-         http://festival.1september.ru/articles/634306/img2.gif

 

 

OUR LETTER

Word-box

driving a car

climbing a tree

reading a book

riding a bike

making a kite

playing a game

making a sandcastle

singing

painting a face

drinking

eating

running

watching TV

listening to music

playing football

skating

writing

jumping

swimming

having a great time

 

We are in the park!

We ………. ………………………………………….ing,

They …… ……………………………………….. a car.

And we can always sing!

…….. is …………………………………..ing,

You ….. ………………………………….ing,

…….. are ………………………………… a pie,

We are having a great time!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Read and answer.

In the Park

Today is Sunday. The children are in the park now. There are a lot of people there.

The boys are playing soccer and basketball. The girls are making sandcastles. Their dads and mums are talking and laughing.

It`s a sunny day! The weather is wonderful. They are having a good time!

 

Answer the questions

1)     Where are the children?

2) Who is playing soccer and basketball?

3) What are the girls doing?

4) Who is talking and laughing?

5) What is the weather like?

6) Are they having a good time?

Read and answer.

In the Park

Today is Sunday. The children are in the park now. There are a lot of people there.

The boys are playing soccer and basketball. The girls are making sandcastles. Their dads and mums are talking and laughing.

It`s a sunny day! The weather is wonderful. They are having a good time!

 

Answer the questions

2)     Where are the children?

2) Who is playing soccer and basketball?

3) What are the girls doing?

4) Who is talking and laughing?

5) What is the weather like?

6) Are they having a good time?

Read and answer.

In the Park

Today is Sunday. The children are in the park now. There are a lot of people there.

The boys are playing soccer and basketball. The girls are making sandcastles. Their dads and mums are talking and laughing.

It`s a sunny day! The weather is wonderful. They are having a good time!

 

Answer the questions

3)     Where are the children?

2) Who is playing soccer and basketball?

3) What are the girls doing?

4) Who is talking and laughing?

5) What is the weather like?

6) Are they having a good time?

Read and answer.

In the Park

Today is Sunday. The children are in the park now. There are a lot of people there.

The boys are playing soccer and basketball. The girls are making sandcastles. Their dads and mums are talking and laughing.

It`s a sunny day! The weather is wonderful. They are having a good time!

 

Answer the questions

4)     Where are the children?

2) Who is playing soccer and basketball?

3) What are the girls doing?

4) Who is talking and laughing?

5) What is the weather like?

6) Are they having a good time?

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал
