Инфоурок Другое КонспектыМетодическая разработка урока по английскому языку в 9 классе. Module 5 «Литература и искусство», по теме «Уильям Шекспир «Венецианский купец». Монологическая речь»

Методическая разработка урока по английскому языку в 9 классе. Module 5 «Литература и искусство», по теме «Уильям Шекспир «Венецианский купец». Монологическая речь»

Скачать материал
Скачать тест к материалу

 

Тема «Уильям Шекспир «Венецианский купец»

 

Module 5 «Литература и искусство», урок 57 «Уильям Шекспир «Венецианский купец».  Монологическая речь»

 

УМК: Ю.Е. Ваулиной,  Дж. Дули «Английский в фокусе»/ «Spotlight 9» (М.: Просвещение) 9 класс.

 

ФИО учителя: Яковлева Оксана Вячеславовна

 

Образовательное учреждение: ГОУ ЛНР «Стахановская многопрофильная гимназия №15  имени В.А. Сухомлинского»

 

Тип урока: комбинированный

 

Цели:

·                   практическая: повторить изученную лексику по теме «Литература и искусство», развивать навыки говорения (диалогической и монологической речи) контроль уровня сформированности умений  аудирования/чтения  с целью извлечения конкретной информации;

·                   развивающая: развивать произносительные навыки и навыки чтения вслух, артистические способности, эстетическое сознание в процессе ознакомления с художественным наследием народов мира; развивать лингвистические способности учащихся (внимание, наблюдательность, умение выделять главное, память, языковую смекалку); развивать способность работать в группе/ паре;

·                   воспитательная: воспитывать устойчивый интерес к изучению иностранного языка, культуру общения учащихся; создать эмоционально-положительный фон на уроке; формировать устойчивую мотивацию к изучению английского языка, приобщение  учащихся к мировой художественной литературе, кинематографу;  воспитание чувства партнёрства;

·                   образовательная: повышать общую культуру учащихся.

 

Материально-техническое обеспечение: УМК "Spotlight"- 9, под редакцией  Ю.Е. Ваулиной,  Дж. Дули, эпизод фильма «The merchant of  Venice» (2004г.) https://www.youtube.com/watch?v=TEvaJRPRd88), парный проект учащихся, доска, презентация, True/False Test, пьеса «The Merchant of Venice», песня «Where do I begin love story?» Andy Williams, проектор, ноутбук.

 

 

 

 

ПЛАН УРОКА

 

I. ПОДГОТОВКА К ВОСПРИЯТИЮ ИНОЯЗЫЧНОЙ РЕЧИ

 

1. Введение в тему урока, создание мотивации                                                                                                                   2. Целеполагание                                                                                                                                                                          3. Введение в англоязычную атмосферу                                                                                                                                  4. Проверка домашнего задания

 

II. ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ УРОКА

 

1.Развитие навыков чтения. Работа с учебником

2.Физминутка

3.Драматизация пьесы. Репетиция к итоговому театральному показу пьесы «Венецианский купец»

4.Этап релаксации

5.Выразительное чтение по ролям отрывка пьесы из учебника

 

III. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА

 

1.Рефлексия.                                                                                                                2.Инструктаж по выполнению домашнего задания                                                                                    3.Подведение итогов урока                                                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ХОД УРОКА

 

I. ПОДГОТОВКА К ВОСПРИЯТИЮ ИНОЯЗЫЧНОЙ РЕЧИ

 

1. Введение в тему урока, создание мотивации

Hello, my dear students! And as you see we are lucky to meet our guests.  We’are    happy to see you and welcome to our English lesson! Are you ready? Perfect! Let’s start.

Please, put down the date, class work and the topic of our lesson in your copybooks.

Now I want you to guess the theme of our lesson. Watch the episodes of the film. While watching the first episode try to read information about the company, the producer, the director, the characters. You may take some notes. (Просмотр эпизода фильма https://www.youtube.com/watch?v=TEvaJRPRd88)

- What is the film? – «The merchant of  Venice», the English version of the William Shakespeare’s play «The merchant of  Venice».

- Who is the director? – Michael Radford

- Which company produced this film? – Arclight Films, Dania Film, Delux Productions and others.

- What is the main character’s name? – Antonio\ Shylock

- Who are the stars? Al Pacino, Jeremy Irons, Joseph Fiennes, Lynn Collins.

