Урок английского языка в 5 классе с
использованием приемов критического мышления.
Тема: В
гостях у фермера Джека и семьи Браун.
Тип урока: комбинированный
с использованием элементов технологии развития критического мышления.
Цель урока: формирование
лексических навыков, развитие навыков монологической речи на основе
предложенного текста.
ХОД УРОКА
1. Организационный момент. Создание
атмосферы иноязычного общения.T.: Good
afternoon, boys and girls. Glad to see you. Sit down please.
Are you ready to start our lesson?
How are you today?
What day of the week is it today?
Today we continue to speak about professions. We are going to
repeat words and grammar. Сегодня мы продолжим говорить
о профессиях. Мы повторим слова и грамматику. И побываем в гостях у одного
человека.(5мин)
2. Стадия вызова.
T.: What jobs (professions) do you know?
P.: Doctor, teacher, farmer, painter, singer, football player…
T.: Today we`ll speak about farmers.
3. Мозговой Штурм, кластеры.
T.: Now, let`s have brainstorm activity.
farmer (What does he look like?) old, short or tall, strong, good,
happy, fat or thin.
(What does he have? What does he do?) He has a farm. He has a dog,
cats, chicks, pigs, cows, cocks, sheep, hens, horses. He reads books. He rides
horses. He likes pets. He sings good songs. He speaks English.
Запись на
доске по образцу:
P.:
old tall
thin
has a farm
farmer
rides horses
likes pets sings
songs
T.: Ребята,
как вы думаете, о чем сегодня на уроке мы с вами будем говорить? (5мин)
4. Составление синквейнов.
T.: Look at the blackboard. You see a farmer. His name is Jack .
What can you say about him?
P.: He is old. He is tall. He is strong. He is good. He is
happy. He is thin.
He has a cat. He has a dog. He has a duck.
5. Повторение грамматики по теме.
Подготовка к чтению.
T.: Listen to the song and say what animals Jack Macdonald has
on his farm. Послушайте песню и скажите, какие животные живут на ферме у Джека.
Одно слово будет новым для вас (duck, cat, dog, cow, sheep, turkey).
T.: Новое
слово turkey (индюк). Пишется слово индюк так же, как название страны Турция.
Дело в том, что индюки в Великобританию были привезены именно из Турции.
Англичане не знали, как называть этих птиц, поэтому стали называть по названию
страны.
Today we are going to read an interesting text and you will learn
some more information about Jack MacDonald and his farm. Сегодня
мы прочитаем интересный текст, из которого вы узнаете больше информации о Джеке
и его ферме, но сначала вспомним использование глаголов to be и to have,
что вам пригодится при чтении текста.
Задания представлены на слайдах,
выполняются на интерактивной доске при помощи специальных маркеров.
The first task:
Am, is or are?
- The farmer _ on the farm. 2. They _
in the park. 3. I _ from Scotland. 4. What colour _ your cat? 5. Bob
and David _ young. 6. _the green tree big.
The second task:
Have or has?
- We _ two cows. 2. Bob _ seven red
roses. 3. They _ good bikes. 4. I _ two white pens. 5. You _
three little cats. 6. It _ a bone.
The third task:
Find the mistakes.
- I has a horse. 2. We are Glasgow. 3.
Old Tom has a three cows. 4. My dog is blak. 5. The rooms is clean. 6.
They ride horses in Sundays.
T.: Ребята, что бы быть в хорошей форме,
Jack MacDonald каждое утро делает зарядку, давайте и мы сделаем несколько
упражнений.
6. Физминутка.
Hickory,dickory,dock
7. Работа с текстом.
T.: Now let’s divide into three groups. Сейчас
мы разделимся на три группы, каждая из групп подготовит свою часть текста о
Джеке. Вам необходимо внимательно слушать друг друга, потом по тексту мы все
вместе выполним задания.
Jack MacDonald and his farm.
Mr. Jack MacDonald is from
Scotland. He is old, tall and strong. He speaks English. He is a farmer.His
farm is big. He has a sheep, a turkey, a cat, a dog, three cows, two horses,
four ducks and five pigs on his farm. His cows are black, brown and red. His
sheep is grey. His pigs are pink. They are small and not very clean. Bingo is
his dog. It is young. It is two. It is big, strong and good. Jack MacDonald
likes his dog.
Mr. MacDonald has a house. It
is very big. Jack has six rooms. They are big and clean. The walls in the house
are yellow, the doors are white and the floors are brown. The windows in the
house are not narrow.
Jack has a brother. His name
is Tom. He is twenty. He is a student. Tom helps his brother. Jack and Tom ride
horses on Saturdays. They play volleyball on Sundays. They read books and sing songs
in the evenings.
Каждая группа
у доски читает
свою часть. Слайды на доске способствуют пониманию текста, затем все вместе
выполняют задания:
What is false? Что неверно по содержанию
текста?
Jack MacDonald is from Great Britain.(На доске)
He has a big farm.
His sheep is white.
His dog is very old.
He has a big house.
He has no brother.
Jack and Tom play football on Sundays.
Answer the questions. Ответьте
на вопросы.
Where is Jack from?
Is he young or old?
Is his farm big?
What colour are his cows?
What colour are his pigs?
Is Bingo two or five?
What colour are the walls in the house?
How old is Tom?
Is he a student or a teacher?
Найти три типа вопроса, рассказать о них.
Listen to the speaker and say what animals the Browns have on their
farm.
P.182 Ex.6, 7
8. Рефлексия учебной деятельности.
Good work, children. So I want you to remember your work during
the lesson and colour the petals of our ”lesson flower”. Молодцы!
Ребята, на ферме Джека много цветов, а я предлагаю создать цветок нашего урока.
Если вы довольны своей работой во время урока и вам все было понятно, то
выбирайте желтый или красный лепесток. Если вы довольны своей работой, урок вам
понравился, но кое-что осталось непонятным, то выбирайте синий лепесток, а если
ничего не понравилось во время урока, то фиолетовый лепесток.
Объяснение домашнего задания. (Пересказ
текста)
Our lesson is over. Thank you for the lesson. Good-bye.
Good luck.