Инфоурок Иностранные языки КонспектыМетодическая разработка урока иностранного языка: «Лондон»

Методическая разработка урока иностранного языка: «Лондон»

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ лондон.doc

Управление образования и науки Липецкой области

Государственное (областное) бюджетное образовательное учреждение среднего профессионального образования

«Лебедянский торгово-экономический техникум»

 

 

 

 

 

 

 

 

Методическая разработка урока иностранного языка:

«Лондон»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Подготовила преподаватель: Константинова Н. В.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аннотация

 

Данный урок является обобщающим по теме: «Лондон», поэтому урок рекомендуется проводить как совершенствование лексических навыков чтения и говорения.

В качестве материала для совершенствования лексических навыков чтения и говорения используется лексический материал предыдущего урока (текст, речевой материал), который способствует обогащению словаря студентов, обеспечивает относительную безошибочность фраз, помогает успешно варьировать уже изученным и новым лексическим материалом в различных ситуациях.

Кроме того, форма урока – видео экскурсия помогает сделать урок динамичным, продуктивным, целенаправленным, максимально погружает студентов в ситуацию общения, что способствует повышению мотивации и ведет к мобилизации их технического потенциала при свободном варьировании лексических единиц.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Содержание

1.     Аннотация

2.     Содержание

3.     Введение

4.     Цели урока

5.     Ход урока

6.     Приложение

7.     Заключение

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Введение

 

Проведение нестандартных уроков иностранного языка благотворно способствует повышению мотивации студентов и качества самого урока.

Выбор формы урока во многом обусловлен самой темой: «Лондон». Данный урок проводился со студентами первых курсов. Кто из них когда –либо мечтал побывать в Лондоне, побродить по площади Пикадили, посмотреть Тауэр, зайти в Собор Святого Павла, поэтому основная задача урока максимально приблизить ситуацию к жизни, дать возможность каждому попробовать и оценить свои силы. Выбор маршрута путешествия полностью определяли студенты. Более слабые студенты не желая чувствовать себя аутсайдерами с удовольствием принимали участие в диалогах, в высказываниях о достопримечательностях Лондона, выполняли тесты, работали с картой, составляли цепочки слов.

В ходе проведения урока учитель ставил следующие цели – познакомить студентов с особенностями географического положения Лондона, с основными достопримечательностями, тренировать способность понимать иностранную речь с целью извлечения полной и детальной информации, учить правильно употреблять в устной и письменной речи конструкцию there is / there are.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Дисциплина: Иностранный язык.

Тема урока: Лондон

Вид урока: практическое занятие в форме заочной экскурсии

Тип урока: совершенствование лексических навыков говорения

Сопутствующая задача: тренировать способность к пониманию культурологического контекста аудио текста

Цели:

Дидактические: познакомить студентов с достопримечательностями Лондона, с особенностями географического положения столицы;

совершенствовать способность понимать иностранную речь с целью извлечения полной и детальной информации.

Развивающие: развивать способности к догадке, к сравнению и сопоставлению;

развивать познавательный интерес, память студентов.

Воспитательные: воспитание коммуникативной компетенции в ситуативной речи;

воспитание толерантного отношения к стране изучаемого языка.

Методическая: совершенствование педагогических методов и приемов по развитию учебно - познавательной деятельности студентов.

Речевой материал: 1. Лексические единицы предыдущего урока по теме: Лондон

                                  2. Видео презентация текста «Лондон»;

                                   3.   структура общего вопроса, использование конструкции there is/ there are

Межпредметные связи: география, история

Оснащение: мультимедийная установка, видеофильм, презентация Microsoft Power Point, дидактический материал.

Место проведения: учебный кабинет

Литература: основная       Агабекян И. П. Английский язык. Среднее      профессиональное образование. – Изд. 12-е – Ростов н/Д : Феникс, 2008 – 318

дополнительная: London. A Guide with 336 Color Illustrations. London: “Thomas Benacci LTD”, 2008.

                                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                  Ход     урока

 

I.      Организационный момент и речевая подготовка:

 

I think and you will agree with me that every person likes to dream. Each of us has his own blue dream. As to me, I also like to dream. In my dreams I always travel in different country of the world: in Australia, in America, in Italia and others. And what about you:

 

T:  Do you like to travel? Why?

S: I like to travel, because it is exiting, it broadens my horizon.

 

II.  Мотивация учебной деятельности:

Today we  have the happiest day in our life, because we are going to travel abroad. It is one of the most beautiful and oldest city in the world. Listen to me and be ready to answer

-          What is the name of this place?

 

Many, many years ago there was a fort Dun which stood on the Celtic Lake (Llyn). People named this place LlynDun. During the Roman Occupation it was not important in a political scenes, but as its position on the Thames, as the major port of the Island. People called it Londinium.

