Методическая разработка урока английского
языка в 6 классе.
Автор : Орлова Ирина Андреевна, учитель английского языка Государственного
Бюджетного Общеобразовательного Учреждения (школа №58 ).
Тема: Spending your free time
Цель урока: обобщение и систематизация
знаний по теме «Свободное время». Современный урок английского языка.
Задачи урока:
Воспитательные
- развивать чувство
ответственности, умения работать в коллективе
-способствовать
расширению кругозора учащихся
Развивающие
- развивать мышление, воображение,
внимание, память
Образовательные
- совершенствовать
фонетические и лексические навыки говорения
- развивать умения
аудирования
- развитие навыка
употребления грамматического явления
Оборудование: учебник, карточки
для учащихся, презентация с использованием видео
Урок направлен на развитие
лексических, грамматических и коммуникативных навыков. Урок построен логически,
соответствует календарно -тематическому планированию, урок-современный, с
использованием презентации и мультимедиа оборудования.
Ход урока
I Организационный
момент
Good
morning, friends! I’ m glad to see you. How are you? Are you fine today? That’s
nice. If you are ready, let’s start our lesson.
II Проверка
домашнего задания
Let's start with
checking your homework.
P.B. Page 108,
retell the text.
III Прогнозирование
темы урока
T : Try to
predict our today's topic of the lesson. Let's speak.
What do you like
to do after lessons?
What do you do
on holidays?
What do you
prefer to do at the weekends?
What is our lesson about?
We’ll
continue our work at the topic «My free time».
IV Фонетическая
разминка ( Slide 1)
Сопоставьте
слова с транскрипцией
[ ai ] [ ^ ] [ w] [ ju:]
Musical, funny,
new, light, bright, delight, tonight,lucky,youth....
V Говорение ( Slide 2)
Ask
questions about spending free time your partner. (in a chain)
Now, please,
divide in 2 groups.
Write down as
many ways of spending free time for girls and boys as you can remind. And then
the leader of the group will read aloud. ( Ученики записывают на заранее выданных карточках)
|
Spending
free time
|
|
|
|
|
|
|
male
|
female
|
male
|
female
|
name
|
|
|
|
|
name
|
|
|
|
|
name
|
|
|
|
|
name
|
|
|
|
|
VI Чтение
T: Please, open your books, page112, ex. 136. read aloud
and translate.
Новые слова на доске (Slide 3) :
Hope - надеяться
second - второй
relative -
родственник
housekeeper —
владелец дома
enter - войти
explain -
объяснять
conquered - захватила
kidnap -
похищение человека
follow —
следовать, идти
castle - замок
promise - обещать
VII Письмо
T : Now, please, write down words from the blackboard
(Slide 4)
and create your sentences.
Playing board
games
taking care of
pet
|
Making
something
driving a cart
|
Taking photos
listening to music
Visiting
relatives
dancing
|
To tell the truth, lies, jokes
to keep secrets, old letters
to spend time......
to waste time.......
to get ready
to get a letter
VIII Рефлексия.
Домашнее задание
I gave you cards, please, give a mark to yourself as
you have worked at the lesson from 1 to 10.
Now,
let’s write your home task. (Slide
4)
Write a
composition about Free Time. How do you spend your free time? What do you do?
Today we have done a lot of different
exercises. I thank everybody for the lesson.
You were very active. Thank you very much. The
lesson is over. See you tomorrow.