So, as you see, today we are going to continue our work with the Readers, I mean the play of William Shakespeare «The merchant of Venice». Skim pages 86-87 and try to guess what we will do during the lesson.

2. Целеполагание

- Let’s identify our aims. What is our final aim?
P1 – Our final aim is to put a play on the stage.
- And what can we do at our today’s lesson to be closer to our final aim?
P2 – As we are dealing with the play of William Shakespeare «The merchant of Venice», to my mind, we should learn as much as possible information about its author.

- Right. It was your home task to prepare the reports about this great man.
We can do it by watching the project presentation of Sandra and Helen and listening to some new facts about William Shakespeare and the results of mini research of  Kate and Sveta.
- Any more aims?
P3 – Read for the gist and understand the characters in a story.

P4 – Read the text and answer the questions.

P5 – Role play an extract.

-         So, agreed.

3. Введение в англоязычную атмосферу

Фонетическая разминка.

But before we start, we will warm up a little bit.

The most striking feature of Shakespeare is his language. Shakespeare is credited by the Oxford English Dictionary with the introduction of nearly 3,000 words into the language. The vocabulary, from his works, numbers upward of 17,000 words. Try to pronounce the second longest word in the English language.

 

Honorificabilitudinitatibus [hɔnoːrɪfɪkaːbɪlɪtuːdɪnɪˈtaːtɪbʊs] - means «состояние способности достигать почестей» is mention in his Love's Labour's Lost (Потерянные усилия любви), consists of 27 letters. Try to repeat it.

 Речевая разминка.

Repeat after me the following famous Quotation from the William Shakespeare play the Merchant of Venice.

·        If you prick us, do we not bleed? if you tickle us, do we not laugh? if you poison us, do we not die? and if you wrong us, shall we not revenge? - (Act III, scene I) Если вы уколете нас, разве мы не истечем кровью? если вы пощекочете нас, разве мы не будем смеяться? если вы отравите нас, разве мы не умрем? и если ты причинишь нам зло, разве мы не отомстим?

Answer the questions.

- Who exactly was he?

P1: William Shakespeare was an English poet and playwright.

- What did Shakespeare write?

P2: He wrote plays.

 

4. Проверка домашнего задания

Парный проект «The results of the survey «Who was he?» » и «William Shakespeare». Предтекстовый этап

Let’s start with the project, I mean the survey and the presentation of the girls. You have already read some information of William Shakespeare in your Readers. Now you’ll learn some new facts of his life. After the presentation you will have a test. Welcome girls. Who will start? The results of the survey «Who was he? » (Приложение 1).


 The presentation «William Shakespeare» (
Приложение 2).

 

II. ОСНОВНАЯ ЧАСТЬ УРОКА

1. Развитие навыков чтения. Работа с учебником

Reading

Предтекстовый этап работы.

1) Сообщение информации об истории создания комедии «Венецианский купец», месте действия в комедии

 Introducing the topic of a text

Elicit answers to the questions in the rubric  p. 86 ex.1.

So, William Shakespeare wrote a lot of wonderful works. One of them is «The merchant of Venice». What do you know about it?


P1 – Shakespeare wrote The Merchant of Venice in 1596-7.
P2 – The Merchant of Venice is one of Shakespeare's best-loved plays. It has been translated into many languages.

P3 – In Shakespeare's time, Venice was a very wealthy sea port. There were many merchants like Antonio.

- Right you are.

2) Работа с незнакомой лексикой текста

Now, let us work with the new words.

- Look at the words in bold and try to explain them p. 86 ex.4.
Which words are unknown for you? Underline them, please. What are they? Let’s find the definitions of the new words. You will write them down on your vocabularies at home.


heiress ― person who has inherited a lot of money - [ˈeərɪs] наследница

gets married ― (a couple) promise to be with each other - выходит замуж

authorises ― makes it legal authorize [ˈɔːθəraɪz] –разрешать, санкционировать

righteous ― morally good and fair - [ˈraɪʧəs] справедливый fair, правый right

sentence ― judgement

confiscated ― seized, taken away                                                                                rest assured ― be certain - будьте уверены

(Ученики повторяют выделенные слова хором за учителем и индивидуально. Учитель предлагает ученикам прочитать вслух предложения с выделенными словами и перевести их)

3) Краткое описание сюжета комедии

Reading for gist/ Understanding characters in a story p. 86 ex.2.