 

Think a bit and answer:

·     How do we call it now? (London)

·     What was the first name of London? (LlynDun)

·     What about the Roman Occupation? (During the Roman Occupation it was not important in a political scenes, but as its position on the Thames, as the major port of the Island. People called it Londinium.)

 

- What is London now? ( London is one of the biggest city in the world)

Our dream will come true. Now we have an excursion to London. Please take your tickets.

-         What is the number of your place? (My number is …)

-         Is your seat comfortable? ( Yes, they are)

 

 

III.           Аудирование с письменным заданием:

( просмотр видео-фильма «Лондон – город  с разными лицами», у студентов на столах лежат листы с изображением достопримечательностей Лондона)

1)   Видео экскурсия по  Лондону:

We have tickets, our seats are comfortable, so enjoy out journey but be careful and say:

-         How many parts is London divided into?

-         Moreover, during our excursion you have to write the names of  this sightseeing.

-         Do you like our excursion? Show me your mood. If you like it show the green color, if you don`t like – the red, if you like it so so – the yellow color

( На столах у каждого карточки зеленого, красного и желтого цвета)

IV.            Совершенствование лексических навыков говорения:

(Работа с интерактивной доской. Студенты находят географические объекты на карте)

                     1) работа с картой:

- Please, look at the map and show 4 parts of  London?

                     - Where is London situated?

- What famous sightseeing are situated in the territory of the City? Show them at the map.

- In the territory of Westminster?

- What about the West End?

- What do you know about the East End?

Go over

Compare this map with your own and put a mark by yourself.

2) отработка детального понимания информации на основе подстановочных упражнений:

 Now let`s return to our previous task. Look at the board and try to guess what it is.

Compare the names of this object with your lists and if there some mistakes, please correct.

 

… is the place where the coronation of nearly all kings and queens has taken place. (Westminster Abbey)

… was built in the 17th century by the architect Christopher Wren. (St. Paul`s Cathedral)

… is the place where the Queen lives. ( Buckingham  Palace)

… was used as a fortress, a palace and a prison. (The  Tower of London)

… is an industrial district of  London. (The East End)

… is the geographical center of London. (Trafalgar Square)

… is situated along the north bank of the Thames. (The Houses of Parliament)

… stands in the middle of the square. (Nelson`s Column)

… is famous for its big hour bell. (Big Ben)

 

3)   отработка полного понимания информации на основе трансформационных и репродуктивных упражнений:

 

Now, let`s see how you`ve remembered the places of interest of London. Choose the right variant:

 

 

 

The Tower of London

Nelson`s Column

Westminster Abbey

 

Westminster Abbey

The Houses of Parliament

The Tower of London

 

Big Ben

St. Paul`s Cathedral

Nelson`s Column

 

Nelson`s Column

The Tower of London

St. Paul`s Cathedral

 

 

Buckingham Palace

The Houses of Parliament

The East End

 

 

 

Trafalgar Square

Westminster Abbey

Nelson`s Column

 

St. Paul`s Cathedral

Big Ben

Buckingham Palace

 

Nelson`s Column

The Tower of London

Big Ben

 

 

The East End

Westminster Abbey

Trafalgar Square

 

4)   цепочка слов:

This is the letters chain. The last letter of one word is the beginning of another

 

travellandistrictoweresidencexellentraditioneveroundescribe

 

 

5)   отработка полного понимания информации на основе трансформационных и репродуктивных упражнений:

 

Look at the picture, at the words under the picture, remember everything you`ve heard about London and be ready to tell us about London

 

 The capital; political, economic, commercial center; the largest city; 8 million people; is situated on; old history; several part; different from each other

 

-         What do you know about the City?

The oldest part; business center; are concentrated here; few live – a million work; two places of interest; was built in the 17th; Christopher Wren; in the 15th century; a fortress, a palace and a prison.

 

-         Tell us about Westminster?

 

Aristocratic official part; Buckingham Palace where; along the north bank of the river Thames; famous for its big hour bell; coronation has taken place; are buried here.

 

-         What about the West End?

 

The richest and most beautiful part; are situated here; many tourists; the geographical center of London; was named in the memory; in 1805; stands in the middle of.

 

-         What may you say about the East End?

An industrial district; many factories; densely populated by

 

V.   Обобщение изученного материала:

1)   работа в парах, составление диалогов:

I`m glad to hear so much information about London. Now imagine that one of you is an Englishman and another is a foreigner. You meet at Trafalgar Square. Ask the Englishman about this place of interest and make me dialogues:

-   The name of this place is Trafalgar Square

-  Frankly speaking, it was named in the                                                              memory of Admiral Nelson`s victory in the …                                                        battle of Trafalgar in 1805.

- It is Nelson`s Column.

- It is the West End.

-  To tell you the truth, the West End is famous                                                             for its best hotels, restaurants, shops, clubs  ...                                                          and parks.

- Of course, London has another three parts.

- There are the City, Westminster, the East End

- Not at all. Welcome to London!

Do you like Girl`s dialogue? Show me your impression from theirs dialogue. Green, red or yellow

Now, imagine that you are near St. Paul`s Cathedral. What part of London is it?

 

·        Excuse me, is this St. Paul`s Cathedral?

·        It`s so beautiful. When it was built?

·        Could you tell me, who the architect was?

·        In what part of London am I now?

·        In the City? But what is it?

·        It`s very interesting, I see many banks, offices, but do people there?

·        Is there something else that I have to see?

·        Tower, what is it?

·        When was it built?

·        Thank you for paying attention to me. I`ve known so much about the City!

In order to save only perfect impression from our lesson I want you to give these postcards with my wishes to you!

VI.            Подведение итогов и мотивирование оценок:

I liked our lesson. You were very active. I think, now you`ve known London better than our native town! And what about you, my students? Show me, did you like our travel? Green, yellow or red?

Now, please, evaluate your work today. Sum up everything: your marks for maps, tasks, quiz, activity at the lesson and be ready to answer: What is your mark for today?

VII.            Домашнее задание:

1)   Составить диалог

2)   Подготовить видео-презентацию своего родного города

 

                      

 

 

 

 

 

                                                                     

                                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Приложение

a)      The Tower of London

b)      Nelson`s Column

c)      Westminster Abbey

a)     Westminster Abbey

b)     The Houses of Parliament

c)     The Tower of London

a)      Big Ben

b)      St. Paul`s Cathedral

c)      Nelson`s Column

a)     Nelson`s Column

b)     The Tower of London

c)     St. Paul`s Cathedral

a)      Buckingham Palace

b)      The Houses of Parliament

c)      The East End

 

a.      Trafalgar Square

b.      Westminster Abbey

c.      Nelson`s Column

a)       St. Paul`s Cathedral

b)      Big Ben

c)       Buckingham Palace

 

a)     Nelson`s Column

b)     The Tower of London

c)     Big Ben

a)      The East End

b)      Westminster Abbey

c)      Trafalgar Square

-         The name of this place is Trafalgar  Square

-         Frankly speaking, it was named in the                                                              memory of Admiral Nelson`s victory in the …                                                        battle of Trafalgar in 1805.

-         It is Nelson`s Column.

-         It is the West End.

-         To tell you the truth, the West End is famous                                                             for its best hotels, restaurants, shops, clubs  ...                                                          and parks.

-         Of course, London has another three parts.

-         There are the City, Westminster, the East End

-         Not at all. Welcome to London!

 

·       Excuse me, is this St. Paul`s Cathedral?

·       It`s so beautiful. When it was built?

·       Could you tell me, who the architect was?

·       In what part of London am I now?

·       In the City? But what is it?

·       It`s very interesting, I see many banks, offices.

·       But do people live there?

·       Is there something else that I have to see?

·       Tower, what is it?

·       When was it built?

·       Thank you for paying attention to me.

 

 

 

 

Заключение

 

Урок - экскурсия предполагает усиление личностной сопричастности ко всему происходящему. Студент максимально входит в ситуацию и проявляет большую заинтересованность в конечном результате своей деятельности.

 

Следует отметить высокую продуктивность поставленных целей. По ходу урока студента свободно оперировали лексическими единицами, составляли высказывания по опорным словам, находили стандартные и нестандартные выходы при составлении диалогов, работали с картой.

 

Кроме того, использование психологического момента (выражения эмоций студентов через сигнальные карточки) способствует налаживанию более тесного контакта между студентом и учителем, т.к. учитель в зависимости от цвета карточки может изменить ход урока, сделать его более эмоциональным, продуктивным, доступным, что ведет к повышению эффективности и качества всего учебного процесса.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Методическая разработка урока иностранного языка: «Лондон»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Системный администратор

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ презентация - Лондон 2.ppt

Скачать материал "Методическая разработка урока иностранного языка: «Лондон»"

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • Презентация к уроку иностранного языка:«Лондон»
Подготовила преподаватель: На...

    1 слайд

    Презентация к уроку иностранного языка:«Лондон»
    Подготовила преподаватель: Надежда Владимировна Константинова

  • Dun

    2 слайд

    Dun

  • Llyn

    3 слайд

    Llyn

  • 4 слайд

  • is the place where the coronation of nearly all kings and...