- Read the text and elicit what each person in the list has to do with the story. I think we should tell our guests about the plot of the play.


P4 – The Merchant of Venice tells a number of stories which are all connected. There is the love story of Bassanio and Portia: Bassanio loves Portia, but he needs to borrow money so that he can travel to Belmont and ask her to marry him. There is the story of the friendship between Antonio and Bassanio: Antonio wants to help Bassanio find the money he needs, but the cost is very high. Then there is the story of two old enemies, Shylock and Antonio: Antonio decides to ask Shylock for help, but Shylock sees his chance to take a terrible revenge.

3) Персонификация главных героев, перенос информации на учащихся. Ощущение поведения главных героев учащимися

– Who are these men? Well, Vika, you are going to play the role of Antonio. How do you feel this character? Introduce yourself, please.

P1 – I’m Antonio. I’m a rich merchant. I make my money by trade buying and selling things in other countries. They say I am a good man and always try to help people. However, this can get me into serious trouble.

- What is typical of your character, Vova? I mean the role of Bassanio.

P2 – I’m Bassanio. I’m Antonio’s best friend and a romantic hero of this story. I want to marry Portia, and I ask Antonio to help me win her love. They say I am a loyal friend, but I am young, and like to spend a lot of money.

-         Well, Paul, how do you feel yourself as Shylock?
P3 – I am Shylock. I am a rich and successful moneylender. I have a difficult life because many people in Venice have no respect for moneylenders. I am fond of money. Sometimes I am angry because people treat me badly. I think of a clever and terrible plan to hurt Antonio.

- Now it’s a turn of the girls to follow the behavior of their heroines. What can you say about your characters?

P4 – My name is Portia. I am the heroine of the story. I am a rich woman. They say I am beautiful and very clever. I love Bassanio very much, and when he is in trouble, I will do everything I can to help him and his friend.
P5 – I am Nerissa. I am Portia’s maid, and we are also good friends. I listen to Portia’s problems and always give her sensible advice. They say I am very understanding and have a sense of humor.

- Thank you.

2. Физминутка.

3. Драматизация сцен 1, 2, 3. Репетиция к итоговому театральному показу пьесы «Венецианский купец»

– Now let’s try to play the first scene. (Приложение 3)

– Scene 1 (A street in Venice)

– Scene 2 (Shylock's office)

– Scene 3 (A room in Portia's house)

Thanks a lot for your work. You are born actors and actresses.

4. Этап релаксации

 Тренировка внимания. Перевод римских цифр в арабские.

It’s high time to have a rest and train our attentiveness. From your IT lessons you remember the Roman figures. You may revise their meanings right now. Your task is to write down the year of the film foundation. 2004 - MMIV

Roman figures – Latin letters:

I                   V                 X                  L                C              D               M
1                   5                 10                50               100           500             1000              

I guess …                                                                                                       
So, the winner is … He / she was the closest to the right variant. We present him / her with a symbolized prize. Our
congratulations.

5. Выразительное чтение по ролям отрывка пьесы из учебника.

Role playing an extract

с Have Ss listen to the extract.

с Invite different Ss to act out the script.

Упр. 5, 6 стр. 86. Учащиеся слушают аудиозапись текста.

-         What emotions do you think Shylock feels in this extract?

-         Now you will act out this scene.

Thanks a lot for your work. You are born actors and actresses.

 

III. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА

 

1. Рефлексия.

And now Vika-Antonio will sing a love song. If you liked it, throw coins in the hat, if not, you can throw garbage at the actors, as in Shakespeare's time.

2. Инструктаж по выполнению домашнего задания 

Home task

Your home task will be to watch the film up to the end, make notes from the text and write a summary of a play – p. 87 ex. 8.


3.
Подведение итогов урока
Thanks a lot for your work. You are born actors and actresses.
Your grades for the lesson….I wish to present you with the famous quotations from the William Shakespeare’s works. Hope, they will help you in your future life. I thank our guests for their work and present them with the famous quotations also.

- Did you enjoy playing or watching the play?

- Would you like to read other plays by W. Shakespeare?

That's all for today. Goodbye!

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                    

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал
Скачать тест к материалу
Скачать материал
Скачать тест к материалу