    5 слайд



    is the place where the coronation of nearly all kings and queens has taken place.

  • 

was built in the 17th century by the architect Christopher Wren.

    6 слайд



    was built in the 17th century by the architect Christopher Wren.

  • 

is the place where the Queen lives.

    7 слайд



    is the place where the Queen lives.

  • 




is an industrial district of London

    8 слайд






    is an industrial district of London

  • 



was used as a fortress, a palace and a prison

    9 слайд





    was used as a fortress, a palace and a prison

  • 





  is the geographical centre of London

    10 слайд







    is the geographical centre of London

  • 



is situated along the north bank oh the Thames

    11 слайд





    is situated along the north bank oh the Thames

  • 



    is famous for its big hour bell known as “Big Ben”

    12 слайд





    is famous for its big hour bell known as “Big Ben”

  • 




stands in the middle of the square

    13 слайд






    stands in the middle of the square

  • 


a) The Tower of London
b) The Nelson's Column
c) Westminster Abbey

    14 слайд




    a) The Tower of London
    b) The Nelson's Column
    c) Westminster Abbey

  • 

a) Westminster Abbey
b) The House of Parliament
c) The Tower of London

    15 слайд



    a) Westminster Abbey
    b) The House of Parliament
    c) The Tower of London

  • 


Big Ben
b) St. Paul's Cathedral
c) The Nelson's Column

    16 слайд




    Big Ben
    b) St. Paul's Cathedral
    c) The Nelson's Column

  • 


The Nelson's Column
b) The Tower of London
c) St. Paul's Cathedral

    17 слайд




    The Nelson's Column
    b) The Tower of London
    c) St. Paul's Cathedral

  • 


Buckingham Palace
b) The House of Parliament
c) The East End

    18 слайд




    Buckingham Palace
    b) The House of Parliament
    c) The East End

  • 


Trafalgar Square
b) Westminster Abbey
c) The Nelson's Column

    19 слайд




    Trafalgar Square
    b) Westminster Abbey
    c) The Nelson's Column

  • 


St. Paul's Cathedral
b) Big Ben
c) Buckingham Palace

    20 слайд




    St. Paul's Cathedral
    b) Big Ben
    c) Buckingham Palace

  • 


The Nelson's Column
b) The Tower of London
c) Big Ben

    21 слайд




    The Nelson's Column
    b) The Tower of London
    c) Big Ben

  • 


The East End
b) Westminster Abbey
c) Trafalgar Square

    22 слайд




    The East End
    b) Westminster Abbey
    c) Trafalgar Square

  • The capital; political, economic, commercial center; the largest city; 8 mill...

    23 слайд

    The capital; political, economic, commercial center; the largest city; 8 million people; is situated on; old history; several parts; different from each other

  • the oldest part; business center; are concentrated here; few live – a million...

    24 слайд

    the oldest part; business center; are concentrated here; few live – a million work; two places of interest; was built in the 17th; Christopher Wren; in the 15th century; a fortress, a palace, a prison.

  • Aristocratic official part; Buckingham Palace where; the House of Parliament...

    25 слайд

    Aristocratic official part; Buckingham Palace where; the House of Parliament along the north; famous for its big hour; coronation taken place; are buried here

  • the richest and most beautiful part; are situated here; many tourists; the ge...

    26 слайд

    the richest and most beautiful part; are situated here; many tourists; the geographical center of London; was named in the memory; in the battle of Trafalgar in 1805; stands in the middle of

  • an industrial district; many factories densely populated by

    27 слайд

    an industrial district; many factories densely populated by

  • F:
 
F:


F:

F:



F:

F:Trafalgar square is the name of this place.
Frankli...

    28 слайд

    F:

    F:


    F:

    F:



    F:

    F:
    Trafalgar square is the name of this place.
    Franklin speaking, it was named in the memory of Admiral Nelson victory in the battle of Trafalgar in 1805.
    It is Nelson Column.
    It is the West End.
    To tell you the truth, the West End is famous for it is best hotels, restaurants, shops, clubs and parks.
    Of course, London has another three parts.
    There are not at all. Welcome to London.

  • Excuse me, is this St. Paul's Cathedral?
It is so beautiful. When it was bui...

    29 слайд


    Excuse me, is this St. Paul's Cathedral?
    It is so beautiful. When it was built?
    Will you tell me, who was the architect?
    In what part of London am I now?
    In the city? But what is it?
    It is very interesting, I see many banks, offices; but do people live there?
    Is there something I need to see?
    I know the Tower, it is a museum.
    When was it built?
    Thank you for your wonderful story. I've known so much about the city.


    E:

    E:

    E:

    E:
    E:


    E:
    E:
    E:
    E:

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
